Ukrajina i Rusija u središtu razgovora u Brisbaneu

Summit čelnika zemalja članica G20 koji počinje u subotu u Brisbaneu mogao bi se pretvoriti u svojevrstan obračun između zapadnih čelnika i ruskoga predsjednika Vladimira Putina, s obzirom na najnovija izvješća prema kojima ruske trupe ulaze u istočnu Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina je Rusiju optužila da separatistima u istočnoj Ukrajini šalje pomoć u ljudima i u oružju, a svrha pomoći je pokrenuti novu ofenzivu u sukobu u kojemu je dosad smrtnost stradalo više do 4000 ljudi.

Rusija od početka opovrgava informacije o slanju vojnih snaga i tenkova u Ukrajinu.

No sve više sukoba, sve češća kršenja primirja i izvještaji o vojnim konvojima bez oznaka koji iz smjera ruske granice stižu u Ukrajinu potiču bojazan da bi krhko primirje postignuto 5. rujna moglo potpuno propasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruske akcije u istočnoj Ukrajini su neprihvatljive i mogle bi dovesti do većih sankcija od strane SAD-a i Europske unije, izjavio je danas britanski premijer David Cameron u Australiji.

“I dalje se nadam da će Rusi shvatiti da treba dopustiti Ukrajini da se razvija kao samostalna i slobodna zemlja, slobodna u donošenju svojih odluka”, rekao je Cameron na konferenciji za novinare u Canberri.

Ukrajina je u četvrtak optužila Rusiju za slanje vojnika i oružja kako bi pomogla separatističkim pobunjenicima u istočnoj Ukrajini koji su pokrenuti novu ofenzivu u sukobu u kojem je poginulo više od 4.000 ljudi. SAD je upozorio Rusiju da bi je zapad mogao kazniti za njezinu “vojnu eskalaciju” krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako Rusija zauzme pozitivan stav prema ukrajinskoj slobodi i odgovornosti, moglo bi doći do uklanjanja sankcija, ali ako će Rusija utjecati na daljnje pogoršanje situacije, sankcije bi se mogle pojačati. To je vrlo jednostavno”, zaključio je David Cameron.

U središtu razgovora lidera G20 u Brisbaneu bit će poticanje svjetskoga gospodarskog rasta, osiguravanje stabilnosti globalnoga bankarskog sustava i zatvaranje rupa u zakonu za velike multinacionalne tvrtke kako bi im se onemogućilo neplaćanje poreza.

S obzirom na to da su SAD i Kina prošli tjedan postigli dogovor o ekonomskim i gospodarskim pitanjima te sporazum o borbi protiv klimatskih promjena, u središte rasprava doći će pitanje sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina nije bila glavna tema razgovora tijekom dvaju summita održanih prošli tjedan, kazao je savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a Ben Rhodes, unatoč tomu što je predsjednik Barack Obama kratko razgovarao s Putinom na summitu APEC-a u Kini.

Američki predsjednik u Brisbane stiže u subotu i s ključnim će suradnicima iz bloka, među kojima su njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Francois Hollande i britanski premijer David Cameron razgovarati o nezadovoljstvu nastalom stanjem u Ukrajini.

“Oni su od ključne važnosti kada je posrijedi prijenos poruka ruskoj i ukrajinskoj vladi i ovo će biti prigoda da s njima o tome razgovara”, rekao je Rhodes.

U Australiji su se mogli čuti apeli da se Putinu ne dopusti sudjelovanje u radu summita s obzirom na ruske akcije u Ukrajini i na to da su pobunjenici uz potporu Rusije srušili zrakoplov Malaysia Airlinesa na letu MH17, no konsenzusom je odlučeno suprotno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.