Cijene naftih derivata, kaže Davor Štern, rastu brže od cijena sirove nafte.
Idući tjedan očekuje nas novi skok cijena goriva. Litra eurosupera mogla bi biti skuplja za 71 lipu te bi stajala 14 kuna i 20 lipa, dok bi eurodizel trebao biti gotovo 15 kuna. Bit će to prvo poskupljenje u posljednja dva tjedna nakon što je Vlada snizila trošarine i trgovačke marže te definirala da se cijene mijenjaju svakih 14 dana. Vlada najavljuje daljnje mjere za ublažavanje udara cijena.
Poduzetnik Miljenko Mileković ima tvrtku za dostavu vode. Za svako poslovno vozilo dnevno za gorivo potroši i do 500 kuna. Vožnja postaje luksuz i gospodarstvenicima i građanima, piše HRT.
Vlada će do početka idućeg tjedna odlučiti – što dalje.
Ministar Filipović: Učinit ćemo sve što je u našoj moći
– Stvarno su sve opcije na stolu, živimo u neizvjesnom vremenu, prema tome učinit ćemo sve što je u našoj moći da svima bude bolje odnosno da se ovi inflatorni udari ublaže koliko god je to moguće, rekao je Davor Filipović, ministar gospodarstva i održivog razvoja.
Prostor za smanjivanje trošarine, iznad one minimalne koju Europska unija propisuje – više nije velik, kaže ministar financija.
– Nakon ove dvije intervencije, de facto, nama ostaje nekih manje od 20 lipa na strani dizela, odnosno nešto malo manje od 40, konkretno 36-37 lipa na dizelu. Kako ćemo i što ćemo reagirati, to ćemo vidjeti, rekao je Zdravko Marić, ministar financija.
Štern: Cijene naftnih derivata rastu brže od cijena sirove nafte
Cijene naftih derivata, kaže Davor Štern, rastu brže od cijena sirove nafte.
– Manipulacija cijena goriva na mediteranskom tržištu dovodi do toga da kod nas poskupljuje gorivo bez razloga. Naime, mislim da je krajnje vrijeme da se razmisli o stavljanje Rafinerije Rijeka u pogon, u puni pogon, kako bi zadovoljila potrebe tržišta za energentima po pravednoj cijeni, poručio je Davor Štern, energetski stručnjak.
Jer poskupljenje goriva, kaže Štern, prelijeva se i na druge proizvode i usluge. Stoga je iznimno važno kontrolirati njegovu cijenu i izbjeći stihiju.
Mali trgovci: “Ovo je zadnji čavao u lijes, smanjite PDV”
I dok cijena litre goriva raste, ima i onih koji od države trže da –
obustavi intervenciju, odnosno da ne ograničava tržišnu cijenu goriva jer će ih dovesti na prosjački štap – to su mali trgovci naftom, o čemu piše Dnevnik Nove TV.
Armando Miljavac iz Udruge malih trgovaca naftom za Dnevnik.hr kaže kako je ovo “zadnji čavao u lijes” malih distributera naftnih derivata i traži da država obustavi intervenciju u cijene goriva.
“Nama ove intervencije Vlade apsolutno ne odgovaraju, dakle mi smo u ovoj situaciji maksimalno oštećeni i ovo je zadnji čavao u lijes našeg poslovanja kao malih distributera naftnih derivata”, kaže te pojašnjava raspodjelu cijene za litru Eurodizela koji trenutno stoji na 13,8 kuna u maloprodajnoj cijeni:
”Cijena u nabavi je 7.504 kune, trošarine su 2.66 kuna, a PDV koji moramo platiti iznosi 2.61 kunu po litri. To znači da je naša zarada 30 lipa po litri goriva. S tih 30 lipa prvenstveno moramo podmiriti plaće radnicima, nakon toga troškove osiguranja, održavanja i ako imamo neke troškove bankama. Međutim, svi troškovi koje imamo ne mogu se podmiriti s 30 lipa”, kaže Miljavac te napominje kako država ‘ubire’ 40 posto ukupnog iznosa i predlaže da se smanji PDV kako bi trgovci dobili jedan dio marže.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.