Bivši američki predsjednik Donald Trump komentirao je sabotažu plinovoda Sjeverni tok 1. i 2. i ponudio svoje posredovanje u pregovorima između ruskog predsjednika Vladimira Putina i zapadnih čelnika.
Trump je u objavu u srijedu ponudio vlastitu stručnost za pregovore između ruskog predsjednika Vladimira Putina i europskih čelnika.
Trump: ‘Ovo bi moglo dovesti do velike eskalacije’
“Ovo bi moglo dovesti do velike eskalacije ili rata!” upozorio je Trump u objavi na Truth Socialu. Kazao je da bi ”vodstvo bi trebalo ostati ”hladno, mirno i staloženo” po pitanju sabotaže plinovoda Sjeverni tok. ”Ovo je veliki događaj koji ne bi trebao povlačiti za sobom velika rješenja, barem ne još”, dodao je.
Dodao je da se ”katastrofa” između Rusije i Ukrajine nikada nije trebala dogoditi i da do toga ne bi došlo da je on bio predsjednik SAD-a.
Eksplozije na podvodnom plinovodu
Podsjetimo, u utorak 27. rujna aktivirane su dvije podvodne eksplozije koje su dovele do uništenja plinovoda Sjeverni tok 1 i 2. Da je do eksplozije doista došlo potvrdio je Švedski seizmografski institut, dok je njemački ministar gospodarstva Robert Habeck rekao da je do curenja došlo zbog ciljanih napada na infrastrukturu i da Berlin sada sa sigurnošću zna da curenja “nisu uzrokovana prirodnim pojavama ili događajima ili zamorom materijala”, kako je Narod.hr ranije izvijestio.
Nakon uništenja Sjevernog toka 1 i 2 društvenim mrežama počela se širiti snimka konferencije za medije američkog predsjednika Joea Bidena koja je održana u veljači ove godine. Na njoj je Biden obećao uništenje njemačkog gospodarskog projekta s Rusijom.
”Neće više biti Sjevernog toka 2. Mi ćemo tome stati na kraj”, zaprijetio je Biden, a na pitanje novinara: ”Kako ćete to točno učiniti? Budući da je projekt pod kontrolom Njemačke?” – dodao je: “Obećajem vam da ćemo to moći”.
Inače, 6. flota američke mornarice nedavno je provela ”vježbe” i ”istraživanje” s ”lažnim eksplozivom” na mjestu gdje je su plinovodi eksplodirali.
CIA tvrdi da je upozorila europske vlade
New York Times je pak objavio da je CIA upozorila europske vlade na potencijalne napade na podmorske cjevovode, što je oštro komentirao Pedro Gonzalez, redoviti pisac za Chronicles, magazin američke kulture Instituta Charlemagne.
”Meki totalitarizam SAD-a je na neki način gori od onoga što vidite u drugim zemljama. U Sjevernoj Koreji svi znaju da mediji lažu. U SAD-u, New York Times daje CIA-i fasadu nepristranosti, ali to je ista stvar. Gore je imati medije koji se pretvaraju da su nestranački nego državne medije, jer su prvi varljiviji i samim tim opasniji od drugih.
Kad bi nakon nuklearnog napada na Južnu Koreju sjevernokorejski državni mediji tvrdili da je Južna Koreja zapravo samu sebe napala kako bi prevarila ljude da mrze Sjevernu Koreju, nitko u to ne bi vjerovao. To je u biti ono što CIA radi kada kaže da je Rusija to sama sebi učinila, što se ‘pere’ kroz New York Times”, kazao je.