Papa Franjo u Mađarskoj upozorio na ‘rodnu kulturu’ i na ‘pravo na pobačaj’

papa franjo
Foto: fah

Sveti Otac doputovao je u Mađarsku u petak, 28. travnja. Ovo je njegovo 41. apostolsko putovanje u inozemstvo. U prvom govoru održanom u Budimpešti, tijekom susreta s mađarskim građanskim vlastima, papa Franjo je upozorio na „štetan put ideološke kolonizacije“ i nacionalizme koji zaboravljaju život narodâ. Upozorio je također na takozvanu „rodnu kulturu“ i na „pravo na pobačaj“ te potaknuo na prihvat onih koji bježe od ratova, siromaštva i klimatskih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sjedištu mađarske Vlade susreo se s predstavnicima vlasti, veleposlanicima i članovima građanskoga društva.

“Europa koja nije talac stranaka, postajući plijen autoreferencijalnih populizama, ali i koja se ne pretvara u tekuću, ako ne i plinovitu stvarnost, u neku vrstu apstraktnog nadnacionalizma, koji zaboravlja život naroda”, tim je riječima papa Franjo u Budimpešti, „gradu mostova i svetaca“ izrazio san o Europi, prenosi Vatican News.

Mirna i stabilna zajednica naroda

“U ovom povijesnom razdoblju mnogo je opasnosti; ali, pitam se, razmišljajući također o izmučenoj Ukrajini, gdje su kreativna mirovna nastojanja?”, pita se Papa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Papa Franjo planira putovanje u Mongoliju

Papa misli na Ukrajinu, s kojom Mađarska dijeli 135 kilometara dugu granicu, i koja je pod napadima već više od godinu dana, ali širi svoj pogled na cijelu Europu, podsjećajući na njezinu povijest i njezin poziv na bratstvo. U poslijeratnom razdoblju Europa je, zajedno s Ujedinjenim narodima, bila velika nada, kojima je zajednički cilj bio da tješnja veza među narodima spriječi druge sukobe.

Sveti Otac smatra da se u duhu ljudi raspao zanos za izgradnju mirne i stabilne zajednice naroda, dok se obilježavaju područja, ističu razlike, dok ponovno buče nacionalizmi te prema drugima upućuju pretjerane osude i tonovi. U ovom povijesnom trenutku, ističe, Europa je pozvana ostvariti ulogu koja joj odgovara: „Ujediniti udaljene“, prihvatiti pripadnike svih naroda, nikoga ne smatrati zauvijek neprijateljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Graditi mostove

Papa ističe kako valja graditi mostove, iste mostove koji spajaju i usklađuju Budimpeštu. Međutim, mostovi koji povezuju različite stvarnosti, upućuju također na razmišljanje o važnosti jedinstva koje ne znači jednoličnost, kaže.

Govoreći potom o prihvatu, o problemu koji je često u središtu današnjih rasprava i politike mađarske Vlade, papa Franjo je primijetio da je riječ o svakako slojevitoj temi.

>Papa Franjo darovao fragmente relikvije Kristovog križa kralju Charlesu III.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo misleći na Krista prisutnoga u brojnoj braći i sestrama koji očajni bježe od sukoba, siromaštva i klimatskih promjena, valja se suočiti s tim problemom bez isprika i odgađanja. Tu temu valja rješavati zajedno, kao zajednica, također zato što će se, u kontekstu u kojemu živimo, posljedice prije ili poslije odraziti na svima”, kazao je Sveti Otac.

“Svakom kršćaninu Evanđelje treba biti stalno uporište”

Papa Franjo je potom zahvalio mađarskim vlastima na promicanju karitativnoga i obrazovnoga rada, te na konkretnoj potpori brojnim kršćanima u svijetu koji su u teškim kušnjama, posebno u Siriji i Libanonu.

Sveti je Otac stoga upozorio da svakom kršćaninu evanđelje treba biti stalno uporište, kako bi prionuo slobodnim i oslobađajućim Isusovim izborima, i da se ne podvrgne nekoj vrsti kolateralizma s logikama moći. U tom je smislu dobra zdrava laičnost koja ne zapada u rašireni laicizam, koji se pokazuje alergičnim na svaki sveti vidik kako bi se potom žrtvovao na oltarima profita – napomenuo je Papa.

Rodna ideologija i pobačaj

U govoru također osudio štetni put “ideološke kolonizacije” koja – kako je istaknuo – uklanja razlike, kao u slučaju takozvane “gender kulture”, ili pak ograničavajuće shvaćanje slobode stavlja ispred stvarnosti života, primjerice ističući kao postignuće besmisleno “pravo na pobačaj”, koji je uvijek tragičan poraz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Papa Franjo pozvao na odgovorno korištenje umjetnom inteligencijom

“Kako je, naprotiv, lijepo graditi Europu usredotočenu na osobu i narode, u kojoj se provode učinkovite politike za natalitet i obitelj, koje se pozorno provode u ovoj zemlji, gdje su različiti narodi obitelj u kojoj se čuvaju rast i jedinstvenost svakoga”, istaknuo je.

Svjedočanstvo svetaca i blaženika

Sveti Otac nije zaboravio sve svece koji su svojim djelovanjem i svjedočenjem obilježili povijest mađarskog naroda: uz kralja svetog Stjepana i svetu Elizabetu, također i sve “velike ispovjednike vjere Svete Panonije, poput svetog Ladislava i svete Margarete. Ali i “veličanstvene ličnosti prošlog stoljeća”, poput kardinala Józsefa Mindszentyja, blaženih biskupa mučenika Vilmosa Apora i Zoltána Meszlényija, blaženog Ladislava Batthyány-Strattmanna. Petrov im je nasljednik povjerio budućnost te zemlje, za koju je zajamčio svoje molitve i blizinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.