Ponedjeljak, 17 veljače, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Svjetska zdravstvena organizacija optužena za seksualno nasilje u Kongu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) našla se na meti ozbiljnih optužbi za seksualno nasilje koje su njezini zaposlenici navodno počinili nad desetcima žena u Kongu, a povjerenstvo koje istražuje slučaj osudilo je “strukturne propuste” i “pojedinačni nemar”.

Generalni direktor SZO-a 15. listopada 2020. imenovao je Neovisno povjerenstvo kako bi utvrdilo činjenice u vezi s navodima o seksualnom iskorištavanju i zlostavljanju, identificiralo i podržalo preživjele te osiguralo da bilo koja stalna vrsta zloporaba prestane i da se počinitelje pozove na odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 80 humanitarnih djelatnika, uključujući i neke zaposlene u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, bilo je uključeno u seksualno zlostavljanje i iskorištavanje tijekom krize ebole u Demokratskoj Republici Kongo, priopćilo je u utorak neovisno povjerenstvo, donosi Reuters.

Istragu je prošle godine pokrenula Zaklada Thomson Reuters i The New Humanitarian. Više od 50 žena optužilo je humanitarne radnike iz SZO-a i drugih dobrotvornih organizacija da traže seks u zamjenu za posao između 2018. i 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom dugo očekivanom izvješću, komisija je utvrdila da je najmanje 21 od 83 osumnjičena počinitelja zaposlena u SZO-u, te da je zloporabe, koje su uključivale devet optužbi za silovanje, počinilo i domaće i međunarodno osoblje.

“Tim za reviziju je utvrdio da je pretpostavljenim žrtvama obećan posao u zamjenu za seksualne odnose ili da bi zadržali posao”, rekao je član povjerenstva Malick Coulibaly na brifingu za novinare.

Mnogi od muških počinitelja odbili su koristiti prezervativ, a 29 žena je zatrudnjelo, a neke su njihovi zlostavljači prisilili da kasnije pobace, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Generalni direktor SZO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus, koji je obećao nultu toleranciju prema seksualnom zlostavljanju i za kojeg se tvrdi da traži drugi mandat u zdravstvenom tijelu Ujedinjenih naroda, rekao je da je izvješće “mučno štivo” i ispričao se žrtvama.

“Ono što vam se dogodilo nikada se nikome ne bi smjelo dogoditi. Neoprostivo je. Moj je glavni prioritet osigurati da se počinitelji – ne ispričaju, već da se za zlodjela odgovara”, rekao je, obećavši daljnje korake.

Regionalni direktor Matshidiso Moeti rekao je da je zdravstveno tijelo “poniženo, užasnuto i slomljenog srca” zbog nalaza. Glasnogovornik glavnog tajnika UN-a Antonio Guterres također se ispričao i zahvalio žrtvama na hrabrosti u svjedočenju.

Kazneni progon?

Poznatim počiniteljima zabranjeno je buduće zaposlenje unutar Svjetske zdravstvene organizacije, dok su ugovori za četiri osobe zaposlene u tom tijelu raskinuti, rekli su dužnosnici.

Nije jasno hoće li se počinitelji suočiti s kaznenim progonom. Tedros je rekao da planira proslijediti optužbe za silovanje Kongu i zemljama osumnjičenih počinitelja. Neki od njih tek trebaju biti identificirani.

Predstavnici žrtava u jednokratnom žarištu ebole u Beniju u istočnom Kongu pozdravili su odgovor SZO-a, ali su ga pozvali da učini više.

“Potičemo SZO da nastavi i pokaže zajednici da je njezino osoblje koje je zlostavljalo žene i njihove kćeri u našoj zajednici iskreno, strogo kažnjeno”, rekla je Esperence Kazi, koordinatorica skupine za ženska prava ‘One Girl One Leader’ u Beniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna djevojka, 14-godišnjakinja koja se u izvješću naziva “Jolianne”, rekla je komisiji da je prodavala bonove za telefon uz rub ceste u travnju 2019. u Mangini kada joj je vozač SZO-a ponudio prijevoz kući. Umjesto toga odveo ju je u hotel, gdje kaže da ju je silovao, a ona je kasnije rodila dijete.

Neke žene koje su već bile zaposlene rekle su revizorskom timu da su ih i dalje seksualno uznemiravali muškarci na nadzornim mjestima, prisiljavajući ih na spolne odnose kako bi zadržali posao, dobili plaću ili dobili bolje plaćeno mjesto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke su rekle da su otpuštene zbog odbijanja seksa, dok druge nisu dobile posao koji su željele ni nakon što su pristale na spolne odnose.

Navodnim žrtvama “nije pružena potrebna podrška i pomoć potrebna za takva ponižavajuća iskustva”, navodi se u izvješću.

Supredsjedatelj istrage Aïchatou Mindaoudou rekao je da nema “preklapanja” između žrtava koje su svjedočile u prošlogodišnjim medijskim izvješćima i onih s kojima je razgovarala, priznajući da bi to moglo ukazati na veći problem.

Neki ljudi na višim razinama SZO-a “bili su svjesni što se događa i nisu djelovali”, dodala je.

U lipnju prošle godine, vlada Konga najavila je kraj dvogodišnje epidemije ebole u kojoj je umrlo više od 2.200 ljudi, što je druga najveća epidemija od kada je virus identificiran 1976. godine.

Kongo i druge agencije za pomoć također su obećale istragu o seksualnom zlostavljanju. Kongoanski ministar za ljudska prava nije bio dostupan za komentar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/ Reuters

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci