Visoki predstavnik Christian Schmidt odlučio je u srijedu nametnuti odluku o izmjenama izbornog zakona BiH – izmjene neće biti samo tehničke naravi i neće se ticati provedbe presude Ustavnog suda BiH u slučaju “Ljubić”.
“Donosim paket transparentnosti koji donosi slobodnu i poštenu (izbornu) kampanju”, izjavio je Schmidt.
Schmidt je rekao da će političarima u entitetu Federacija dati novi rok za pronalaženje vlastitog rješenja, ali će nametnuti značajne izmjene izbornog zakona, ako ne uspiju postići dogovor.
> Puhovski, svjedok u montiranim političkim procesima, napao državni vrh zbog svećeničkog blagoslova Pelješkog mosta
“Danas sam vrlo jasno razgovarao i sa čelnicima vodećih stranaka iz Federacije. Čekam rezultate. Od njih očekujem da naprave nešto za državu i za ljude zemlje u kojoj žive. Ovo nije prijateljska sugestija, to je njihova obaveza. Ako to ne učine, ja ću preuzeti odgovornost na temelju Daytonskog mirovnog sporazuma, koji su mi dali oni koji su ga potpisali”, rekao je Schmidt.
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a u BiH, snažno se založio za promjene. Kaže da je Schmidtov prijedlog bio prilika da se ispravi greška učinjena prema Hrvatima u BiH.
Važeći izborni zakon kaže da se za izaslanike u Dom naroda mora glasovati po principu 1-1-1, s najmanje jednim bošnjačkim, jednim hrvatskim i jednim srpskim predstavnikom iz svakog kantona.
‘U 2022. godini građani BiH zaslužuju bolje od lidera koji pozivaju na etničke podjele’
Američko veleposlanstvo u Sarajevu oglasilo se na svome Twitter profilu komentirajući izjave Bakira Izetbegovića te Milorada Dodika.
> HRS: Dok se Hrvate pred OHR-om stavlja u vagone i brani ‘islamska BiH’, hrvatskim rukama se razvlašćuju županije
“U 2022. godini građani BiH zaslužuju bolje od lidera koji pozivaju na etničke podjele i potiču etničke napetosti. Građani BiH zaslužuju lidere koji će raditi na općem dobru i donositi teške odluke neophodne da BiH osigura svoje mjesto u euroatlantskoj zajednici naroda. Istinska posvećenost suradnji i kompromisu a ne implicitnoj prijetnji pribjegavanjem nasilju, potrebni su za rješavanje problema ove zemlje koji se pogoršavaju”, kazali su iz SAD-a osudivši istup Izetbegovića na predizbornoj tribini SDA u mjestu Hadžići pokraj Sarajeva.
We are shocked and appalled by the inflammatory comments yesterday by Bakir Izetbegovic, which predictably invited an irresponsible response from Milorad Dodik. Thirty years ago, the citizens of this country suffered through a brutal war.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) July 27, 2022
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podsjetimo, Izetbegović je izjavio kako Bošnjaci imaju pripremljen odgovor “za ne daj Bože” te da su se prebrojali.
> Cvitanović: ‘Vrijeme je da i mi razmislimo o radikalnijim potezima, od BiH se pravi država jednog naroda’
“I koliko lovaca imamo, i koliko mladih ljudi, i koliko imamo instruktora na dronovima, i tako dalje. Neću dalje, ali samo da znate”, rekao je.
Njegove su se riječi okarakterizirale kao huškanje na rat.
Na izjavu Izetbegovića osvrnuo se i Dodik poručivši kako mora računati da za najgore scenarije i Srba ima dovoljno.
Tekst se nastavlja ispod oglasa