Rektor uglednog američkog sveučilišta za Washington Post: U Nikaragvi se zatire katoličanstvo

sveučilište
Foto: Montaža Narod.hr / iStock / Wikimedia commons

Odluka nikaragvanskih vlasti da 16. kolovoza preuzmu Srednjoameričko sveučilište u Managui, koje vode isusovci, posljednji je korak u u petogodišnjoj kampanji ušutkavanja Katoličke crkve u toj zemlji, piše u kolumni za The Washington Post John I. Jenkins, rektor uglednog američkog sveučilišta Notre Dame.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

John Ignatius Jenkins katolički je svećenik, pripadnik Kongregacije Svetoga Križa, a već godinama obnaša dužnost rektora Notre Dame, jednog od najuglednijih američkih sveučilišta na kojemu je profesor bio i Ivan Meštrović. Ondje su studirali brojni poznati Amerikanci, među kojima je i bivša američka državna tajnica Condoleezza Rice.

Režim nikaragvanskog predsjednika Daniela Ortege, piše Jenkins, opisao je Srednjoameričko sveučilište kao “gnijezdo terorizma”, jer je nastojalo zaštititi studente prosvjednike tijekom masovnih protuvladinih prosvjeda 2018. godine.

Već godinama traju progoni katolika u Nikaragvi

Sveučilištu su zaplijenjene zgrade, bankovni računi, pa čak i namještaj. Ako se može suditi prema dosadašnjoj praksi, vlasti će ga uskoro ili zatvoriti ili preuzeti upravljanje, a sandinistička vlada cenzurirat će predavanja i nastavne programe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Nikaragvanske vlasti ukinule pravni status Družbe Isusove i naredile oduzimanje njihove imovine

Katoličke svećenike i laike koji kritiziraju vladu maltretira se od 2018., progoni, zatvara, muči i ubija. Režim je ukinuo više od 700 neprofitnih i nevladinih agencija, uključujući Caritas i Crveni križ.

Vlasti su ove godine zabranile više od 1.000 katoličkih korizmenih i uskrsnih procesija. Svećenicima se zabranjuje udijeliti bolesnička pomazanja, obavljati krštenja i slaviti misu. Čak samo spominjanje riječi “krunica“ u Nikaragvi se se sada smatra subverzivnim.

Biskup Rolando Alvarez uhićen je u veljači i osuđen na 26 godina zatvora zbog “protuvladinih aktivnosti” nakon što je kritizirao režimsko zatvaranje katoličkih radijskih i televizijskih postaja. Pripadnice reda koji je osnovala Majka Terezija protjerane su iz zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Režim redom preuzima katolička sveuličišta

Prije zapljene Srednjoameričkog sveučilišta, vlada je preuzela kontrolu nad još dva katolička sveučilišta, Sveučilište Ivana Pavla II. (Universidad Juan Pablo II.) i Samostalno kršćansko nikaragvansko sveuličište (Universidad Cristiana Autónoma de Nikaragua) – i oduzela dozvolu rada katoličkom sjemeništu La Purísima u Managui. Ukupno, u posljednjih nekoliko godina, vlasti su zbog kritiziranja režima preuzele kontrolu nad 13 sveučilišta.

Neki oblici odmazde mogu biti sitničavi. Ocu Rafaelu Aragónu, španjolskom dominikancu koji je 40 godina živio u Nikaragvi, zabranjen je ponovni ulazak u zemlju nakon puta u inozemstvo 2022. godine.

>Marksistička vlast u Nikaragvi otima sveučilište isusovcima pod optužbama za ‘terorizam’

U srpnju je također uskraćen ulazak u zemlju dvojici popularnih svećenika koji su se vratili sa Svjetskog dana mladih s papom Franjom u Lisabonu. Osim toga, Ortegih socijalistički režim ukinuo je mirovine katoličkim svećenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katolička crkva jedini neovisni bedem u Nikaragvi

U najnovijem izvješću o Katoličkoj crkvi u Nikaragvi, prognana odvjetnica i aktivistica za građanska prava Martha Patricia Molina nabrojala je 529 napada u posljednjih pet godina, 90 ove godine. Zašto?

“Jer je Katolička crkva posljednji (neovisni) bedem koji je ostao u Nikaragvi”, kazaola je nedavno Molin. Režim je, dodala je, “preuzeo medije, institucije, političke stranke i nevladine udruge. Dakle, jedini preostali prostor je Crkva.” Rekla je da vlada “namjerava u potpunosti iskorijeniti Crkvu, kako narod Nikaragve ne bi čuo proročki glas evanđelja”.

Nije ni čudo što je papa, koji se inače suzdržava od oštrih ocjena, rekao za Ortegu: “Ne preostaje mi drugo nego zaključiti da je osoba na vlasti mentalno neuravnotežena.”

U intervjuu za jedan argentinski list u ožujku, Franjo je optužio Ortegin režim za povezivanje lenjinizma i Hitlerovog fašizma. To je “glupa diktatura”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

State Department opisuje uvjete u Nikaragvi kao “tekuću sociopolitičku krizu od travnja 2018., kada je režimska policija nasilno slomila mirni studentski prosvjed”. Počevši od tih represija, vlada je nastavila ubijati smaknuvši najmanje 325 ljudi, zatvorila je stotine, ozlijedila tisuće i prognala više od 100.000 ljudi.

Poziv na izolaciju nikaragvanskog režima

Kao odgovor na to, Sjedinjene Države uvele su gospodarske sankcije. Petsto dužnosnika režima, uključujući Ortegu i njegovu suprugu, potpredsjednicu Rosario Murillo, proglašeno je nepoželjnim osobama. Ali represije se nastavljaju.

>Pojačao se progon kršćana u svijetu u posljednje dvije godine

Ortegin pokušaj gašenja katoličanstva u Nikaragvi zaslužuje osudu svijeta u mnogo većim i glasnijim razmjerima nego do sada. Kao predsjednik katoličkog sveučilišta, posebno želim okupiti sveučilišne čelnike u suprotstavljanju tome progonu.

Ali i čelnici iz svih sfera života trebali bi najoštrije osuditi Ortegu. Njegov režim treba međunarodno izolirati zbog pokušaja zatiranja katoličanstva, slobode bogoslužja i slobode govora, napisao je vlč. Jenkins.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.