Stanivuković otkrio spomen ploču Milanu Tepiću majoru zločinačke JNA koji je u Bjelovaru digao skladište eksploziva u zrak

Foto: snimka zaslona

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković otkrio je jučer spomen-ploču majoru JNA Milanu Tepiću, koji je 1991. kod Bjelovara raznio sebe i vojarnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ploča je postavljena u ulici koja nosi Tepićevo ime.

11 poginulih hrvatskih branitelja

Milan Tepić je bio major zločinačke Jugoslavenske narodne armije koji je na početku rata u Hrvatskoj digao u zrak skladište eksploziva u Bjelovaru, u kojem je bilo 170 tona streljiva.

Tom prilikom uz Tepića poginulo je i jedanaest hrvatskih vojnika, te je nastala ogromna materijalna šteta u okolici.

Kako piše na službenim stranicama grada Bjelovara:

“Grad Bjelovar i Bjelovarčani posebno se emotivno sjećaju 29. rujna 1991. kada je, uz ljudske žrtve i materijalnu štetu, osvojena vojarna Jugoslavenske narodne armije Božidar Adžija, a taj se datum danas obilježava kao Dan Grada i Dan bjelovarskih branitelja. Cjelokupno naoružanje Teritorijalne obrane Bjelovar nakon toga prešlo je hrvatskoj vojsci. Posljedice napada JNA toga dana na grad: jedanaest poginulih hrvatskih branitelja kada je neprijatelj digao u zrak vojno skladište na Barutani u šumi Bedenik, 17 ranjenih pripadnika Zbora narodne garde, pet poginulih civila od granatiranja okolice i grada, a u bjelovarsku je bolnicu primljeno 100 ranjenika. Osim toga, uništeno je ili oštećeno 437 stambenih zgrada u gradu i okolnim naseljima, 513 stanova te 169 gospodarskih zgrada. Stradalo je 25 javnih institucija i poduzeća, a među njima najviše su stradali Policijska uprava Bjelovar, Hrvatska pošta i telekomunikacija te silos Prerade. U tim su danima djelovale i humanitarne udruge kao što su Lanac solidarnosti pri Ministarstvu rada, socijalne skrbi i obitelji te pododbor Bedem ljubavi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bjelovarska Hirošima

Na mjestu gdje je bila barutana sada je spomen područje za poginule i stradale u obrani grada. Nalazi se na ulazu u grad i još se naziva bjelovarskom Hiroshimom.

Međutim, u Srbiji i Republici Srpskoj su Milana Tepića proglasili posljednjim narodnim herojem, te mu otkrili spomen ploče, podigli spomenike, te po njemu imenovali ulice.

Stanivuković je objavio i video na svojem facebook profilu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.