U Budvi obilježena “Podgorička skupština” kada je nasilno proglašeno ujedinjenje Srbije i Crne Gore

Foto: Ale Granholm/Flickr

Stogodišnja tzv. Podgoričke skupštine, kada je na nasilan način proglašeno ujedinjenje Srbije i Crne Gore, obilježena je u srijedu navečer u Budvi unatoč protivljenju crnogorskih vlasti i zabranama, a s okupljanja je odaslana poruka o nepostojanju crnogorske nacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpsko nacionalno vijeće najavilo je da će godišnjicu obilježiti diljem Crne Gore unatoč zabrana u pojedinim mjestima i protivljenju crnogorskih vlasti i zabrani dolaska nekim srpskim intelektualcima koje je predvodio kontraverzni književnik Matija Bećković.

Proslavi u srijedu navečer u Budvi nazočilo je nekoliko stotina građana, a bili su prisutni svi čelnici prosrpskog Demokratskog fronta i svećenici Srpske pravoslavne crkve(SPS), a posebni gost bio je Momir Bulatović, bivši predsjednik Crne Gore i premijer zajedničke države u vrijeme Slobodana Miloševića.

Crnogorski premijer Duško Marković u više navrata upozorio je da je proslava takozvane Podgoričke skupštine provokacija i pokušaj stvaranja novih podjela, te da proslave tog i sličnih skupova nisu orijentacija službene Crne Gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na budvanskom skupu dominirala je poruka o nepostojanju crnogorske nacije, a sudionici su poručivali da su “Crnogorci Srbi”, “važno je da se srpski narod ujedini”, “režim Mila Đukanovića bi će poražen” i “oslobodit ćemo srpsko more”-

Bulatović je kazao da je državno ujedinjenje Boke kotorske i Crne Gore sa Srbijom u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca veliki datum “naše prošlosti”.

Protojerej Srpske pravoslavne crkve, Momčilo Krivokapić ustvrdio je da je “prije 100 godina, svaki Bokelj od Debelog brijega do Spiča znao da nije Crnogorac, a svaki je Crnogorac znao da je Srbin”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.