Srbija odmah iza Sirije po broju zahtjeva za azil u Njemačkoj

U Njemačkoj je od početka ove godine dramatično porastao broj državljana Srbije koji traže azil, a trenutačno je više tražitelja azila jedino iz Sirije, piše danas beogradski tisak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S 14.000 zahtjeva za azil u Njemačkoj od siječnja do listopada državljani Srbije dospjeli su na drugo mjesto iza Sirije, a situaciju bi trebale promijeniti najnovije mjere njemačke vlade, navode “Večernje novosti”.

List piše da je Njemačka 6. studenog i službeno klasificirala Srbiju kao sigurnu zemlju podrijetla, što znači da će njezini državljani koji traže azil uglavnom biti odbijani i to po ubrzanom postupku.

Njemački veleposlanik u Beogradu Heinz Wilhelm kaže da je Srbija, zajedno s BiH i Makedonijom, stavljena na listu zemalja za koje postoji pretpostavka da ne provodi politički progon svojih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usvojenim aktom se “gotovo potpuno onemogućuje da srpski državljani koji traže utočište u Nemačkoj zbog loše gospodarske situacije i dolaze u potrazi za poslom, legaliziraju svoj boravak kao politički azilanti”, objasnio je njemački diplomat za list.

To konkretno znači, kaže Wilhelm, da će bilo koji srbijanski državljanin, koji zatraži politički azil u Njemačkoj, morati dokazati da je u njegovom konkretnom slučaju bilo političkog progona.

Istodobno, procedura odlučivanja o zahtjevu za azilom je ubrzana pa će svi tražitelji, u slučaju negativne odluke njemačkih vlasti, morati napustiti tu zemlju u roku od tjedan dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Srbija je također poduzela niz mjera kako bi se smanjio broj azilanata u Nemačkoj i zemljama EU pa je, među ostalim, uvedela novo kazneno djelo koje se odnosi na nedopušten prijevoz i pomaganje migrantima.

Njemački veleposlanik, međutim, upozorava da bi, nakon ukidanja viznog režima 2009. godine, “bio veliki korak unazad da se ukine vizna liberalizacija, pogotovo što je Srbija započela pregovore o članstvu”.

“S obzirom da se broj azilanata iz Srbije povećava prošle i ove godine, ne može se isključiti da netko zatraži da se ograniči broj ljudi koji dolaze u Njemačku tako što bi se opet uvele vize. Nadamo se da će se broj azilanata smanjiti i da vizna liberalizacija neće biti dovedena u pitanje”, poručio je njemački veleposlanik u Beogradu Heinz Wilhelm.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.