Nikaragvanske vlasti ukinule pravni status Družbe Isusove i naredile oduzimanje njihove imovine

Nikaragvanske
Montaža: Narod.hr/ Izvor: Fah/Istock

Nikaragvanske su vlasti 23. kolovoza ukinule pravni status Družbe Isusove u zemlji i naredile oduzimanje njihove imovine, tvrdeći da Red nije ispunio porezne prijave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Marksistička vlast u Nikaragvi otima sveučilište isusovcima pod optužbama za terorizam

Optuženi za ”terorizam”

Ovaj potez dolazi tjedan dana nakon što je nikaragvanska vlada zatvorila isusovačko Srednjoameričko sveučilište (UCA) u Managui, koje je bilo središte prosvjeda protiv režima predsjednika Daniela Ortege 2018., tvrdeći da je to ”centar terorizma”.

Tri dana kasnije uslijedila je deložacija zajednice isusovačkih svećenika iz njihove rezidencije koja se nalazila u blizini sveučilišta. Mjere su izazvale snažne reakcije isusovaca diljem svijeta, uključujući generalnog poglavara reda, p. Artura de Sose.

Novo priopćenje poziva na dijalog

U novom priopćenju objavljenom u srijedu, 23. kolovoza, Srednjoamerička isusovačka provincija oštro je osudila novu agresiju na isusovački red u Nikaragvi i ponovno apelirala na nikaragvansku vladu da smjesta prekine svoju ”sustavnu represiju” i kršenje ljudskih prava koja vode zemlju u totalitarnu državu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju se nadalje poziva predsjednika Ortegu i njegovu suprugu, potpredsjednicu Rosario Murillo, da potraže racionalno rješenje spora u kojem će prevladati ”istina, pravda, dijalog, poštivanje ljudskih prava, vladavina prava”. Traže nadalje ”poštivanje slobode i potpunog integriteta” isusovaca koji djeluju u zemlji i njihovih suradnika.

Srednjomarička isusovačka provincija izrazila je svoju bliskost s tisućama žrtava vladine represije u Nikaragvi koje čekaju pravdu i odštetu te je izrazila zahvalnost za potporu u svijetu i solidarnost primljenu tijekom ove krize, prenosi Vatican News.

>Nikaragvanska marksistička diktatura osudila biskupa na 26 godina zatvora: Odbio je deportaciju iz zemlje

Pogoršanje odnosa između sandinističke vlade i Crkve

Podsjetimo da su se odnosi između režima predsjednika Daniela Ortege i Katoličke Crkve naglo pogoršali otkako su nikaragvanske vlasti ugušile prosvjede protiv niza kontroverznih reformi koje je provodila vlada 2018., a Ortega je optužio biskupe da planiraju njegovo svrgavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od tada je Crkva bila meta mnogih napada, oskvrnjenja i zastrašivanja, a nekoliko svećeničkih i redovničkih članova bilo je ili protjerano ili uhićeno. Među njima i biskup Rolando Álvarez od Matagalpe, koji služi 26 šest godina zatvora zbog veleizdaje, podrivanja nacionalnog integriteta i širenja lažnih vijesti. Godine 2019. pomoćni biskup Manague Silvio José Báez bio je prisiljen napustiti nadbiskupiju nakon što je primio nekoliko prijetnji smrću i trenutačno živi u Sjedinjenim Državama.

Ortega nazvao Katoličku Crkvu diktaturom

Predsjednik Nikaragve, Daniel Ortega nazvao je Katoličku Crkvu ”savršenom diktaturom i savršenom tiranijom”.

– Tko bira župnike? Tko bira kardinale? Tko bira papu? To je savršena diktatura, savršena tiranija!, uzviknuo je Ortega u govoru prilikom 43. godišnjice Fondacije nikaragvanske policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo je inzistirao da se s Nikaragvom ”dijalog nikad ne smije prekinuti”. Uz jasno neodobravanje i kritiku Ortegine diktature nastojao je sačuvati dijalog, međutim Ortega kritiku i poziv na dijalog nije prihvatio na civiliziran način.

Godine 2022. apostolski nuncij u Nikaragvi, poljski nadbiskup Waldemar Stanislaw Sommertag, protjeran je kao ”persona non grata”, a Sveta Stolica je u travnju ove godine zatvorila svoju nuncijaturu u Managui, nakon što je nikaragvanska vlada predložila suspenziju diplomatskih odnosa.

>Nikaragvanska marksistička diktatura osudila biskupa na 26 godina zatvora: Odbio je deportaciju iz zemlje

Kontinuirana tortura protiv Katoličke Crkve

Sandistički režim bio je u početku u relativno dobrim odnosima s Katoličkom Crkvom u Nikaragvi sve dok nisu nastali konflikti zbog nekih pripadnika teologije oslobođenja te zbog javne kritike pape Ivana Pavla II. diktatorskom režimu Daniela Ortege.

1986. sandinistički režim najprije se okomio na biskupa Pabla Vegu. Njega su prijevarom pozvali na sastanak, uhvatili, strpali u helikopter i ostavili s druge strane granice s Hondurasom. Optužba je bila slična onima današnjima: ”izdaja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2006. Ortega opet dolazi na vlast, a 2021. osvaja četvrti uzastopni mandat. U tim godinama opet raste napetost između Katoličke Crkve i vladajućih.
Biskup Silvio José Báez, koji sada živi u egzilu u Miamiju nakon što je dobio prijetnje smrću, 2011. je rekao da Nikaragva ide prema ”vidljivom ili prikrivenom” totalitarizmu .

>Urbi et orbi: Papa Franjo pozvao na zaustavljanje krvoprolića

Slamanje opozicije

Protjerivanja, zatvaranja i konfiskacije nisu bili usmjereni samo na Katoličku Crkvu. Nikaragva je zabranila ili zatvorila više od 3000 građanskih skupina i nevladinih organizacija. U svibnju je vlada naredila gašenje Nikaragvanskog Crvenog križa, optužujući ga za “napade na mir i stabilnost” tijekom protuvladinih demonstracija 2018.

U lipnju ove godine vlada je zaplijenila imovinu 222 oporbenjaka, uključujući aktiviste za ljudska prava, novinare i odvjetnike, koji su bili prisiljeni na egzil u veljači nakon što ih je zatvorio Ortegin režim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.