Petr Jašek je oslobođen i stigao je kući nakon što je bio osuđen na 23 godine zatvora i optužen za špijunažu i potkopavanje sudanskog režima.
Češki ministar vanjskih poslova Lubomir Zaoralek objavio je fotografiju s Petrom Jašekom uz poruku: “Napokon u avionu za Češku Republiku (…) Ovo je uspjeh češke diplomacije. Želio bih zahvaliti svim kolegama koji su sudjelovali u pregovorima oko oslobođenja.”
U nedjelju je u Khartoumu, glavnom gradu Sudana održana konferencija za novinare na kojoj su sudjelovali ministri vanjskih poslova Sudana i Češke. Govoreći o oslobođenju Petra Jašeka, sudanski ministar Ibrahim Ghandour izjavio je: “Predsjednik Bashir pomilovao je češkog građanina Petra Jašeka u svrhu jačanja dobrih odnosa između Sudana i Češke Republike”. G.Jašek se s ministrom vanjskih poslova vratio u svoju zemlju. Ministar Lubomir Zaoralek dodao je: “Vrlo sam zadovoljan što smo zaključili slučaj g. Jašeka (…) Khartoum se uvjerio kako g. Jašek nije imao namjeru narušavati stabilnost Sudana.”
Podsjetimo, sud u Khartoumu (Sudan) osudio je, 29. siječnja, Petra Jašeka, češkog misionara i humanitarca na 23 godine zatvora. Optužen je za špijunažu i potkopavanje sudanskog režima.
Iako je Jašeku prijetila smrtna kazna, 23 godine zatvora su bile šokantna vijest za Jašekovu obitelj i prijatelje.
Međunarodni pritisak na sudansku vladu bio je ključan za pomilovanje Petra i njegova dva suradnika. Hassan Taour i Abdulmonem Abdumawla osuđeni su na 12 godina zatvora jer su,tvrdi sud, pomagali Jašeku u špijunaži.
Ministar vanjskih poslova Republike Češke, Lubomir Zaoralek, naglašavao je ranije kako je oslobađanje Petra Jašeka prioritet, te kako je presuda nepravedna, a Jašek osuđen bez dokaza.
Jašek je humanitarni djelatnik, liječnik, filmski redatelj i član dobrotvorne organizacije Glas mučenika. Poznat je po volonterskom liječničkom radu u Nigeriji i Sudanu, gdje se istaknuo u spašavanju žrtava napada islamističkih terorističkih skupina poput Boko Harama.
Sudanska vlast ga je početkom prosinca 2015. godine tajno zatočila u glavnom gradu Khartoumu. Nakon nekoliko dana, kada je češka javnost i diplomacija upoznata za slučajem, započeli su diplomatski pokušaji njegova spašavanja preko veleposlanstva u Kairu i posredovanja UN-a, ali bez uspjeha. Suprotno međunarodnim sporazumima o pravima političkih zatvorenika, sudanski režim je tek osam mjeseci nakon zatočenja objavio razloge i optužbe za provedbu te radnje. Prema službenim izvješćima optužen je za špijunažu i proglašen državnim neprijateljem, jer je “dokumentiranjem progona sudanskih kršćana i brigom za izbjeglice naštetio međunarodnom ugledu Sudana.” Službeni sudski spor sudanske države protiv Jašeka pokrenut je u jesen 2016. godine.
Brojne međunarodne udruge i institucije za zaštitu ljudskih prava, te građanske inicijative, od samoga počeka suđenja isticali su kako se radi o “namještenom sudskom procesu kojeg Sudan provodi kako bi spasio svoj ugled nakon razotkrivanja genocida nad kršćanima u tom zemlji.”
CitizenGO je nekoliko mjeseci ranije pokrenuo kamapanju za njegovo oslobođenje koju je potpisalo 400 000 osoba. Predali su potpise UN-u, kontaktirali sudansko veleposlanstvo u Madridu, predali potpise ravnatelju podružnice za Južnu i Sjevernu Ameriku, Europu te središnju Aziju pri uredu UN-ova visokog povjerenika za ljudska prava, alarmirali veliki broj medija u različitim zemljama i time stvorili značajan međunarodni pritisak.
Osim toga, predali su potpise i sudanskom ministarstvu u Beču te mađarskom ministarstvu koje se između ostalog bavi pitanjima progonjenih kršćana, te organizirali i okupljanje ispred sudanskog veleposlanstva u Madridu kako bismo ih obavijestili o broju prikupljenih potpisa budući da je Veleposlanstvo u Madridu odbilo primiti potpise. Kampanja je bila usmjerena na sudanskog predsjednika Omara Hassana al-Bashira, te na kanadsko, američko i rusko veleposlanstvo te veleposlanstvo Ujedinjenog Kraljevstva i Svete Stolice u Khartoumu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr