Nedjelja, 26 siječnja, 2025
7.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Pelosi napustila Tajvan ostavljajući iza sebe ‘trag kineskog bijesa’

Podijeli

Predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi napustila je Tajvan u srijedu nakon što je obećala solidarnost i pozdravila demokraciju u toj zemlji, ostavljajući iza sebe trag kineskog bijesa zbog svog kratkog posjeta samoupravnom otoku koji Peking smatra svojim, piše Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjet Pelosi je posjet Tajvanu na najvišoj razini što se SAD-a tiče u zadnjih 25 godina, što je, očekivano, izazvalo reakciju Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke od kineskih planiranih vojnih vježbi trebale su se održati unutar morskog i zračnog teritorija Tajvana od 12 nautičkih milja, prema tajvanskom ministarstvu obrane, što je potez bez presedana koji je visoki dužnosnik obrane novinarima opisao kao “ravan morskoj i zračnoj blokadi Tajvana”.

>Pelosi usprkos kineskoj prijetnji: Moj posjet Tajvanu je nedvosmislena izjava da Amerika stoji uz njih

Pelosi je stigla s izaslanstvom Kongresa u svoj nenajavljeni, ali pomno praćeni posjet kasno u utorak, prkoseći upozorenjima Kine, što, kako je rekla, pokazuje nepokolebljivu predanost SAD-a tajvanskoj demokraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše izaslanstvo je došlo u Tajvan kako bi nedvosmisleno jasno dalo do znanja da nećemo napustiti Tajvan”, rekla je Pelosi tajvanskoj predsjednici Tsai Ing-wen, koju Peking sumnjiči da se zalaže za formalnu neovisnost.

”Američka solidarnost”

“Sada je , više nego ikada, američka solidarnost s Tajvanom ključna i to je poruka koju danas donosimo ovdje”, rekla je tijekom svog posjeta.

Dugogodišnja kritičarka Kine, posebno kad je riječ o ljudskim pravima, Pelosi se susrela s bivšim aktivistom Tiananmena i tajvanskim aktivistom kojeg je Kina nedavno oslobodila.
Posljednji predsjednik američkog Zastupničkog doma koji je otišao na Tajvan bio je Newt Gingrich, 1997. Ali posjet Nancy Pelosi odvija se tijekom naglog pogoršanja kinesko-američkih odnosa, a tijekom proteklih četvrt stoljeća Kina je postala daleko moćnija gospodarska, vojna i geopolitička sila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina Tajvan smatra dijelom svoga teritorija

Kina Tajvan smatra dijelom svog teritorija i nikada nije odustala od upotrebe sile kako bi ga stavila pod svoju kontrolu. Sjedinjene Države upozorile su Kinu da ne koristi posjet kao izgovor za vojnu akciju protiv Tajvana.

Ubrzo nakon dolaska Pelosi, kineska vojska najavila je zajedničke vježbe u zraku i moru u blizini Tajvana i probna lansiranja konvencionalnih projektila u moru istočno od otoka, a kineska državna novinska agencija Xinhua opisala je vježbe pucanja uživo i druge vježbe oko Tajvana od četvrtka do nedjelje.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da posjet Pelosi ozbiljno šteti miru i stabilnosti u Tajvanskom tjesnacu, “ima ozbiljan utjecaj na političke temelje kinesko-američkih odnosa i ozbiljno narušava suverenitet i teritorijalni integritet Kine”.
Kineska vojska rekla je da je u stanju pripravnosti i da će pokrenuti “ciljane vojne operacije” kao odgovor na posjet Pelosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kirby: SAD se neće prestrašiti 

Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je nakon dolaska Pelosi na Tajvan da se Sjedinjene Države “neće prestrašiti” prijetnjama Kine ili ratobornom retorikom te da nema razloga da njezin posjet izazove krizu ili sukob.

Sjedinjene Države nemaju službene diplomatske odnose s Tajvanom. Kina vidi posjete američkih dužnosnika Tajvanu kao slanje ohrabrujućeg signala snagama koje se zalažu koje se zalažu za neovisnost na otoku.

Tajvanska vojska povećala je razinu pripravnosti. Ministarstvo obrane priopćilo je da je 21 kineski zrakoplov u utorak ušao u identifikacijsku zonu protuzračne obrane te da Kina pokušava ugroziti ključne luke i gradove vježbama u okolnim vodama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Reuters

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci