Povijesni razgovori Tajvana i Kine, uspostavljanje zajedničkih ureda

Na povijesnim pregovorima Tajvana i Kine, održanim danas u Nanjingu u Kini, dogovoreno je uspostavljanje zajedničkih predstavničkih ureda. No, još uvijek nije bilo razgovora o formalnim mirovnim sporazumima, izvijestio je Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovori između Tajvanskog ministra, čelnog čovjeka za odnose s Kinom, Wang Yu-chia i kineskog zamjenika ministra vanjskih poslova Zhang Zhijuna su prvi takvog tipa od osnivanja Narodne Republike Kine 1949. Ovi četverodnevni razgovori označavaju važan korak u osnivanju dijaloga koji će se ticati stvari van ekonomije i gospodarstva, smatra Reuters.

Komunistička partija kao vladajuća stranka u Kini smatrala je Tajvan izdajničkom provincijom te se nije libila ni opcije uporabe sile kako bi dovela Tajvan pod svoju kontrolu. Kako god, u proteklim godinama ekonomske veze između dvije zemlje su pojačane.

Ministar Wang smatra sastanak sa Zhangom „nevjerojatnim događajem“, prenosi Kineska novinska agencija Xinhua.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Imati mogućnost sjesti i popričati je velika prilika, s obzirom na to da su ove dvije zemlje bile skoro u ratu u prošlosti“, izjavio je Wang.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Kine Zhang pridaje sastanku veliku pozornost, te naglašava da su velike odgovornosti i očekivanja.

Agencija Xinhua izvijestila je kako su obje strane došle do zaključka kako trebaju uspostaviti zastupnički uredi „što je prije moguće“ koji će se baviti vezama između dviju zemalja. Također su se složili kako se trebaju produbiti ekonomske veze i adekvatno se pozabaviti pitanjem medicinske njege za studente u obje zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nanjing je bio glavni grad Kine tijekom vladavine nacionalista, prije njihovog bijega u Tajvan nakon izgubljenog građanskog rata 1949, a tamo je pokopan Sun Yat-Sen, osnivač moderne Kine.

Od kada je postao predsjednik Tajvana, Ma Ying-jeou je potpisao brojne ekonomske sporazume s Kinom, te je Tajvan postao glavni trgovački partner Kine. Bez obzira na jako dobre ekonomske veze, napredak nije postignut po pitanju političkog pomirenja, niti je smanjio spremnost uporabe vojne sile obje zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.