Ruski predsjednički izbori: Farsa s poznatim pobjednikom, Michel već ‘čestitao’

izbori
Foto: FaH

U Rusiji su u petak počeli trodnevni predsjednički izbori, koji bi predsjedniku Vladimiru Putinu trebali osigurati peti mandat. Ovi predsjednički izbori zapravo su savršeno inscenirana farsa, koja sadrži sve elemente izbornog procesa osim stvarnog slobodnog izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je jedini ozbiljni kandidat, osim njega, na izborima nastupaju još tri kandidata za koje se unaprijed zna da nemaju nikakvu potporu. Svi drugi protukandidati eliminirani su prije samog početka izbornog procesa.

Uz Putina, na izborima se natječu zamjenik predsjednika ruske Dume i član kluba Novih ljudi Vladislav Davankov, zatim čelnik ultranacionalističke Liberalno-demokratske stranke (LDPR) Leonid Slutski i kandidat Komunističke partije Nikolaj Haritonov.

Putin je unaprijed eliminirao sve ozbiljne protukandidate

Ta trojica kandidata dolaze iz krugova koji podupiru Putinovu politiku, a čak ni u svojim strankama nemaju osobit utjecaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Godina izbora: Donosimo predviđanja o predsjedničkim i parlamentarnim izborima diljem svijeta

Kako bi izbjegao sva moguća iznenađenja i unaprijed osigurao pobjedu, Putin je unaprijed eliminirao sve ozbiljne protukandidate.

Osim Putina i spomenute trojice, kandidaturu je bilo najavilo još jedanaest osoba. Neki od njih nisu pripušteni u kandidacijsku proceduru iz navodno formalnih razloga, kandidatura nekih iz istih je razloga kasnije odbačena, a neki su sami odustali.

Najveći Putinov kritičar Aleksej Navaljni, koji je 16. veljače preminuo u radnom logoru, ne bi se ni mogao kandidirati. Rusko središnje izborno povjerenstvo 2018. odbacilo je njegovu kandidaturu, nakon što mu je godinu dana ranije zabranilo sudjelovanje na izborima do 2028. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
izbori
Foto: snimka zaslona

 

Izbori traju tri dana, u jedanaest vremenskih zona, s dijelom proizvoljnim izbornim jedinicama

Vlasti u Moskvi potrudile su se ne samo da Putin bude jedini ozbiljan kandidat, nego su cijeli izborni proces u svim pojedinostima podredile njegovim ambicijama.

Čak je i njegova kandidatura organizirana tako da se stvori privid slobodnih izbora. Primjerice, među skupljenim potpisima podrške bilo je devedesetak nevažećih, ni iz daleka dovoljno da bi se ugrozila kandidatura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od dosadašnjih izbora, koji su održavani u jednom danu, ovi će trajati tri dana, od petka do nedjelje. Kritičari upozoravaju da se na taj način omogućuje izborna manipulacija. Tim više što je moguće i elektroničko glasovanje, pa se pretpostavlja da će se izborni proces usmjeravati u smislu optimiranja broja glasova.

>Rusija: Vođa oporbe Aleksej Navalni najavio kandidaturu na predsjedničkim izborima 2018.

Svoj glas na predsjedničkim izborima može dati nešto više od 112 milijuna birača. Među njima su i dva milijuna birača u drugim zemljama, ali i oko 4,5 milijuna osoba u zaposjednutim područjima u Ukrajini.

U tim područjima, kao i u udaljenim dijelovima Rusije, glasovanje je u biti već završeno, trajalo je od 26. veljače do 14. ožujka.

U ostalim dijelovima Rusije, koja se prostire na 11 vremenskih zona, birališta su otvorena od petka ujutro, a posljednje se zatvara u Kalinjingradu u nedjelju u 20 sati po mjesnom vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
izbori
Foto: snimka zaslona

Izbori imaju samo jednu temu: rat

Predizborna kampanja, ako ju se uopće može tako nazvati, bila je također usredotočena isključivo na Putina. Zapravo, prave kampanje nije ni bilo, a ono što bi se moglo nazvati predizbornim programom ticalo se isključivo rata u Ukrajini.

Umjesto uobičajenih predizbornih obećanja, gospodarskih planova, socijalnih koncepata i drugih tema, Putin je svojim biračima slao isključivo ratne poruke. Nitko od njega nije ni očekivao nikakav predizborni program.

Ruska javnost ionako je usredotočena na rat u toj mjeri da su sve druge relevantne teme potisnute u drugi plan. U međuvremenu se pokazalo da birači, ukoliko se uopće može govoriti o slobodnom izboru, ne namjeravaju Putina kazniti zbog pogrešne najave da će oružani pohod na Ukrajinu trajati vrlo kratko. Stvara se dojam da je Rusima naprosto važno da Rusija u tome ratu ne stoji loše.

Putin je stvorio savršenu podlogu za uspjeh

No, javnost u Rusiji ionako ne podliježe kriterijima koji vrijede na Zapadu. Raspoloženje među građanima ne podudara se nužno s onim što je vidljivo u javnosti, a slike koje se stvaraju u javnosti istodobno snažno utječu na raspoloženje pojedinaca. U tim okolnostima, Putin je stvorio savršenu podlogu za uspjeh.

>Putin zahvalio Rusima nakon pobjede, izbori potvrdili da je jači nego ikad

Ako pobijedi, u što u ovom trenutku nitko ne sumnja, 71-godišnjem Putinu ovo će biti peti mandat na čelu države. U međuvremenu, mijenjao je zakone kako bi mogao ostati na vlasti koliko želi.

Putin, koji je ostvario zapaženu karijeru kao suradnik obavještajne službe KGB, za vrijeme predsjednika Borisa Jeljcina uspeo se do dužnosti predsjednika vlade.

Onemoćali Jeljcin odredio ga je za nasljednika i Putin je pobijedio na predsjedničkim izborima 2000. s 52,9 posto glasova.

Na izborima postupno raste broj glasova

Na slijedećim izborima 2004. dobio je 71 posto glasova. Nakon toga nije se mogao više kandidirati, jer je po ruskom zakonu predsjednik mogao vladati u samo dva uzastopna mandata.

No, u tom trenutku Putin je već bio tolio ojačao da je zakone mogao prilagođavati sebi. Na izborima 2008. za predsjednika je kandidirao svoga bliskog suradnika Dmitrija Medvjedeva, a on je postao predsjednik vlade.

Na izborima 2012. ponovno se kandidirao za predsjednika i dobio 63,6 posto glasova. U međuvremenu, izmijenio je zakone i time si osigurao praktički neograničeno vrijeme na čelu države.

U Rusiji je sve podređeno Putinu

Mandat predsjednika države produljen je sa četiri na šest godina, a cijeli politički sustav načinio je ovisnim o sebi.

Predsjedničke izbore 2018. dobio je sa 76,6 posto glasova. Predviđa se da će na ovima dobiti još više, odnosno da će sam odlučiti koliki će postotak dobiti, budući su svi izborni mehanizmi u njegovim rukama.

>Putinova stranka očekuje glatku pobjedu na regionalnim izborima

Promatrači OESS-a nisu nazočni na ruskim izborima, a i domaći nadzorni mehanizmi oblikovani su tako da stvaraju dojam umjesto da jamče ispravnost izbora.

Predsjednik Vijeća EU Charles Michel već je ironično čestitao Putinu na pobjedi. “Želim čestitati Vladimiru Putinu na njegovoj uvjerljivoj pobjedi na izborima koji danas počinju”, napisao je Michel na mrežnoj platformi X. “Nema oporbe, nema slobode, nema izbora”, dodao je.

Putin je na čelu Rusije već 24 godine, ako računamo i jedan mandat na čelu vlade, u kojemu je također bio stvarni vladar, dok je Medvjedev bio samo formalno šef države.

Ukoliko sve prođe kako je planirano, ovo će Putinu biti peti mandat, što znači da će na čelu Rusije biti još šest godina. Ukoliko poželi i poživi i ukoliko u Rusiji ne dođe do dramatičnih promjena, ostat će i nakon toga predsjednik, koliko god bude želio. I sam će odrediti koliko će glasova dobiti na izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.