Diktatura Daniela Ortege u Nikaragvi osudila je prošlog tjedna biskupa Matagalpe Rolanda Álvareza Lagosa na 26 godina i četiri mjeseca zatvora, optuživši ga da je “izdajica domovine”.
Kazna protiv Álvareza došla je samo dan nakon što je diktatura deportirala 222 politička zatvorenika u Sjedinjene Države.
>Trpeća Crkva u Nikaragvi – pogled u prošlost: Uhićenje biskupa, progon redovnica…Sve ‘zahvaljujući’ bivšem marksističkom gerilcu Ortegi
Álvarez je odbio ući u zrakoplov s deportiranima, kazao je Ortega, prenosi CNA.
U presudi koju je pročitao sudac Héctor Ernesto Ochoa Andino, predsjednik Kaznenog vijeća 1 Žalbenog suda u Managui, stoji: “Optuženi Rolando José Álvarez Lagos smatra se izdajnikom zemlje.”
>Progon katolika u Nikaragvi: Biskup Álvarez koji je uhićen prije četiri mjeseca – optužen za zavjeru
>Daniel Ortega peti put prisegnuo za predsjednika Nikaragve – supruga mu potpredsjednica
“Neka se proglasi da je Rolando José Álvarez Lagos kriv jer je počinio zločine potkopavanja nacionalne sigurnosti i suvereniteta, širenja lažnih vijesti putem informacijske tehnologije, ometanja službene osobe u obavljanju dužnosti, teškog neposluha ili nepoštivanja vlasti, sve počinjeno na štetu društva i države Republike Nikaragve”, stoji u presudi.
Detaljno opisujući svaku od optužbi i njihove kazne, tekst dodaje: “Optuženi Rolando José Álvarez Lagos osuđen je na 15 godina zatvora i trajnu diskvalifikaciju obnašanja javnih dužnosti u ime ili u službi države Nikaragva.”
Kazna također naređuje “gubitak nikaragvanskog državljanstva sankcioniranom Joséu Álvarezu Lagosu, u strogom pridržavanju Zakona 1145”, stoji u presudi. Spomenuti zakon 1145, kao i ustavnu reformu koja dopušta gubitak državljanstva osuđenima za “izdaju”, usvojila je Narodna skupština Nikaragve 9. veljače.
Prema presudi, Álvarez mora biti u zatvoru do 13. travnja 2049. godine.
Biskup se odbio ukrcati u zrakoplov zajedno s još 222 prognanika, uključujući četiri svećenika, koji su u dogovoru s američkim State Departmentom prebačeni u SAD. Álvarez je odlučio ostati kako bi bio uz katolike koji trpe represiju diktature u Nikaragvi.