Jeste li znali da Ujedinjeni narodi procjenjuju kako u svijetu nedostaje između 113 i 200 milijuna djevojčica. Nisu otete, niti su nestale, one su ubijene. Pobačene, jer su djevojčice.
Širenjem pobačaja povećala se i mogućnost biranja spola djeteta. Smatra se kako je omjer spolova najneuravnoteženiji na područjima Kine, Indije, Pakistana i istočne Europe, a kako pokazuje novi prijedlog Saveznog vijeća Švicarske neuravnoteženost se polako počela širiti i zapadnom Europom. Razlika u broju rođenih dječaka i djevojčica u Švicarskoj je posljednjih godina narastao na 108 dječaka prema 100 djevojčica.
Dostupnost krvnih pretraga koje omogućavaju rano otkrivanje spola nerođenog djeteta i vrlo liberalan zakon o pobačaju koji je na snazi od 2002. godine uzrokovao je porast broja pobačaja na temelju spola. Švicarski zakon dopušta pobačaj do dvanaestog tjedna trudnoće, a nakon tog razdoblja pobačaj je moguć ukoliko je zdravlje majke u opasnosti.
Kako bi spriječilo daljnji porast rodne neuravnoteženosti, Savezno vijeće Švicarske (predsjedničko tijelo Švicarske koje ima najvišu izvršnu vlast u zemlji), predložilo je uvođenje nove zakonske odredbe kojom bi se lječnicima zabranilo otkrivanje spola djeteta do zakonske granice za izvršenje pobačaja, tj. do 12. tjedna trudnoće.
Iako statistika pokazuje povećanje broja pobačene ženske djece, najveći su protivnici uvođenja ovog zakonskog prijedloga feminističke udruge.
Slične stavove dijele i “Zeleni” te švicarska zaklada za seksualno zdravlje. Oni smatraju kako bi zabrana otkrivanja spola do 12. tjedna povrijedila: “pravo na znanje kao i pravo na samoodređenje žene”.
Molimo Vas, potpišite peticiju, podržite prijedlog švicarskog Saveznog vijeće koje ovom odlukom želi zabraniti pobačaj na temelju spola nerođenog djeteta:
http://www.citizengo.org/hr/28287-svicarska-da-zabrani-otkrivanja-spola-prije-12-og-tjedna-trudnoce
Svaki je pobačaj ubojstvo. Molim vas, ustanite u obranu nevinih ljudskih bića.
Izvor: Narod.hr
Photo: lunar caustic/flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.