The Washington Post: U Londonu, Parizu i Washingtonu vlada tmurno raspoloženje glede potpune Ukrajinske pobjede

izrael ukrajina
Foto: Fah

Krajem prošlog tjedna svijet je obilježio mračnu godišnjicu ruske invazije Ukrajine. Obraćajući se američkim i europskim najvišim dužnosnicima, moji su kolege sastavili snažnu usmenu povijest 24. veljače 2022. — dana kada je započeo najveći kopneni rat na europskom kontinentu od 1945., širok niz bitaka duž onoga što je sada linija bojišnice duga 600 milja koja je zauvijek promijenila geopolitiku Zapada piše Ishaan Tharoor za The Washington Post.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Wall Street Journal: Putinova prijetnja liberalnom poretku je razlog Zapadne intervencije u Ukrajini
>Ristić: Nitko ne želi priznati kako je godinu dana nakon ulaska u rat s Rusijom sve pošlo po krivu
>Nizozemski konzervativac, koji podržava Rusiju: ‘Putin se bori protiv globalista, protiv Francuske revolucije’
>Svaki put kada Europljani sami sebi nametnu ekološke diktate, SAD ispruži ruku i dobije ček
>Rusko gospodarstvo na razini industrijskog doba očito je pogodno za rat iscrpljivanja

“Ono što sam shvatio u tom trenutku, dok sam se oblačio, pomislio sam na rakete koje lete iznad moje djece, iznad sve naše djece”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij za The Washington Post, govoreći o tome što je osjećao nakon što ga je savjetnik obavijestio o početku ruske ofenzive. “To znači da će biti ogroman broj smrtnih slučajeva. Bilo je jasno.”

Zelenskij je, međutim, bio i previše dalekovidan

Drugi se prisjećaju zabrinutosti za život Zelenskog i sudbinu njegove vlade u Kijevu, Ukrajina. “Bilo je trenutaka tijekom dana, a posebno navečer, kada sam bio jako zabrinut i bojao se da će se Ukrajina vrlo brzo predati”, rekao je poljski premijer Mateusz Morawiecki mojim kolegama.

Zelenskij i njegovi politički saveznici – i ukrajinske oružane snage pod njihovim zapovjedništvom – oduprijeli su se konvencionalnoj mudrosti u to vrijeme. Preživjeli su početni ruski napad i čak donijeli zapanjujuće poniženje, porazivši glavnu rusku kolonu koja je htjela zauzeti sam Kijev. Godinu dana kasnije, Ukrajina je “snažna”, kao što je predsjednik Biden prošlog tjedna izjavio u Varšavi. Zelenskij je, međutim, bio i previše dalekovidan glede “velikog broja smrti” koje će uslijediti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada, u drugoj godini rata, sve je intenzivnije usredotočenje na to kako će on završiti. Linija koju su artikulirali Biden i većina njegovih kolega iz NATO-a je da će zapadne vlade podupirati Ukrajinu “koliko god bude potrebno” da istjera ruske snage s njenog teritorija. Zelenskij želi da Zapad nastavi preplavljivati ​​Ukrajinu sve sofisticiranijim oružjem, uključujući borbenim zrakoplovima. “Ne želim ni pomisliti da ćemo sljedeće godine, 24. veljače, biti u istoj situaciji kao sada”, rekao je Zelensky novinarima tijekom vikenda.

Ukrajina vodi konvencionalnu bitku za teritorij, dok je Rusija usvojila “brutalniji” pristup

Kako se rat zahuktava, on se pokazuje kao test volje. “Svi bismo trebali težiti brzom završetku borbi”, napisao je Frans Timmermans, izvršni potpredsjednik Europske komisije. “Ali, paradoksalno, da bismo doveli do tog ishoda, moramo jasno dati do znanja ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da ćemo ostati na kursu, radeći što god je potrebno koliko god je potrebno, tako da on vidi da nema smisla beskrajno slati mlade Ruse u stroj za mljevenje mesa koji je ukrajinski front.”

Usprkos svoj odvažnosti prikazanoj prošlog tjedna, s Bidenovim putovanjem u Kijev i Varšavu, još uvijek je neizvjesno da ujedinjeni Zapad neće “prvi trepnuti”. U trenutnoj fazi rata odvijaju se borbe iscrpljivanja, sukob je zapeo i nijedna strana nije u poziciji zadati odlučujući udarac. Ukrajina vodi konvencionalnu bitku za teritorij, dok je Rusija usvojila “brutalniji” pristup, primijetio je vojni povjesničar Lawrence Freedman, uključujući kontinuirane zračne napade na civilna područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rusija nastoji stvoriti okolnosti u kojima će ukrajinskom narodu biti dosta”, napisao je. “Ukrajina nastoji položaj ruske vojske učiniti neodrživim.”

London, Pariz i Washington

Ali u javnosti to nije sasvim ukrajinska pozicija. Kijev i njegovi zapadni saveznici i dalje objavljuju svoju želju za potpunom pobjedom, onom kojom će Rusija biti istjerana sa svakog pedlja ukrajinske zemlje, uključujući poluotoka Krima, koji je Kremlj anektirao 2014. Privatno, neki američki i europski dužnosnici već su priznali da je ovakav ishod malo vjerojatan.

“U javnosti se još uvijek može razgovarati o oslobađanju svakog centimetra ukrajinskog teritorija, ali razgovarajte nasamo s onima u Londonu, Parizu ili Washingtonu, i pojavit će se cinično i tmurno raspoloženje”, napisao je Tom McTague iz UnHerd-a. “Ovdje se manje govori o sveobuhvatnom ukrajinskom napretku koji bi trebao doći, a više o sukobu koji će vjerojatno sve više tonuti u anarhičnu močvaru prije nego što će imati šanse izroniti, zagrabiti prema nekoj vrsti rješenja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska bilateralna trgovina s Indijom porasla je 400 posto

Rusija je platila skupu cijenu za rat, s do 200.000 poginulih ili ozlijeđenih, ozbiljno degradiranom i iscrpljenom vojskom, te sveobuhvatnim režimom sankcija protiv zemlje koji je učvrstio njezinu geopolitičku izolaciju od Zapada. No pokazalo se da je sposobna izržati, dok se druge veze održavaju: priča se da Kina razmatra isporuku smrtonosne pomoći koja bi mogla poduprijeti ruske ratne napore; Ruska bilateralna trgovina s Indijom porasla je 400 posto tijekom prošle godine.

U međuvremenu, dok je zapadna vojna potpora Ukrajini stabilna, složenost u nabavi nove opreme poput borbenih tenkova i priprema ukrajinskih oružanih snaga za njihovu uporabu dovela je do znatnih kašnjenja. “Naša verbalna predanost je iznad naše sposobnosti da izvršimo tu obvezu”, rekao je Stephen Hadley, koji je bio savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Georgea W. Busha, mom kolegi Danu Balzu. “Kasnimo šest mjeseci da im nabavimo potrebnu vojnu opremu.”

To bi moglo utjecati na stanje na terenu, budući da se naziru nove proljetne bitke. Mnogo toga visi o koncu i neki analitičari strahuju da bi ih pretjerano uzbuđenje oko Kijeva i njegovih podupiratelja jednog dana moglo progoniti.

Jesu li si Zelenskij i NATO politički vezali ruke prevelikim obećanjima?

“Zelenskij je inspirativan i učinkovit ratni vođa, ali riskira s prevelikim obećanjima, čime si potencijalno politički veže ruke, ako bude trebao smanjiti svoje ratne ciljeve”, napisao je Charles Kupchan, viši suradnik u Vijeću za vanjske odnose. “Isto vrijedi i za čelnike NATO-a. I oni bi mogli požaliti što su prenaglasili stratešku važnost ukrajinske pobjede ako eventualno budu trebli objasniti svojim biračima zašto ne čine više kako bi spriječili da Kijev izgubi od Rusije i ne obnovi puni teritorijalni suverenitet.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osjećam se kao da se pripremamo na dugi rat”, rekla je mojim kolegama Andrea Kendall-Taylor, direktorica Transatlantskog sigurnosnog programa pri Centru za novu američku sigurnost. “Mislim da je to u suprotnosti s onim čemu bi se mnogi ljudi nadali, da zapravo pokušavamo pomoći Ukrajini da vojno pobijedi.”

Za sada, ankete javnog mnijenja pokazuju široku, ako ne i ogromnu potporu SAD-a i Europe potpori Ukrajini. U Sjedinjenim Državama, međutim, pojavljuje se sve veći stranački raskol, sa dijelom Republikanaca koji se sve više protive tome da se učini mnogo više kako bi se pomoglo Ukrajini. Taj bi se raskol mogao pokazati još problematičnijim kako se izbori približavaju.

“Mislim da je on iznio moralni argument zašto je Ukrajina važna”, rekao je analitičar Demokrata Geoff Garin za The Post, misleći na Bidena. “Možda će doći vrijeme kada će morati učiniti više kako bi objasnio ljudima zašto je to u našem strateškom interesu uz naš moralni interes. Mislim da taj trenutak nije stigao.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.