Premda je stanje na rusko-ukrajinskoj bojišnici nepregledno, Ukrajina očito i dalje zadaje probleme Rusima u Kursku, a pokušala je dronovima napasti i Moskvu.
Rusija je zatvorila zračne luke u svojim sjeverozapadnim gradovima Murmansku i Apatitiju te ograničila korištenje zračnog prostora iznad tih gradova. Jutarnji list objavio je izvješće o tome novinske agencije TASS.
Takve se mjere obično u Rusiji poduzimaju zbog potencijalnih ili stvarnih napada ukrajinskih dronova.
Ukrajina je ranije danas napala Moskvu u jednom od najvećih napada na glavni grad Rusije od početka rata. Ruske vlasti su izvijestile da su uništile sve dronove koji su poslani prema glavnom gradu.
Nije poznato stoji li Ukrajina iza problema s internetom u Rusiji
Korisnici interneta u Rusiji u srijedu su izvijestili o prekidima rada širokog spektra internetskih usluga, uključujući Telegram, WhatsApp i Skype.
>Ukrajina pokrenula dosad najveći napad dronovima na Moskvu
Otprilike sat vremena nakon što su problemi počeli, ruska savezna agencija za cenzuru kao uzrok je spomenula masivni DDoS napad. No aktivisti za digitalna prava rekli su da prekid ima sva obilježja pokušaja blokade od strane vlasti, prenosi ruski neovisni medij Meduza.
Rusima u pograničnom području koje su napale ukrajinske snage rečeno je da izbjegavaju korištenje aplikacija za upoznavanje kako bi spriječili snage Kijeva da prikupljaju obavještajne podatake.
Rusko ministarstvo unutarnjih poslova poručilo je stanovnicima, vojnom i policijskom osoblju u regijama Brjansk, Kursk i Belgorod da izbjegavaju “online servise za upoznavanje”.
“Neprijatelj aktivno koristi takve resurse za prikupljanje informacija”, navedeno je na Telegramu, kako prenosi Sky News.
Snimke napada na mostove
Bivši savjetnik ukrajinskog ministra unutarnjih poslova Anton Geraščenko, koji na X-u redovito objavljuje novosti vezane uz rusku invaziju na Ukrajinu, objavio je snimku ukrajinskih napada na pontonske mostove u ruskoj regiji Kursk, prenoseći pisanje ruskih vojnih kanala. Prema tim informacijama, ukrajinske oružane snage krenule su s uništavanjem tih mostova.
Russian Z-channels write:
“After the destruction of bridges in the Kursk region, the AFU opened a hunt for pontoons installed by the Russian Armed Forces. They, unlike permanent bridges, can be destroyed by HIMARS strikes. Besides, the troops at the pontoons are an easy target… https://t.co/FfVPpm4lAY pic.twitter.com/ZcYeglIGYXTekst se nastavlja ispod oglasa— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) August 21, 2024
“Nakon uništenja mostova u regiji Kursk, AFU je krenuo u lov na pontone koje su postavile ruske oružane snage. Oni, za razliku od čvrstih mostova, mogu biti uništeni udarima HIMARS-a. Osim toga, snage na pontonima su laka meta za kazetno streljivo. Ili će rusko zapovjedništvo smisliti kako izvući vojnike iz odsječenog područja u Gluškovskom okrugu ili će se takve priče ponoviti s istim rezultatom”, prenio je Geraščenko.
Ukrajina tvrdi da je pogodila i ruski protuzračni sustav
U međuvremenu se oglasio i Kijev, rekavši da njegove snage koriste rakete HIMARS američke proizvodnje za uništavanje pontonskih mostova i inženjerske opreme u zapadnoj ruskoj regiji Kursk. Ukrajina je uništila ili oštetila najmanje tri mosta preko rijeke Sejm otkako je Kijev započeo napad prije tri tjedna.
>Starešina: Preuzme li Ukrajina nadzor nad Sudžom, mirovna faza može početi
“Gdje ‘nestaju‘ ruski pontonski mostovi u regiji Kursk? Operateri… precizno ih uništavaju“, objavile su ukrajinske snage za specijalne operacije na Telegramu. Rečeno je da su korišteni raketni sustavi HIMARS, što je prva službena izjava iz Kijeva da je zapadno oružje korišteno kao dio ofenzive, kako prenosi Sky News.
Ukrajinska vojska priopćila je da je tijekom noći pogodila protuzračni raketni sustav S-300 smješten u južnoj ruskoj regiji Rostov.
Glavni stožer Kijeva rekao je da se napad dogodio u blizini naselja Novošahtinsk, te da je sustav S-300 korišten za napad na civilnu infrastrukturu u Ukrajini, prenosi Reuters.
“Na određenim ciljevima uočili smo eksplozije. U ovim trenucima procjenjujemo točnost udarca”, stoji u priopćenju Glavnog stožera. ”
Ukrajina pristupaj Međunarodnom kaznenom sudu
Guverner Rostova Vasilij Golubev rekao je da su snage protuzračne obrane uništile projektil koji je lansirala Ukrajina iznad njegove regije, ali rusko ministarstvo obrane nije spomenulo incident u svom dnevnom priopćenju o uništenom zračnom oružju.
Nakon godina odugovlačenja i unatoč protivljenju vojske, ukrajinski parlament izglasao je u srijedu pristupanje Ukrajine Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) u nadi da će moći kazniti Rusiju za ratne zločine počinjene u Ukrajini, rekli su ukrajinski zastupnici.
To je pitanje u Ukrajini jako osjetljivo jer mnogi strahuju da i ukrajinske oružane snage koje se bore protiv ruske vojske ne postanu meta ICC-a, čija je zadaća progon počinitelja genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i agresije.
>Kremlj se oglasio o posljedicama ulaska Ukrajinaca na ruski teritorij
Ukrajinski šef diplomacije Dmitro Kuleba izrazio je zadovoljstvo tom “povijesnom odlukom”.
“Bilo je to dugo putovanje puno izazova, mitova i strahova. Ništa od toga nije bilo istina. I danas smo to napokon ostvarili”, objavio je na platformi X.
Za ratifikaciju Rimskog statuta, osnivačkog ugovora ICC-a, i da Ukrajina postane 125. članica te institucije glasao je 281 zastupnik, a bilo je potrebno najmanje 226.
Odluka će otvoriti “veće mogućnosti za kažnjavanje Rusa i ojačat će izolaciju Rusije”, objavila je na Facebooku zastupnica predsjednikove stranke Jevgenija Kravčuk.
Po njoj, Ukrajina se pozvala na članak 124 Rimskog statuta koji omogućava izuzeće na sedam godina svih Ukrajinaca, civila i vojnih lica, od progona za ratne zločine pred ICC-jem.
Ratifikacija tog dokumenta, koji je parlamentu proslijedio predsjednik Volodimir Zelenskij, dio je obveza Kijeva prema Europskoj uniji, dodala je. “To je potrebna mjera, sasvim opravdana i sigurna”, ocijenila je.
Putin u Čečeniji
Ruski predsjednik Vladimir Putin iznenada je, prvi put u 13 godina, posjetio Čečeniju dok ukrajinski prodor u zapadnu Rusiju traje već treći tjedan.
Putina je dočekao samozvani čečenski moćni čelnik Ramzan Kadirov. Potom je ruski čelnik posjetio akademiju specijalnih snaga koja nosi njegovo ime i razgovarao s borcima dragovoljcima koji tamo treniraju prije nego što budu raspoređeni u Ukrajini.
Putin je pohvalio dragovoljce i rekao da će, dokle god Rusija ima ljude poput njih, biti ‘nepobjediva‘.
Također, Putin je jučer posjetio i grob Kadirovljeva oca, bivšeg čečenskog čelnika Ahmata Kadirova, zapovjedno mjesto i džamiju u glavnom gradu Groznom.
>Ukrajina nastavlja napade na ruskom teritoriju: Na snazi izvanredno stanje
Na kraju dana održao je razgovore s čečenskim čelnikom, a on je objavio da Čečenija ima ‘desetke tisuća‘ rezervista spremnih za borbu protiv Ukrajinaca, prenose ruski mediji.
Ni Kremlj ni Kadirov nisu iznijeli nikakve detalje o svrsi Putinova dolaska, a Kadirov je samo rekao da ruskog čelnika čeka “natrpan raspored”.
Ruski vojnik digao u zrak stožer svoje postrojbe pa pobjegao u Ukrajinu
Ruski je vojnik digao je u zrak stožer svoje jedinice, a zatim prebjegao u Ukrajinu. Na tiskovnoj konferenciji je objasnio kako je to učinio, prenosi Kyiv Post.
Vojnik, koji je bio pilot bespilotne letjelice u neidentificiranoj jurišnoj jedinici Storm Z, identificiran je samo po pozivnom znaku “Silver”. On je u svom iskazu rekao da se razočarao u rusku takozvanu ‘specijalnu vojnu operaciju‘ nakon što je svjedočio nečemu što opisuje kao ‘sustavni rat i zločini kao što su pogubljenja bez suđenja, premlaćivanja i iznude‘ nad civilima i vojnicima.
Rafael Grossi, čelnik Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), potvrdio je da je spreman posjetiti nuklearnu elektranu Kursk u Rusiji krajem kolovoza, izjavila je u srijedu glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova.
Rusko ministarstvo obrane prošlog je tjedna optužilo Ukrajinu da planira napad na postrojenje Kursk u sklopu svog upada u rusku regiju, što je Kijev demantirao. “Očekujemo da će razumijevanje opasnosti koju ukrajinske provokacije protiv ruskih nuklearnih elektrana predstavljaju potaknuti rukovodstvo IAEA-e da poduzme konkretne mjere kako bi osigurala sigurnost nuklearnih elektrana u Zaporožju i Kursku”, rekla je Zaharova na tjednom briefingu za novinare.
Tekst se nastavlja ispod oglasa