Prof. Luša o ukrajinskoj krizi: Putin je iskoristio trenutak svojevrsne američke slabosti

Luša
Foto: snimka zaslona, izvor: HRT

– Svatko tko je promatrao situaciju u Rusiji, to obraćanje predsjednika Putina, sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost, postao je svjestan ozbiljnosti situacije. Unatoč raznim špekulacijama, Putin je odlučio iscrtati te crvene linije podjele u Europi. Iskoristio je trenutak svojevrsne američke slabosti. Iako se čini kao igrokaz, dobro je pripremljen. Ovo je nekako očekivani tijek zbivanja, ako smo pratili godinama eskalaciju ukrajinske krize, rekla je Đana Luša, profesorica na Fakultetu političkih znanosti za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zapad uvodi sankcije Rusiji, Ukrajina razmatra prekid diplomatskih odnosa s Rusijom

Ona je komentirala rusko-ukrajinsku krizu nakon što je Putin jučer priznao dvije odmetnute pokrajine u Istočnoj Ukrajini. Zapad će danas raspravljati o ekonomskim sankcijama Rusiji.

Putin o tretiranju Rusije

Smatra kako je Putin dobro pripremio cijelu situaciju i u govoru je htio naglasiti povijesnu dimenziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Putin cijelo vrijeme ponavlja da je kriza način na koji je Rusija tretirana nakon završetka Hladnog rata. Inzistiranje na ne širenju NATO-a dalje na istok, vraćanje je na situacije iz 1997. godine kada je potpisana povelja, kada su NATO i Rusija donekle bili u partnerskim odnosima i spremni na suradnju. Putin kada govori o tim stvarima, želi naglasiti kako je Rusija zakinuta u kreiranu europske sigurnosne arhitekture. Sve ostalo što je spomenuto je dodatni igrokaz u kojem bi Putin mogao krenuti na ono što je cijelo vrijeme i planirao, rekla je Luša.

“Ukrajinska kriza više je stvar između SAD-a i Ruske Federacije”

Istaknula je kako je ukrajinska kriza više stvar između SAD-a i Ruske Federacije, nego same Ruske Federacije i Ukrajine.

– Oduvijek je tako i bilo. Možemo vidjeti da je to s obje strane propagandni rat, iako Putin koristi ekstremnija sredstva i retoriku. S obje strane se potencira ozbiljnost krize. Svaki dan svjedočimo da je “Dan – D” i kada će doći do napada. S obje strane imamo takav oblik komuniciranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rusija opet želi biti sukreator europske sigurnosne arhitekture”

Naglasila je kako je Putin prepoznao priliku da Rusija može napokon usmjeriti reflektore na sebe i vratiti se u situaciju da sukreira europsku sigurnosnu arhitekturu.

– Eskalacija sukoba ne bi odgovarala nikome. Ona ne bi odgovarala Europljanima, Ukrajincima niti Ruskoj Federaciji. Zato se vide nastojanja europskih čelnika da se postave kao medijatori u ovoj situaciji, rekla je.

“Ukrajina nema konkretne elemente podrške SAD-a i EU”

Istaknula je kako je summit Biden-Putin neizvjestan s obzirom na to da Britanci javljaju o ulasku ruskih snaga u separatističke pokrajine. Za jučerašnji dramatični govor ukrajinskog predsjednika rekla je da je razumljiv jer se ukrajinski predsjednik nalazi u neobranom grožđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– On s jedne strane ima podršku SAD-a, članica NATO-a i većine članica EU-a, a s druge strane ne postoje konkretni elementi podrške. Kada je riječ o ekonomskim sankcijama koje bi bile učinkovite u ovom slučaju, SAD i EU su sramežljive, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.