Rim: Krvava košulja kao podsjetnik na blaženika kojeg je ubila mafija

košulja
Foto: CNA

Košulja koju je nosio blaženi Rosario Livatino kada ga je ubila mafija na Siciliji 1990. godine izložena je od prošlog tjedna u crkvama i vladinim zgradama u Rimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Livatino je proglašen blaženim 2021. u Agrigentu na Siciliji. Paapa Franjo proglasio ga je mučenikom zbog smrti 21. rujna 1990., u dobi od 37 godina, prenosi Catholic News Agency.

Dok se vozio prema zgradi suda u Agrigentu gdje je radio kao sudac, Livatinov automobil udario je drugi automobil i izbacio ga s ceste. Dok je bježao iz slupanog vozila u polje, brutalno je upucan u leđa, a zatim je novim hicima ubijen.

Košulja izožena u nekoliko crkvi i institucija

Krvava košulja koju je katolički odvjetnik i sudac nosio tog dana sada se čuva kao relikvija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Relikvija, koja je stigla u Rim 13. siječnja, svečano je izložena u nekoliko katoličkih župa i sveučilišta. Također, bila je itožena i u talijanskom parlamentu, zgradi Vrhovnog suda, Vrhovnom sudbenom vijeću, Ministarstvu milosti i pravosuđa te Općini Rim.

Od 18. do 19. siječnja košulja se nalazila u katoličkoj crkvi unutar sjedišta talijanske financijske policije. Zapovjednik general Andrea De Gennaro i nadbiskup Santo Marcianò, voditelj Vojnog ordinarijata za Italiju, sudjelovali su na konferenciji koja se bavila temom “Livatino, hodočasnik pravde i vjere”.

U petak je crkva San Salvatore in Lauro dočekala relikviju ceremonijom i misom koju je slavio kardinal Dominique Mamberti, prefekt Vrhovnog suda vatikanske Apostolske signature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja stanica na putovanju 21. siječnja bila je u bazilika Svete Marije od Anđela i Mučenika, crkva iz 15. stoljeća sagrađena unutar ruševina frigidarija Dioklecijanovih Rimskih termi.

Poznavatelj Svetog pisma

Blaženi Rosario Livatino radio je kao tužitelj na Siciliji, a bavio se kriminalnim aktivnostima mafije tijekom 1980-ih. Suočio se s onim što su Talijani kasnije nazvali “Tangentopoli”, mafijaškim korumpiranim sustavom koji je davao mitove za javne radove.

U dobi od 37 godina služio je kao sudac na sudu u Agrigentu, gdje se prema optuženima uvijek odnosio ljubazno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Livatino je također bio poznat po snažnoj privrženosti i poznavanju Svetoga pisma. Na njegovom uredskom stolu, gdje je uvijek držao raspelo, pronađena je Biblija puna zapisa.

>Talijanska policija uhitila mafijaškog šefa Messinu Denara: Bio je u bijegu od 1993. godine

Hodočašće Livatinove relikvije u Rim slučajno se poklopilo s uhićenjem jednog od najtraženijih talijanskih mafijaša, Mattea Messine Denara, 16. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.