Neokatekumenski put organizirao povijesni susret u Izraelu: 20 biskupa, 7 kardinala i 120 rabina

Prošloga četvrtka, 8. svibnja 2015., završen je prvi međunarodni susret (tzv. konvivencija-zajednički život) između rabina, kardinala i biskupa koji je organiziran u Izraelu od strane Neokatekumenskog puta prigodom 50. obljetnice Deklaracije Drugog vatikanskog sabora Nostra Aetate i u sjećanje na 70. obljetnicu Šoah (stradavanja židova u 2. svjetskom ratu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjesto održavanja bilo je u Domus Galileae uz Tiberijadsko jezero, a sudjelovalo je 7 kardinala, 20 biskupa i 120 rabina iz cijeloga svijeta. Bile su također nazočne osobe iz akademskoga svijeta, svijeta umjetnosti i kulture iz obiju religija.
Bili su prisutni sljedeći kardinali:

• Kard. George Pell, prefekt Tajništva za ekonomiju Svete Stolice (predvodit će središnje misno slavlje na svetkovinu Majke Božje od Kamenitih vrata, 31. V. 2015. u Zagrebačkoj katedrali)
• Kard. Stanislaw Rylko, predsjednik Papinskog vijeća za laike
• Kard. Telesphore Placidus Toppo, nadbiskup Ranchia (Indija)
• Kard. Christoph Schönborn, nadbiskup Beča (Austrija)
• Kard. Josef Cordes, bivši predsjednik Papinskog vijeća Cor Unum
• Kard. Andrew Yeom Soo-jung, nadbiskup Seula (Južna Korea)
• Kard. Paolo Romeo, nadbiskup Palerma (Italija)

Susret su vodili utemeljitelji Neokatekumenskog puta Kiko Argüello, Carmen Hernández i don Mario Pezzi, zajedno s ravnateljem Domus Galilaeae don Rinom Rossiem. Na susretu su sudjelovali također brojni katehisti  itineranti Neokatekumenskog puta i prezbiteri, ukupno oko 400 osoba.
kiko-carmen-y-papa-2
Inicijativu za održavanje ovog susreta, prvog ovakve naravi u povijesti, poduprla je Sveta Stolica.

Papa Franjo poslao je poruku za sudionike susreta kako bi podcrtao i prepoznao ovo djelo kao sredstvo jačanja bratstva između dvaju naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simfonija dara i molitve „Trpljenje nevinih“
Središnji događaj susreta bilo je izvođenje simfonije „Trpljenje nevinih“ koju je izveo zbor Neokatekumenskog puta kao djelo ljubavi i pomirenja sa židovskim narodom zbog trpljenja Šoah.

Neokatekumenski put je već izvodio ovo simfonijsko djelo u drugim prigodama. Najprije u Bostonu 2012. a potom u Lincoln Centru u New Yorku pred 3000 židova i desetak rabina. Nadalje, iste godine u kazalištu Bechar Gerard u Jeruzalemu. U lipnju 2013. godine simfonija je izvedena na ulazu u logor Auschwitz „na vratima smrti“ pred 15000 ljudi.
simfonija neokatekumeni
Upravo je ovaj susret u Galileji posljedica toga što su mnogi židovi koji su slušali bili dirnuti simfonijom i porukom koju prenosi i u više su navrata izrazili kako su ganuti slušajući tu glazbu koja ih podsjeća na žrtve Šoaha.

Tijekom četiri dana susreta sudionici su govorili o nekim zajedničkim izazovima: spasenjskom poslanju židovskog naroda i Katoličke Crkve u današnjem svijetu; prenošenju vjere novim generacijama; o suprotnostima židovsko-kršćanske antropologije i antropologije koja se temelji na premisi negiranja Boga; o ponovnom javljanju antisemitizma i ksenofobičnog fundamentalizma. Posljednjega dana opisujući svoje iskustvo susreta, rabini su bili iznenađeni time što su prepoznali Božju prisutnost u prekrasnom zajedništvu. „Bio je to povijesni susret. Nikada u židovstvu nismo okupili tako puno rabina iz toliko različitih smjerova: ortodoksnih, konzervativnih, reformiranih, obnoviteljskih (rekostrukcionisti), itd“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi su govorili o bratstvu koje su živjeli s kardinalima i biskupima i zahvalili su Neokatekumenskom putu što su bili sredstvo istinskoga čuda.

Zaključna izjava prisutnih rabina
U zaključnoj izjavi 120 rabina poručilo je: “Zadivljeni smo kako se na Neokatekumenskom putu prenosi vjera djeci, kako se obnavljaju obitelji i kako se vjernici upoznaju sa Svetim Pismom i kršćanskim korijenima: odakle se rodilo veliko poštovanje i ljubav prema židovskom narodu.

Simfonijski dar i molitva koju je uglazbio Kiko Argüello koja podsjeća na tragediju Šoaha pomogla nam je da promišljamo o trpljenju nevinih koje se danas nastavlja i među kršćanima u nekim zemljama Afrike i Bliskog Istoka. Očitovali smo svoje zajedničko zalaganje oko prisutnosti Boga u svijetu i našu zajedničku želju da se zalažemo za tikkum olam, obnovu svijeta, za cijelo čovječanstvo, uključujući rastuću brigu za trpljenje siromašnih, veće poštovanje za okoliš i osnaženje obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promišljajući o Nostra Aetate i ogromnoj promjeni koju je ta deklaracija donijela, istaknute su velike mogućnosti i izazovi.
U svakom slučaju, dogodila se ogromna promjena s obzirom na predrasude i na podjele u povijesti i taj susret nagoviješta novi odnos između židovstva i kršćanstva.”

Poruka pape Franje
Sveti otac poslao je poruku očitujući svoju duhovnu blizinu, iskazujući svoju želju za plodnim produbljenjem tog bratskog razgovora.
kiko y papa
“Srdačno pozdravljam sve vas koji sudjelujete na ovom susretu i izražavam vam svoju duhovnu blizinu. Nadam se da će vaš susret biti prigoda za učvršćivanje bratskih veza koje dijelite i za produbljivanje vašeg zalaganja da se preko jezika glazbe čuje krik nevinih. Ujedinjen s vama, molim Gospodina da čuje taj krik i da izliječi žalosti svih onih koji trpe. Tako i ja molim da srca budu otvorena na zazive nevinih u cijelome svijetu. S tim osjećajima, zazivam obilje božanskog blagoslova na sve vas kao zalog mira i snage”, napisao je papa Franjo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.