Sigurnosne mjere: Vojska Srbije želi vratiti obvezan vojni rok

vojni rok
Izvor: fah, Ministarstvo obrane Srbije

Glavni stožer Vojske Srbije (GŠVS) pokrenuo je inicijativu i predložio srbijanskom predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku oružanih snaga Aleksandru Vučiću ponovno uvođenje obveznog služenja vojnog roka. Ministar obrane Miloš Vučević istaknuo je da se inicijativa pokreće na osnovu procjene sigurnosti u državi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je priopćilo srbijansko ministarstvo obrane prijedlog o vraćanju obveznog vojnog roka uputili su predsjedniku Vučiću, prenosi N1 Srbija. Upućen je s ciljem “podizanja obrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz pomlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i pričuvnog sastava”.

>Kalinić: Hrvatskoj je potreban obvezni vojni rok i za muškarce i za žene

Tvrde kako prijedlog Vojske Srbije dolazi nakon detaljnog razmatranja opće sigurnosne situacije i suvremenih izazova s kojima se suočava Republika Srbija kao “vojno neutralna zemlja”, koji su nametnuli potrebu za prilagođavanjem modela popune Vojske Srbije, a koji bi omogućio jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za obranu zemlje.

Prvo je informaciju potvrdio ministar obrane Miloš Vučević. Istaknuo je da vojni rok ne bi trebao trajati duže od četiri mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zašto Hrvatska nema obvezni vojni rok i tko ga je ‘zamrznuo’?

“Poslije 13 godina imamo potrebu za popunjavanjem rezervnog sastava. Nama je 13 generacija izašlo iz sastava Vojske Srbije, nije bilo obaveznog vojnog roka. Naše sigurnosne potrebe su da imamo nove regrute koji su uvijek spremni čuvati državu. Razumijemo sigurnosne rizike. To nije samo potreba koja je karakteristična za Srbiju, mnoge europske države aktiviraju obavezni vojni rok”, pojasnio je Vučević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.