Predstavnik njemačkih vojnika traži vraćanje vojnog roka: Ovo je najopasnija faza od Hladnog rata

njemačka

Predsjednik njemačkog Bundeswehrverbanda, koji okuplja pripadnike njemačkih obrambenih struktura, smatra da bi se u Njemačkoj zbog novih sigurnosnih izazova trebalo opet razgovarati o uvođenju obvezne vojne službe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

André Wüstner, predsjednik Bundeswehrverbanda, upozorava da politika čini premalo kako bi Bundeswehr, njemačka vojska, bila sposobna za obranu zemlje.

Bundeswehrverband udruga je koja zastupa interese više od 200.000 pripadnika njemačke vojske, pričuvnika, članova obitelji vojnika, civilnih pripadnika Bundeswehra i podupiratelja.

Bundeswehrverband aktivno sudjeluje u javnim raspravama o sigurnosnoj politici i partner je njemačkoj vladi i Bundestagu u pitanjima položaja i statusa pripadnika obrambenih struktura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Najopasnija faza od svršetka Hladnog rata’

“Treba jasno reći: Nalazimo se u najopasnijoj fazi od svršetka Hladnog rata”, izjavio je Wüstner za Süddeutsche Zeitung i zatražio od državnih struktura da se “napokon suoče” s temom obrambene sposobnosti.

Upozorio je na opasnost napada na infrastrukturu, vodovode i električne mreže kao i na moguće terorističke akcije.

>Većina Nijemaca podržava povećanje broja vojnika Bundeswehra

Wüstner također smatra da ruski predsjednik Vladimir Putin i dalje predstavlja stvarnu opasnost za NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, skreće pozornost na izazove unutarnje sigurnosti, “za slučaj da policija više ne može djelovati u potrebnoj mjeri.

Njemačka je daleko od zemalja koje imaju velike izdatke za obranu, snažno ih je smanjila nakon pada Berlinskog zida, a prošle su godine iznosili 1,39 posto BDP-a. Gledano prema broju vojnika, Njemačka je sa 184.000 aktivnih vojnika na 26. mjestu na svijetu.

Kako privući ljude u vojsku?

Wüstner smatra da bi njemačka politika morala razmisliti o tome kako privući ljude u vojsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka doduše ima kampanje reklamiranja vojne službe, uključujući i aktivnu promidžbu vojne službe po školama, ali ne u cijeloj zemlji. Takve su akcije zabranjene primjerice u Baden-Württembergu.

>Njemačka obavještajna služba otkrila 20 islamista u redovima njemačke vojske – Bundeswehra

Mora biti dopušteno informirati učenike u školama o Bundeswehru, policiji i civilnoj zaštiti, naravno i reklamirati službu u tim strukturama, rekao je Wüstner.

Smanjena sposobnost obrane, vojni rok ponovno opcija

“Što je loše u tome da se služi našoj zemlji i da se brani naš mir, naša sloboda?”, upitao je.
Na kraju, ukoliko njemačkoj saveznoj vladi ne pođe za rukom povećati atraktivnost vojne službe, Njemačka neće moći izbjeći pitanje ponovnog uvođenja vojne službe, smatra predsjednik Bundeswehrverbanda.

I njemački savezni ministar obrane Boris Pistorius nedavno je upozorio na potrebu jačanja obrambene moći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Višnja Starešina: EU i bum-bum obrana

“Moramo se opet naviknuti na to da bi Europa mogla biti izložena opasnosti rata. Moramo biti sposobni za obranu i u tom cilju organizirati Bundeswehr i društvo”, rekao je Pistorius.

Zasad, njemačko društvo i politika nisu odveć zainteresirani za pitanja obrane, a slaba obrambena moć Njemačke izaziva sve glasnije kritike zapadnih saveznika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.