NATO idućeg tjedna izvodi nuklearne vježbe: ‘Poslali bismo vrlo pogrešan signal ako bismo ih odjednom otkazali’

nato
Foto: fah

NATO će sljedećeg tjedna održati svoje redovite godišnje vježbe nuklearnog odvraćanja u jeku opetovanih prijetnji ruskog predsjednika Vladimira Putina da će upotrijebiti nuklearno oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je rutinska obuka koja se održava svake godine kako bi naše odvraćanje bilo sigurno, sigurno i učinkovito”, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg novinarima u utorak.

“Prikrivene nuklearne prijetnje predsjednika Putina su opasne i neodgovorne”, rekao je, dodajući da “Rusija zna da se nuklearni rat nikada ne može dobiti i nikada se ne može voditi”.

U godišnjoj vježbi, nazvanoj ‘Steadfast Noon’, sudjelovat će 14 članica NATO-a i letjelice s nuklearnim oružjem, ali ne uključuje žive bombe. Konvencionalni mlažnjaci i zrakoplovi za nadzor i punjenje gorivom također redovito sudjeluju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov deklarirani cilj je osigurati da relevantno osoblje i oprema saveza budu spremni za najgori mogući scenarij i u trenutnom kontekstu pružiti ‘osjećaj sigurnosti’ članicama saveza, kažu diplomati NATO-a.

“Pažljivo pratimo ruske nuklearne snage”, dodao je Stoltenberg. “Nismo vidjeli nikakve promjene u ruskom nuklearnom stavu, ali ostajemo na oprezu.”

Vježbe se, međutim, podudaraju s nedavnom Putinovom eskalacijom prijetnji uporabom nuklearnog oružja, upozorivši Zapad da ne blefira, unatoč upozorenjima zapadnih zemalja da će takav korak imati “snažne posljedice”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD i NATO imaju nuklearno oružje u Belgiji, Njemačkoj, Turskoj…

Ruska nuklearna doktrina dopušta nuklearni napad nakon “agresije na Rusku Federaciju konvencionalnim oružjem kada je ugroženo samo postojanje države”.

Rusija je najveća svjetska nuklearna sila prema broju nuklearnih bojevih glava: ima 5.977 bojevih glava, dok ih Sjedinjene Države imaju 5.428, prema Federaciji američkih znanstvenika.

Na pitanje je li pogrešno vrijeme za nastavak takve vježbe, Stoltenberg je rekao da bi “sada poslali vrlo pogrešan signal ako bismo odjednom otkazali rutinsku, dugo planiranu vježbu zbog rata u Ukrajini”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“NATO je spreman za svaku prijetnju, svaki napad (…) također i nuklearnu prijetnju – to je bilo važno prije invazije na Ukrajinu i postalo je važnije nakon”, rekao je Stoltenberg.

“Osiguravajući da imamo vjerodostojno odvraćanje i obranu, pomažemo smanjiti rizik od eskalacije”, dodao je, prenosi Euractiv.

NATO kao organizacija sama po sebi ne posjeduje nikakvo nuklearno oružje, ono ostaje pod kontrolom triju nuklearnih država članica, SAD-a, UK-a i Francuske.

Izvješće koje je procurilo 2019. otkrilo je lokacije američkih i NATO-ovih baza nuklearnog oružja u Kleine Brogelu u Belgiji, Büchelu u Njemačkoj, Avianu i Ghedi-Torreu u Italiji, Volkelu u Nizozemskoj i Incirliku u Turskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost oružja proizlazi iz sporazuma iz doba Hladnog rata iz 1960-ih čiji je cilj bio odvratiti Sovjetski Savez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.