U SAD-u šok i nevjerica: Cijene prehrambenih proizvoda nikad veće od 1979. godine

cijene hrane
Foto: iStock

Cijene hrane porasle su za 1,3 posto u odnosu na lipanj, što je povećanje od 13,1 posto u odnosu na prošlu godinu u SAD-u. To je najveće povećanje cijena namirnica od 1979. godine, izvještava američki Ured za radnu statistiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene robe široke potrošnje i usluga u srpnju nisu porasle u odnosu na prethodni mjesec, objavilo je u srijedu Ministarstvo rada. Stopa inflacije u srpnju, u usporedbi s 2021. godinom, iznosila je 8,5 posto. U lipnju je iznosila 9,1 posto, najviše unazad 41 godine. Stopa u srpnju pala je zbog nešto nižih cijena energije.

Hrana je pak u srpnju poskupila 1,1% u odnosu na lipanj, a 10,9% u odnosu na srpanj 2021. godine. Bio je to sedmi uzastopni mjesec u kojem je cijena hrane porasla za sigurnih 0,9%. Cijene hrane u restoranima u srpnju su porasle za 0,7 posto u odnosu na lipanj i 7,6 posto u odnosu na srpanj 2021. godine.

> U usporedbi s prošlom godinom cijena mliječnog asortimana skočila za oko sto posto

Među namirnicama najviše su poskupjela jaja. Cijena im je porasla za 4,3% u odnosu na lipanj, a 38% u odnosu na srpanj 2021. godine. Cijena krumpira također je porasla za 4,6% u srpnju u usporedbi s lipnjom i 13,3% u odnosu na srpanj 2021. Cijene maslaca porasle su u srpnju za 26 posto u odnosu na srpanj 2021. U istom je periodu cijena kave porasla za 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene govedine i teletine pale su u srpnju u odnosnu na lipanj, ali i porasli za 3,4% u odnosu na srpanj 2021. godine.

“Troškovi smještaja i hrane i dalje su značajno rastu”, rekao je Rick Rieder, BlackRockov glavni investicijski direktor za globalni fiksni prihod.

> Energetski stručnjak Štern: ‘Kod nas gorivo poskupljuje bez razloga’

Temeljni Indeks potrošačkih cijena (CPI), isključujući cijene hrane i energije, porastao je za 5,9% u odnosu na srpanj 2021. i samo 0,3% u odnosu na lipanj, prenosi MarketWatch.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indeks potrošačkih cijena je pozitivna vijest za gospodarstvo, rekla je Kayla Bruun, ekonomska analitičarka globalne obavještajne tvrtke Morning Consult. Ali rat u Ukrajini i drugi poremećaji u opskrbnom lancu povezani s pandemijom nastavili su utjecati na cijene hrane, nadodala je.

Sveukupni pad cijena robe trebao bi se odraziti na cijene hrane u nadolazećim mjesecima, kaže. Trenutačno će, međutim, rast cijena namirnica nastaviti pritiskati džepove ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.