Ubrzana dedolarizacija svijeta – pada povjerenje u moć i ulogu SAD-a

Foto: fah

Povjerenje u američku moć, da uvijek budu na vrhu i igraju glavnu ulogu u određivanju svjetskih pravila, kako u politici tako još više i u ekonomiji – sada je, očito, opasno poljuljano. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saudijska Arabija i Šangajska organizacija

Vlada u Rijadu prošli je tjedan donijela memorandum o pristupanju Saudijske Arabije  Šangajskoj organizaciji (SCO) u svojstvu dijaloškog partnera. Tu je odluku gotovo istog trenutka pozdravio Peking, najavivši spremnost jačanja suradnje s najbogatijom arapskom zemljom u okviru te organizacije koju trenutačno čine: Indija, Kazahstan, Kina, Kirgistan, Pakistan, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan, a uskoro (što se treba samo formalizirati), punopravni član postaje i Iran, piše geopolitika.news.

Istodobno je Čad, kako je prenijela Al Jazeera, objavio da je nacionalizirao svu imovinu u vlasništvu američkog i globalnog naftnog diva ExxonMobil.

Exxonova imovina uključuje 40 posto udjela u čadskom naftnom projektu Doba, koji se sastoji od sedam proizvodnih naftnih polja s proizvodnjom od 28.000 barela dnevno. Inače, Čad ima desete najveće rezerve nafte u Africi, a izvozi 90 posto njezine proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još su nevjerojatnije vijesti one financijske prirode.

Ubrzana dedolarizacija

Brazil i Kina, dvije države iz kluba BRICS (koji mnogi analitičari sada smatraju glavnim konkurentom „zapadnom“ klubu G7) u četvrtak su se dogovorile o ukidanju dolara u međusobnoj trgovini i korištenju juanom kao zamjenskom valutom, što bi trebalo olakšati međusobnu trgovinu i ulaganja.

Središnje banke Brazila i Kine složile su se uspostaviti offshore klirinški centar, a stvaranje takvog financijskog instrumenta omogućit će napuštanje američkog dolara u bilateralnoj trgovini i pretvaranje juana u brazilske reale “brže i jeftinije”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je još od 2009. najveći trgovinski partner Brazila. Robna razmjena između dviju zemalja prošle je godine iznosila rekordnih 150,5 milijardi dolara.

Ali to nikako nije sve. Plaćanje nacionalnim valutama u međusobnoj trgovini dogovorili su prošli tjedan i UAE i Indija, dok su Emirati prije nekoliko dana Kini isporučili prvu veliku količinu ukapljenog plina (LNG) obračunato u juanima.

O kakvom se ubrzanom procesu radi svjedoči i vijest da je prošlog tjedna Kenija prvi put u povijesti kupila veliku količinu nafte od Saudijske Arabije i UAE – vjerovali ili ne, umjesto u dolarima – u kenijskim šilinzima! Istodobno je predsjednik Kenije William Ruto na javnom skupu svojih gospodarstvenika i društvene elite upozoravao o rizicima ulaganja u dolare. I to neovisno o tome što se još sredinom prosinca prošle godine susreo s američkim državnim tajnikom Antonyjem Blinkenom na samitu SAD – Afrika u Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opasnosti za SAD

Na opasnost za SAD od ovako neočekivano brze dedolarizacije (ona se, naravno, očekivala s obzirom na „zelenu revoluciju“, tj. energetsku tranziciju gdje onda uloga tzv. petrodolara koji je desetljećima nositelj američke ekonomske i financijske stabilnosti ali i globalnog političkog utjecaja mora slabiti, ali nikako ne ovakvom dinamikom) sve više upozoravaju i američki analitičari ali i pojedini kongresnici.

Tim više što se globalna stabilnost dolara temelji na povjerenju, a ne na stvarnom pokriću. SAD imaju najveći državni dug i najveći deficit na svijetu pa je o realnom pokriću za snagu dolara nemoguće govoriti i to svi dobro znaju.

Povjerenje u američku moć, da uvijek budu na vrhu i igraju glavnu ulogu u određivanju svjetskih pravila, kako u politici tako još više i u ekonomiji – sada je, očito, opasno poljuljano.

Sve je krenulo nakon ruske invazije na Ukrajinu, a dinamizirano nakon nedavnog rusko-kineskog samita na vrhu gdje je potvrđeno jačanje strateške suradnje dvaju azijskih divova u svim sferama i usvojen plan te suradnje do 2030. godine uz potpisivanje čak 84 nova velika projekta vrijednosti oko 185 milijardi dolara. To nikoga nije moglo i nije ostavilo ravnodušnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli tekst pročitajte ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.