Stručnjakinja za neverbalnu komunikaciju objašnjava što je otkrio govor tijela Trumpa i Kim Jong Una

Foto: snimka zaslona

Susret američkog predsjednika i sjevernokorejskog vođe bio je glavna tema u cijelome svijetu. Izjave su bile šture, no mnogo se toga moglo iščitati iz neverbalne komunikacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli je susret, kaže komunikologinja Gabrijela Kišiček za dnevnik.hr, bio prepun neverbalnog odmjeravanja snaga.

„Moramo reći da je Trump u ovom slučaju i u ovom susretu definitivno dominirao. I to se vidi po nekoliko neverbalnih znakova. Dakle on je taj koji je vrlo često prvi pružao ruku, koji je dodatno tapšao svog sugovornika čime je izražavao i prisnost, ali i dominaciju. Gledao ga je u oči i na kraju krajeva vrlo često ga je usmjeravao kojim putem treba ići. Dakle on se ovdje postavio kao domaćin i kao onaj koji vodi igru“, objašnjava Kišiček.

Nekontrolirani uvjeti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije zanemariva činjenica, kaže Kišiček, da je Trump već godinama u središtu medijske pozornosti dok je Kimu ovo prvo pojavljivanje pred svjetskim medijima.

„Ne smijemo zaboraviti da se Kim Jong Un prvi put susreo s ovako velikim brojem novinara i u ovakvoj situaciji koja je toliko popraćena. Možemo reći nekontrolirani uvjeti – vi ste na nekoliko mjesta zapravo mogli vidjeti kako ne zna što mu je činiti“, kaže Kišiček.

No ubrzo se, kaže Kišiček – snašao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„U nekom trenutku je zapravo on počeo, što je karakteristično također za neverbalnu komunikaciju, zrcaljenje. Dakle oponašanje neverbalnih znakova svog sugovornika za kojeg je i sam primijetio da zna kako se treba ponašati“, rekla je Kišiček.

Foto: snimka zaslona

Kod Kima je nervoza bila vidljivija, no ni Trumpu očigledno nije bilo svejedno.

„On je zapravo samo vještiji u tome da prikriva nervozu, međutim i njemu se nervoza mogla vidjeti, dakle i ovo lupkanje, dodirivanje je znak zapravo da mu malo, možemo to tako reći, živci rade“, kaže Kišiček

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump svoju dominaciju dijelom može zahvaliti i istočnjačkoj kulturi svojega sugovornika.

„Kod njih je pretjerana ekspresivnost u emocijama i znak pomalo nepristojnosti i nedostatka kulture.

Neverbalna komunikacija ne samo suzdržana nego gotovo da je i nema“, objašnjava.

Sve u svemu, kaže Kišiček, Trump je dominirao, ali se Kim, s obzirom na sve okolnost, sasvim dobro snašao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.