Srijeda, 15 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

SAD ostaje spreman pomoći u ustavnoj reformi BiH i Federacije

Podijeli

Američki otpravnik poslova u Bosni i Hercegovini Nicholas Hill u četvrtak je otvoreno kritizirao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zbog njegovih opetovanih prijetnji odcjepljenjem RS od BiH ocijenivši pri tom kako Dodik sve ovo radi jer biračima uoči predstojećih izbora zakazanih za 12. listopada ne može ponuditi odgovore na pitanja koja ih stvarno muče.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Siguran sam da će Dodik govoriti o referendumu (o neovisnosti RS) svakih dvadeset minuta od danas pa do 12. listopada. Na neki način on je napravio začarani krug. Nema ništa za reći o ekonomiji”, kazao je Hill u intervjuu kojega je u objavilo sarajevsko “Oslobođenje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hill, koji je najviše rangirani američki diplomat u BiH jer novoimenovana veleposlanica Maureen Cormack još nije dobila potvrdu u Senatu za preuzimanje dužnosti, dodao je kako je bez dvojbe najvažnija briga građana RS korupcija i potreba za novim radnim mjestima.

“Umjesto da govori o tome on (Dodik) govori o referendumu”, kazao je Hill upozorivši istodobno kako je Dodikova secesionistička retorika jedan od razloga zbog kojih inozemni investitori ne žele doći u RS pa se gospodarsko stanje nastavlja pogoršavati a reakcija na to je više priče o odcjepljenju i tako se začarani krug zatvara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve to građane RS dovelo je u situaciju u kojoj je među mladima 60 posto nezaposlenih, u kojoj pravosuđe ne funkcionira i u kojoj cvjeta “endemska korupcija”, kazao je Hill dodajući kako je to zapravo slika cijele BiH.

Ocijenio je i kako nekim političkim strankama u Federaciji BiH odgovara baš ovakvo Dodikovo ponašanje a pri tom je aludirao na Stranku demokratske akcije (SDA) spomenuvši kako je razočaran predizbornim sloganom “U jedinstvu je snaga” koji koristi upravo ta stranka.

“To kao da implicira da ukoliko se pleme drži zajedno onda će to na neki način donijeti prosperitet. I to odgovara i jednoj i drugoj strani”, kazao je Hill.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je kako bi SAD želio da Bošnjaci u BiH kao najveća etnička skupina imaju “konstruktivniju ulogu”.

“Željeli bismo vidjeti da među bošnjačkim liderima budu ljudi koji mogu razgovarati s različitim etničkim skupinama, koji imaju sjajne odnose ne samo s Turskom nego i s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom”, kazao je Hill upozoravajući kako unatoč fokusiranosti na probleme u RS treba biti zabrinut i stanjem u Federaciji BiH.

Potvrdio je kako SAD ostaje spreman pomoći u ustavnoj reformi i BiH i Federacije no taj bi proces nakon izbora morali pokrenuti političari koji dobiju povjerenje birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: kliker.info

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci