Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Turski parlament usvojio prijedlog o ograničavanju interneta

Podijeli

Turski parlament usvojio je prijedlog zakona o korištenju interneta koji vlastima omogućuje vrlo strogu kontrolu koja uključuje i blokiranje web stranica bez prethodnog traženja sudskog dopuštenja, što protivnici te odluke tumače ograničavanjem slobode izražavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlogom zakona se internetske poslužitelje obvezuje i na dvogodišnju pohranu podataka aktivnosti internetskih korisnika, koje oni moraju dati na uvid vlastima ako to od njih zatraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament, u kojem vladajuća Stranka pravde i razvoja (AK) premijera Tayyipa Erdogana ima 319 od ukupno 550 zastupnika, potvrdio je prijedlog zakona koji telekomunikacijskim vlastima dopušta blokiranje pojedinih internetskih sadržaja u roku od svega četiri sata, bez traženja sudskog naloga. Pristup internetu u Turskoj već je ograničen, a tisuće stranica je blokirano.

Odluka je donesena u trenucima dok traje istraga o korupciji koju je Erdogan nazvao urotom za “pravosudni državni udar”, zbog koje je vlada bila prisiljena prerasporediti tisuće policijskih djelatnika te više od 200 tužitelja i sudaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Erdogan je poznat po otvorenoj žestokoj kritici interneta koji Twitter naziva “štetočinom”, a društvene mreže smatra “najgorom prijetnjom društvu”. I Twitter i Facebook bili su omiljena sredstva komunikacije i širenja informacija tijekom prošlogodišnjih protuvladinih demonstracija.

Uoči višesatne parlamentarne rasprave koja je završila usvajanjem tog zakonskog prijedloga, oporbeni zastupnik Hasan Oren usporedio je premijera Erdogana s Adolfom Hitlerom.

“Kad ste došli na vlast, govorili ste o snaženju demokracije u Turskoj, a sad pokušavate uvesti fašizam. Sjetite se da se istim metodama koristio Adolf Hitler kad je stupio na vlast”, rekao je Oren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Erdoganov zamjenik Bulent Arinc ustvrdio je da u Turskoj “nema cenzure interneta” i da je Turska “slobodnija od mnogih zemalja i ima slobodu tiska”.

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) ocijenila je da će nove ovlasti turskoj agenciji za telekomunikacije omogućiti “prikupljanje komunikacijskih podataka svih korisnika interneta bez ikakvih zakonskih ograničenja”, a korisnici “nikad neće moći znati kad i kako se te informacije prikupljaju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina
Photo: FaH

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci