Švicarska ostaje neutralna: Radije će uništiti svoje oružje nego ga predati Ukrajini

Švicarska
Foto: Thinkstock

Unatoč sve većem međunarodnom pritisku da pošalje oružje Ukrajini, Švicarska umjesto da ih preda Kijevu uništava otpisane protuzračne obrambene sustave. Ta alpska zemlja ističe da bi slanje oružja prekršilo njezinu povijesnu politiku neutralnosti, koja je zemlji pomagala stoljećima .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>The Washington Post: U Londonu, Parizu i Washingtonu vlada tmurno raspoloženje glede potpune Ukrajinske pobjede

Osim odbijanja slanja oružja, Švicarska je sada zabranila drugim zemljama predaju oružja švicarske proizvodnje u sukobu, prenosi Mandiner.

Švicarska je 1980-ih od Britanije kupila rakete zemlja-zrak Rapier, a njezina vojska trenutačno ima 60 raketa Rapier u pogonu, ali je prva serija SAM-ova već otpisana. Za potrebe Švicarske projektili se smatraju zastarjelima, zbog čega se stavljaju izvan upotrebe, ali Ukrajina je zatražila to oružje, budući da Kijev vjeruje da bi i dalje bilo korisno protiv ruskog zrakoplovstva, uključujući bespilotnih letjelica i raketnih napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Švicarska nije jedina zemlja koja prakticira neutralnost u sukobu

Njemačka je jedna od mnogih zemalja koje nagovaraju Švicarsku da pošalje oružje, a Berlin je izričito tražio da Švicarska pošalje tenkove Leopard kako bi “nadoknadila nedostatke uzrokovane isporukama tenkova Ukrajini”. Međutim, i tada je Švicarska blokirala izvoz vlastitog oružja i streljiva u Ukrajinu, istaknuvši da bi vojna pomoć narušila neutralnost te države.

Švicarska nije jedina zemlja koja prakticira neutralnost u sukobu. Susjedna Austrija također je službeno neutralna i odbija poslati oružje Ukrajini. Mađarska također odbija slati oružje.

U veljači je mađarski premijer Viktor Orbán održao govor o stanju nacije u kojem je spomenuo Švicarsku dok je objašnjavao stajalište Mađarske u ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pojasnimo da je članstvo u NATO-u od vitalnog značaja za Mađarsku. Predaleko smo na istoku, na istočnom rubu zapadnog svijeta da bismo ga se odrekli. Naravno, bilo bi lakše da smo dalje na zapadu. Po uzoru na Austriju i Švicarsku, mogli bismo se igrati s idejom neutralnosti, ali povijest nam nije dala taj luksuz. NATO je obrambeni savez, vojni, obrambeni savez, formiran da možemo braniti jedni druge. Zato smo se pridružili i zato sam osjetio povijesno zadovoljstvo potpisivanjem pristupnog ugovora nakon 45 godina sovjetske okupacije”, rekao je Orban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.