Siromaštvo, očaj i osveta – glavni motivi mladih Sirijaca za priključivanje ekstremistima

fah

Osveta, zadovoljavanje osnovnih životnih potreba i potraga za smislom života, ključni su faktori zbog kojih se mladi Sirijci pridružuju ekstremističkim skupinama, objavila je u srijedu pacifistička organizacija International Alert (IA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muškarci u dobi od 12 do 24 godine najrizičnija su skupina za priključivanje džihadističkim skupinama poput Islamske države i Fronte al-Nusre, objavio je IA. Ta organizacija sa sjedištem u Londonu također je ustvrdila da su za priključivanje ekstremistima prijemčiva djeca i mladi koji nisu u sustavu obrazovanja, kao i izbjeglice i osobe koje su istjerane iz svog doma.

IA je intervjuirao više od 300 mladih Sirijaca u Siriji, Libanonu i Turskoj. Oni su ispitivačima kazali da priključivanje oružanim skupinama mladim ljudima daje “snažan osjećaj smisla, časti i samopoštovanja”.

“Ljudi mogu naći novi smisao svog života u ekstremizmu. Ekstremizam otvara vrata novog života, a to je nešto što svi oni žele”, rekao je jedan mladi ispitanik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnosnica IA-a Rebecca Crozier kazala je da oružane skupine regrutiraju mlade ljude “alarmantnim ritmom”. “Te skupine se uspješno koriste retorikom tipa ‘dođi i priključi se pokretu, budi dio toga’, kako bi privukle mlade ljude koji su tijekom rata izgubili osjećaj da negdje pripadaju”, kazala je.

Izvješće također navodi da je važan motiv priključivanja oružanim skupinama i osveta protiv režima Bashara al-Assada. “Mnogi Sirijci žele osvetu protiv režima koji im je razorio obitelji, kuće, živote i sve ostalo”, rekao je jedan mladi Sirijac, navodi se u izvješću.

IA također navodi da se zbog rata oko dva milijuna sirijske djece ne školuje, a oružane skupine osiguravaju svoje “obrazovanje”, uključujući vjersku poduku i nastavu iz vojne taktike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.