Subota, 18 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Nayib Bukele: Predsjednik El Salvadora koji je uklonio bande s ulica

Podijeli

Predsjednik El Salvadora Nayib Bukele pohvalio se kako je njegova zemlja, za razliku od Haitija, riješila problem kriminalnih bandi. Osvrćući se na kaos na Haitiju, Bukele je poručio kako je El Salvador “uništio” kriminalne bande.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Daleko od toga da su uništene, ali El Salvador je nakon Bukeleova preuzimanja vlasti doživio preobrazbu. Na ulicama te srednjoameričke državice sad je opet moguće kretati se bez straha za život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali sve je drugo ostalo isto. Siromaštvo nije nestalo, a strah od bandi sad je zamijenio strah od države, jer uhićenja i zatvorske kazne više ne podliježu strogoj proceduri ni propisima.

El Salvador je jedna od najnesigurnijih država

Haiti je najsiromašnija zemlja zapadne hemisfere. Od nedavno, smatra se i najnesigurnijom, jer vlast praktički ne postoji, sve je u rukama bandi koje siju strah i trepet. Prije toga, najnesigurnijom zemljom zapadne hemisfere smatran je El Salvador.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Crkva na Haitiju traži zaštitu od nasilja, humanitarno stanje sve teže

Ta mala zemlja u srednjoj Americi sa 6,5 milijuna stanovnika, površine 21.041 četvornih kilometara po svemu se uklapa se u stereotipe o latinskoameričkim diktaturama.

Do 1980. zemljom su upravljali oligarsi i vojne diktature. U tim okolnostima nastali su gerilski pokreti, što je dovelo do otvorenog građanskog rata. Mirovnim sporazumom 1992. uspostavljen je mir, vlast su međusobno podijelile političke elite i pobunjenički pokreti.

Mir je međutim bio samo prividan, jer su oružane sukobe vladinih snaga i gerilaca zamijenjeni nasiljem bandi koje su pljačkale, terorizirale i ubijale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kriza društvenih struktura, raspadnute obitelji, siromaštvo

Slično kao i na Haitiju, političke prilike u El Salvadoru rezultat su raspadnutih društvenih struktura. Sva moć, politička i gospodarska, u rukama je nekolicine klanova, a ostatak pučanstva tavori u bijedi i očaju. Obiteljske veze gotovo i ne postoje, barem ne u onom obliku koji je uobičajen u većini svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U proteklih nekoliko desetljeća, Sjedinjene Države odlučile su vratiti u zemlje Latinske Amerike tisuće njihovih građana koje su ondje živjele ilegalno i u međuvremenu činile kriminalne skupine, ponajviše na zapadnoj obali.

U prvom desetljeću ovoga tisućljeća SAD je prema vlastitim navodima u El Salvador protjerao više od 40.000 kriminalaca. Vrativši se u domovinu, ostali su na cesti. Nisu imali obitelji koje bi ih prihvatile, nisu imale posla niti kakve izglede i jednostavno su nastavili djelovati u okviru organiziranog kriminala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da u tim bandama u El Salvadoru danas ima oko 25.000 djece i tinejdžera. U biti, teško je utvrditi tko je u El Salvadoru kriminalac, a tko miran građanin.

Bukele je preuzeo ulogu spasitelja

Nayib Bukele pojavio se kao spasitelj. Dotadašnji gradonačelnik San Salvadora, na predsjedničkim izborima 2019. nastupio je kao autsajder, ali je pomeo konkurenciju.

Bukele je svojim sugrađanima obećao obećao ono što im je bilo najvažnije, sigurnost. Nije im obećavao jačanje državnih institucija, jer njima ionako ne vjeruju.

>Salvador: Pro-life predsjednik dijeli pakete lijekova za COVID koji sadrže lijek ivermektin

Sredinom 2015. u El Salvadoru je svaki dan u prosjeku bilo 22 ubojstva. Na 100.000 stanovnika te je godine 105 umrlo nasilnom smrću. Ako izuzmemo najnovija zbivanja na Haitiju, El Salvador je godinama bio rekorder po broju ubojstava.

Bukele je u ožujku 2022. proglasio izvanredno stanje. Ono zakonski može trajati 60 dana, ali traje do danas. Izvanredno stanje znači da policija i vojska mogu uhititi bilo koga bez uhidbenog naloga, sudovi mogu donositi presude po kratkom postupku.

Bukele je državu sveo na ono što je trenutačno najnužnije

Bukele je sveo državu na njezine najosnovnije funkcije, ali u tome ima podršku većine. Na izborima u veljači ponovno je izabran, dobio je 83 posto glasova.

Uzastopni izbor predsjednika u El Salvadoru zapravo nije moguć, ali Bukele se poslužio zakonskom odredbom koja omogućuje ponovni izbor stanke. Bukele je naprosto otišao nekoliko mjeseci na odmor i time stekao pravo ponovnog izbora.

Na prvim izborima Bukele je bio zagovornik seksualne proizvoljnosti, ali je u međuvremenu postao podupiratelj tradicionalnih vrijednosti. Izjavio je kako je pobačaj “veliki genocid”, a nakon ponovnog izbora spriječio je širenje ideologije genderizma u školama.

Ulice El Salvadora postale su sigurnije, osim toga, u toj zemlji nije se ništa promijenilo. Štoviše, siromaštvo se udvostručilo, a strah od bandi zamijenio je strah od države.

>Zaštita života: Salvador je ponovno izglasao potpunu zabranu pobačaja

Pretpostavlja se da je moć i dalje u rukama nekoliko utjecajnih skupina s kojima je Bukele postigao neku vrstu sporazuma. Građanska prava praktički ne postoje, čak se vjeruje da policija nasumce uhićuje prolaznike kako bi ispunila dnevnu normu. Više od 1,5 stanovnika El Salvadora u zatvoru je, mnogi su ondje umrli, mnogi su nestali.

No Bukele je izrazito popularan, ne samo u svojoj zemlji. Na internetskoj platformi X već ima 6 milijuna pratitelja.

Ispunio je ono što je obećao, građani El Salvadora prilično su sigurni da mogu izići na ulicu a da pritom ne budu opljačkani ili čak ustrijeljeni. Za sve ostalo, on se očito i ne smatra odgovornim. Niti itko išta drugo od njega očekuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci