Poslije pozitivnog izvješća Europske komisije o napretku Srbije u procesu eurointegracija i postignutog sporazuma s Prištinom o telekomunikacijama, u Beogradu raste optimizam da bi nova pregovaračka poglavlja s EU mogla biti otvorena do kraja godine.
Srbije bi do Nove godine mogla otvoriti nova pregovaračka poglavlja s Europskom unijom, izjavila je u ponedjeljak šefica srbijanskog pregovaračkog tima s EU Tanja Miščević, naglasivši da svoj optimizam temelji na pozitivnim ocjenama u prošlotjednom izvješću Europske komisije o napretku u procesu eurointegracija.
“Nakon objavljivanja izvješća Europske komisije rekla sam da je mogućnost otvaranja poglavlja do kraja godine uvećana činjenicom da je u tom izvješću upravo ocijenjeno da je Srbija uradila jako dobar i velik posao, prije svega u u dijalogu s Prištinom”, ocijenila je Miščević za Televiziju Pink nakon što je u Bruxellesu priopćeno da su Beograd i Priština postigli sporazum o telekomunikacijama.
Miščević je ocijenila kako do kraja godine postoji mogućnost otvaranja za pregovore poglavlja 25 i 26 o znanosti, istraživanjima, obrazovanju i kulturi te već ranije najavljeno otvaranje poglavlja pet o javnim nabavama, naglasivši da su ta tri poglavlja “potpuno spremna”.
Istodobno, direktor ureda za Kosovo srbijanske vlade Marko Đurić postizanje sporazuma s Prištinom o telekomunikacijama vidi kao “veoma važan dogovor koji će se pozitivno odraziti i u odnosima s Prištinom i s Europskom unijom”.
Đurić je u ponedjeljak za Radio-televiziju Srbije rekao da je sporazumom “službeno i trajno sačuvana kompletna imovina Telekoma Srbije” na Kosovu.
“Mi sasvim sigurno naše resurse i infrastrukturu Telekoma Srbije, naše bazne postaje, čvrsto zadržavamo i trajno štitimo. Nitko ne može da uradi bilo šta protiv naše volje”, rekao je Đurić.
Točka prijepora je, osim nastojanja Prištine da preuzme imovinu Telekoma Srbija i srbijanskog teleoperatera mobilne telefonije MTS na teritoriju Kosova, bilo i protivljenje Srbije da Kosovo dobije međunarodni pozivni kod, čime bi se razgovori s teritorija Srbije tarifirali kao međunarodni. Po postignutom sporazumu, kako je objasnio Đurić, građani Srbije “mogu normalno pozivati i Prištinu i Kosovsku Mitrovicu bez ikakvog pozivnog broja i tarifiranja”.
Prema tom sporazumu, Međunarodna unija za telekomunikacije dodijelit će Kosovu međunarodni pozivni broj 383, što je šefica pregovaračkog tima Prištine s Beogradom Edita Tahiri ocijenila kao “veliki uspjeh dijaloga u Bruxellesu” i “dobru vijest za Kosovo i njegove građane”. Ona je izjavila da će pozivni broj Kosovu biti dodijeljen 15. prosinca.
Kosovo će, rekla je ona, “imati puni suverenitet nad svojim telefonskim kodom”, dok će svi pozivni brojevi koji su se koristili do sada – 381, 377, 386, biti izvan uporabe.
Na Kosovu se trenutno koriste +381 telefonski pozivni broj za Srbiju, te pozivni brojevi +377 (Monako) i +386 (Slovenija).
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h