Grad Sinj prvi je u Hrvatskoj po ulaganju u sva važna područja ključna za život ljudi: od poljoprivrede do socijalnih izdvajanja i sporta. I to drugu godinu zaredom. Gradonačelnik Miro Bulj ponosan je na novi uspjeh.
Portal Gradonačelnik.hr proveo je proračunsku analizu za 2023. Analiza se temelji na posljednjim podacima FINA-e, DZS-a i Ministarstva financija o proračunskim izdvajanju gradova, koji imaju direktan utjecaj na kvalitetu života i gospodarstvo hrvatskih gradova. Obuhvaćeno je 13 ključnih proračunskih stavki, čije se izvršenje detaljno pratilo, analizirajući udio sredstava izdvojenih iz proračuna, kao i izdatke po stanovniku, tzv. ‘per capita’ (PC).
>Samo šest gradova ima više rođenih nego umrlih: Evo kakve su njihove demografske mjere
Bulj: Sinj je najbolji grad po kvaliteti življenja
Sinj i Poreč obranili su prošlogodišnje titule pobjednika. Sinj se ponovo nametnuo kao grad koji se najčešće našao u Top 10 najboljih gradova po udjelu proračunskih izdvajanja, a među gradovima koji su na tom polju izračuna najčešće bili u Top 10 su se još našli Metković, Donji Miholjac, Zabok, Pleternica, Ivanić-Grad, Novi Vinodolski, Drniš, Novi Marof i Vis.
>Bulj iznenađen Primorčevom izjavom: Zamislite o kakvom se pogubljenom liku radi
“Drago mi je da je Sinj drugu godinu službeno najbolji grad po kvaliteti življenja po izdvajanju za vrtiće, obrazovanje, zdravstvo, školstvo, poljoprivredu, obitelj i mlade”, rekao je kratko gradonačelnik Miro Bulj za Narod.hr.
Grad Poreč prednjači, pak, po pitanju broja pozicija u najboljih deset kada se radi o per capita izdvajanju u provedenim proračunskim analizama. U najbližoj su mu pratnji: Novigrad, Glina, Novi Vinodolski, Rovinj, Hvar, Pazin, Krk, Zabok i Novalja…
Kako se vrednovalo?
Među vrednovanim kategorijama su izdvajanja za zdravstvo, obrazovanje, predškolsko obrazovanje, civilnu zaštitu, vatrogastvo, socijalnu zaštitu, unapređenje stanovanja i zajednice, zaštitu okoliša, kulturu, sport, kao i subvencije za poljoprivrednike, poduzetnike i obrtnike, kao stavke ključne za ocjenu uspješnosti lokalnih uprava. Gradovi su rangirani prvenstveno po tome koliko su se puta našli u Top 10 po tematskim kategorijama, a onda po pozicijama.
Promatra li se izdvajanje prema postotnim udjelima iz proračuna za pojedinu stavku u relativnom iznosu, Grad Sinj i Metković su po 4 puta bili u vodećih 10, Donji Miholjac, Zabok, Pleternica, Ivanić-Grad i Novi Vinodolski po 3, Drniš, Novi Marof, Vis, Solin, Korčula, Našice, Nin, Novigrad, Petrinja, Garešnica, Vinkovci, Duga Resa, Vodice, Vrlika, Pazin, Ivanec, Daruvar, Đakovo, Varaždin, Rijeka, Imotski, Vukovar, Slatina, Prelog i Rab po 2 puta… Promatra li se pak izdvajanje iz proračuna za pojedinu stavku u odnosu na broj stanovnika, listu tu predvodi Grad Poreč s 5 plasmana u Top 10, a potom slijede Novigrad, Glina, Novi Vinodolski, Rovinj i Hvar po 4, Pazin, Krk, Zabok, Novalja, Cres, Labin, Vukovar, Ivanić-Grad i Opatija po 3 puta…
>Bulj o novim demografskim mjerama: ‘Mladi, dođite u Sinj, kvadrati u Splitu su preskupi’
Dva grada, Novi Vinodolski i Zabok, jedini su, pak, gradovi koji su se našli u prestižnih Top 10 i kada se gleda udio u proračunskom izdvajanju i izdvajanje ‘per capita’, po ‘glavi’ stanovnika.
Po čemu je Sinj najbolji?
Brojke tako pokazuju da je prema izdvajanjima i ulaganjima iz gradskih proračuna u 2023. najbolje pokazatelje imao Sinj koji se među svim hrvatskim gradovima našao najviše puta u vrhu tablica, i to: 2. po proračunskom izdvajanju za subvencije lokalnim poljoprivrednicima koje su iznosile 1.05 posto, zatim 7. prema izdvajanju za socijalnu zaštitu – 12.52 posto sredstava, 8. po izdvajanju za sport – 10.05 posto i prema izdvajanju za predškolsko obrazovanje- 22.25 posto sredstava.
>Bulj o smanjenju nezaposlenosti u Sinju: ‘Naše mjere daju rezultate’
Drugi je ukupno u analizi svih analiza gledajući izdvojeni proračunski novac bio Metković koji se naročito istaknuo 3. pozicijom u potporama poljoprivrednicima- 0.93 posto, kao i 6.mjestom po izdvajanju za zdravstvo – 1.71 posto i predškolsko obrazovanje- 23.12 posto ukupnih novčanih davanja. Trećom se pozicijom u Top 10 od Top 10 prema izdvajanju iz proračuna može pohvaliti – Donji Miholjac. Tako je u promatranoj godini bio 1. u subvencijama poljoprivrednicima- 1.13 posto, prema ulaganju u predškolstvo- 21.71 posto i 10. po izdvajanju za socijalu- 9.14 posto proračunskog udjela.
Vis zatvara ljestvicu
Zabok je u kategoriji ukupno četvrti u poretku- 3. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (12.28 posto), 9. po izdvajanju za unapređenju stanovanja i zajednice (44.76 posto) i 10. izdvajanjem za sport (9.21 posto), Pleternica se nalazi na petoj poziciji- 4. udjelom izdvajanja za predškolsko obrazovanje (25.31 posto), 5.ulaganjem u socijalnu zaštitu (15.86 posto), 7. izdvajanjem za obitelj i djecu (2.23 posto), a šesti je Ivanić-Grad– 6. ulaganjem u vatrogastvo (11 posto) i subvencijama poljoprivredi (0.62 posto), ali i 9. izdvajanjem za turizam (3.13 posto sredstava).
>Kako ne otklizati u demografski ponor? Ovo su primjeri država koje su okrenule negativne trendove
Novi Vinodolski zauzima sedmu poziciju – 6. izdvajanjem za turistički sektor (4.76 posto) i proračunskim udjelom izdvajanja za obitelj i djecu (2.38 posto), kao i 10. po izdvajanju za zaštitu okoliša (10.55 posto), Drniš je osmi, ali i jedini grad s dva ‘naslova’- 1. udjelom izdvajanja za vatrogastvo (13.82 posto) i predškolstvo (33.13 posto), Novi Marof se nalazi na devetom mjestu – 1. po udjelu izdvajanja za zaštitu okoliša (23.95 posto) i 5.prema subvencijama poljoprivrednicima (0.63 posto), dok je deseti Vis – 1. po izdvajanju za sport (39.90 posto) i 9. ulaganjem u obitelj i djecu (2,0 posto izdojenih proračunskih sredstava)…
Poreč prvi prema izdvajanjima po ‘broju stanovnika’
Poreč je prvi na tablici prema izdvajanjima po ‘broju stanovnika’. Tu se čak pet puta našao u Top 10 analiza, 3. po subvencijama poduzetnicima i obrtnicima ‘per capita’ (49 eura) i izdvajanjem za obrazovanje (782 eura), 4. izdvajanjem za predškolstvo (334 eura), 6. po PC potporama obitelji i djeci (26 eura), 9. izdvajanjem za sport (138 eura).
Novigrad je ukupno drugi prema izdvajanjima po stanovniku – 1. prema ulaganju stanovanje i zajednicu (1.156 eura), 2. izdvajanjem u sport (211 eura) i zdravstvo (50 eura), 3. ulaganjem u predškolsko obrazovanje (338 eura). Glina je ‘brončana’, treća, na zbirnoj ljestvici provedenih analiza portala u rubrici ‘per capita’ – 2. po izdvajanju za kulturu (674 eura), 3. subvencijama poljoprivrednicima (7 eura), 5. izdvajanjem za zaštitu okoliša (210 eura), 6. prema ulaganju u socijalnu zaštitu stanovništva (223 eura). Novi Vinodolski se našao na visokom četvrtom mjestu u tablici izdvajanja po glavi stanovnika – 3. po izdvajanju za obitelj i djecu (41 euro), 5. ulaganjem u turizam (82 eura), 6. izdvajanjem u predškolstvo (286 eura), 7. ulaganjem u zaštitu okoliša (182 eura)…
Rovinj, Hvar, Krk…
Rovinj je u istoj rubrici bio ukupno peti – 4. po PC izdvajanju za obrazovanje (753 eura), 6. izdvajanjem za sport (144 eura), 7.ulaganjem u predškolsko obrazovanje (278 eura), 10. izdvajanjem za zdravstvo (21 euro), Hvar zauzima šestu poziciju – 7. po uslugama za unaprjeđenje stanovanja i zajednice (787 eura), 8. izdvajanjem za zdravstvo (23 eura), kulturu (227 eura), obitelj i djecu (25 eura). Pazin je sedmi na ‘per capita’ listi – 1. po PC izdvajanju za obrazovanje (1.193 eura), 2. prema ulaganju u predškolstvo (344 eura), 5. izdvajanjem za socijalnu zaštitu (285 eura).
>Samo šest gradova i 37 općina u Hrvatskoj od njih 556 lani su imali više rođenih nego umrlih
Krk se našao na osmoj poziciji poretka PC izdvajanja – 1. po izdvajanju za predškolsko obrazovanje (585 eura), 3. prema proračunskom ulaganju u vatrogastvo po glavi stanovnika (148 eura), 8. po ‘per capita’ izdvajanju za obrazovanje (642 eura). Zabok je deveti- 2. po ulaganju u vatrogastvo (184 eura), 8. prema izdvajanju za usluge unapređenja stanovanja i zajednice (670 eura), kao i razvoj sporta (138 eura), a Novalja zaključuje listu deset najboljih u PC kategoriji analiza za 2023.- 3. izdvajanjem za zdravstvo (43 eura), 5. po subvencijama poljoprivrednicima (7 eura) i 10. ulaganjem u zaštitu okoliša (139 eura).
Što se sa Zagrebom?
Isto tako ima i onih koji nisu ušli u sumiranih prvih 10/10 ‘analize svih analiza’, ali su imali vodeće pozicije po proračunskim postotnim udjelima izdvajanja, kao Buzet (socijalna zaštita), Županja (obitelj i djeca), Čakovec (obrazovanje), Zlatar (unapređenje stanovanja i zajednice), Klanjec (kultura), Lipik (turizam) i Kaštela (subvencije poduzetnicima i obrtnicima). Slična priča je i kada su u pitanju izdvajanja ‘per capita’, pa su izvan 10 ukupno najboljih, prva mjesta u pojedinim kategorijama imali Lipik (i tu naravno turizam), Vis (sport), Petrinja (kultura), Nin (zaštita okoliša), Obrovac (socijalna zaštita), Grubišno Polje (subvencije lokalnim poljoprivrednicima), Pag (vatrogastvo) i Pula (novčane subvencije poduzetnicima i obrtnicima).
Valja napomenuti i kako u analizi Top 10, zbog specifičnosti statusa i veličine proračuna, teško usporedivog ostalima u obzir nije uzet Grad Zagreb. ‘Metropola’ bi, ako bi je ipak ubacili u zbirni izračun, bila 9. na ljestvici Top 10/Top 10 plasmana prema postotnom udjelu proračunskih izdvajanja: 2 puta u Top 10- 1. po ulaganju u zdravstvo-15.43 posto, i 2. po izdvajanju za obitelj i djecu- 2.91 posto sredstava. Na ‘per capita’ tablici bila bi 2. u poretku: 4. puta u Top 10- 1. izdvajanjem za zdravstvo- 395 eura, i obitelj i djecu- 75 eura, 2. ulaganjem u obrazovanje po stanovniku- 855 eura i 8. izdvajanjem za socijalnu zaštitu – 170 PC eura…
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Gradonačelnik.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.