Pojačao se progon kršćana u svijetu u posljednje dvije godine

progoni kršćana
Foto: Getty Images

Papinska dobrotvorna ustanova “Crkva u nevolji” (“Kirche in Not”) predstavila je u Münchenu na Čistu srijedu najnovije izvješće koje pokazuje kako se posljednjih godina pojačao progon kršćana u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 75 posto promatranih zemalja pojačan je progon kršćana

Izvješće pod nazivom „Progonjeni i zaboravljeni?“ bilježi zbivanja u 22 zemlje u razdoblju od 2020. do 2022. Kao glavni motivi pojačanog progona kršćana u brojnim zemljama diljem svijeta prednjače džihadizam i nacionalizam, javlja KNA, a prenosi IKA.

>Nikaragvanska marksistička diktatura osudila biskupa na 26 godina zatvora: Odbio je deportaciju iz zemlje

Prema izvješću, u 75 posto promatranih zemalja pojačan je progon kršćana u navedenom razdoblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Džihadizam se sve više širi u Africi, posebice u području Sahela. U Aziji pak autoritarni režimi pogoduju zaoštravanju odnosa prema kršćanima. Sjeverna Koreja prednjači među državama u kojima se progoni kršćane, ali i u Kini su kršćani sve jače podvrgnuti nadzoru vlasti.

Posebnu zabrinutost izaziva jačanje etno-vjerskog nacionalizma u Aziji. Posebno u Indiji i Šri Lanki gdje hinduističke i budističke nacionalističke skupine imaju veliki utjecaj.

>Pritisak na Bidena sve veći jer odbija staviti Nigeriju na crnu listu zbog progona kršćana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, “Crkva u nevolji” bilježi nastavak iseljavanja brojnih pripadnika kršćanskih zajednica, pri čemu su glavni razlozi socijalne neprilike i posljedice rata u Siriji. Kad je riječ o Siriji, ondje je broj kršćana smanjen s deset posto udjela u ukupnom pučanstvu prije rata na današnjih manje od dva posto.

Zauzimanje za slobodu vjeroispovijesti je zajednička zadaća

U Iraku se broj kršćana prepolovio od 2014. “iako je zabilježen mali napredak u priznavanju prava kršćanske manjine”, piše u izvješću.

Prikupljeni podatci “pružaju svjedočanstva iz prve ruke, u prvom redu od partnera koji surađuju u projektima ‘Crkve u nevolji’ kao i iz javno dostupnih izvora”, izjavio je ravnatelj “Crkve u nevolji” za Njemačku Florian Ripka. Ti primjeri dokazuju da se progon kršćana događa svakodnevno i da je u pojedinim područjima pojačan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Napadi na kršćanske zgrade u Jeruzalemu: Uništen kip Isusa, oskvrnuto groblje, natpis ‘Smrt kršćanima’

“Cilj izvješća je uzdrmati i potaknuti na solidarnost. Istodobno ne zaboravljamo da i druge vjerske skupine u znatnoj mjeri trpe nasilje i progon. Zauzimanje za slobodu vjeroispovijesti diljem svijeta ostaje naša zajednička zadaća”, poručio je Ripka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.