Zabrana društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina usvojena je u australskom Parlamentu u petak, čime je donesen prvi zakon takve vrste na svijetu.
Zakon predviđa kazne do 50 milijuna australskih dolara (33 milijuna američkih dolara) za platforme poput TikToka, Facebooka, Snapchata, Reddita, X-a i Instagrama zbog sustavnih propusta u sprječavanju otvaranja računa djeci mlađoj od 16 godina.
Senat je zakon usvojio u četvrtak s 34 glasa za i 19 protiv. Zastupnički dom je u srijedu velikom većinom podržao zakon s 102 glasa za i 13 protiv.
>Zašto bi svaka tvrtka trebala razmotriti Facebook oglašavanje?
Zastupnički dom je u petak potvrdio amandmane oporbe donesene u Senatu, čime je zakon stupio na snagu.
“Platforme imaju društvenu odgovornost”
Premijer Anthony Albanese rekao je kako zakon pruža podršku roditeljima zabrinutima zbog štetnih utjecaja interneta na njihovu djecu.
“Platforme sada imaju društvenu odgovornost osigurati da je sigurnost naše djece njihov prioritet,” izjavio je Albanese novinarima.
Platforme imaju godinu dana da osmisle kako provesti zabranu prije nego što se kazne počnu primjenjivati.
Meta Platforms, vlasnik Facebooka i Instagrama, ocijenio je da je zakon “donijet prebrzo”.
Digital Industry Group Inc. (DIGI), glasnogovornik platformi u Australiji, izjavio je kako i dalje postoje pitanja o utjecaju zakona na djecu, njegovim tehničkim detaljima i opsegu.
“Zakon o zabrani društvenih mreža objavljen je i usvojen u roku od tjedan dana, zbog čega nitko ne može sa sigurnošću objasniti kako će funkcionirati u praksi – zajednica i platforme su u neizvjesnosti oko svojih obaveza,” rekla je Sunita Bose, izvršna direktorica DIGI-ja.
Amandmani usvojeni u petak pojačavaju zaštitu privatnosti. Platformama neće biti dopušteno zahtijevati službene dokumente poput putovnica ili vozačkih dozvola, niti digitalnu identifikaciju putem vladinog sustava.
Kritičari zakona strahuju da će zabrana mladima onemogućiti pristup društvenim mrežama i negativno utjecati na privatnost svih korisnika koji će morati dokazivati da su stariji od 16 godina.
Glavne stranke podržavaju zabranu
Iako glavne stranke podržavaju zabranu, mnogi zagovornici dobrobiti i mentalnog zdravlja djece zabrinuti su zbog nepredviđenih posljedica.
Izuzeci će se primjenjivati na zdravstvene i obrazovne usluge, uključujući YouTube, Messenger Kids, WhatsApp, Kids Helpline i Google Classroom.
Oporbena senatorica Maria Kovacic rekla je da zakon nije radikalan, već nužan.
“Osnovni cilj ovog zakona je jednostavan: zahtijeva od društvenih mreža da poduzmu razumne korake kako bi identificirale i uklonile korisnike ispod minimalne dobi,” rekla je Kovacic.
>Društvene mreže ne staju s forama na račun Milanovića, Grbina i Plenkovića
“Ovo je odgovornost koju su te kompanije odavno trebale preuzeti, ali su je predugo zanemarivale u korist profita,” dodala je.
Aktivistica za sigurnost na internetu Sonya Ryan, čija je 15-godišnja kći Carly ubijena od strane 50-godišnjeg pedofila koji se lažno predstavljao kao tinejdžer na internetu, opisala je odluku Senata kao “monumentalan trenutak u zaštiti naše djece od užasnih opasnosti na internetu.”
“Prekasno je za moju kćer Carly i mnogu drugu djecu koja su strašno patila i izgubila živote u Australiji, ali stanimo zajedno u njihovo ime i prigrlimo ovu promjenu,” rekla je.
Wayne Holdsworth, čiji je tinejdžerski sin Mac počinio samoubojstvo nakon što je postao žrtva online iznuđivanja seksualnih sadržaja, podržao je starosnu granicu i bio ponosan na njeno usvajanje.
“Oduvijek sam bio ponosan Australac, ali danas nakon odluke Senata osjećam neizmjeran ponos,” izjavio je Holdsworth.
Christopher Stone, izvršni direktor Suicide Prevention Australia, rekao je kako zakon ne uzima u obzir pozitivne aspekte društvenih mreža u pružanju podrške mladima u njihovom mentalnom zdravlju i osjećaju povezanosti.
“Vlada naslijepo juriša na zid donošenjem ovog zakona. Mladi Australci zaslužuju politike utemeljene na dokazima, a ne ishitrene odluke,” rekao je Stone.
Platforme su se žalile kako je zakon neprovediv te su pozvale Senat da odgodi glasovanje barem do lipnja 2025., kada se očekuje izvješće o tehnologijama za provjeru starosne dobi.
>Australija predlaže zabranu društvenih mreža mlađima od 16 godina
“Naravno, poštujemo zakone koje donosi australski Parlament,” rekla je Meta Platforms, vlasnik Facebooka i Instagrama. “Međutim, zabrinuti smo zbog procesa kojim je zakon donesen, bez razmatranja dokaza, trenutnih napora industrije i mišljenja mladih.”
Snapchat je također izrazio zabrinutost zbog zakona te obećao suradnju s državnim regulatorom, Povjerenikom za e-sigurnost.
“Iako postoje mnoga neodgovorena pitanja o tome kako će se zakon provoditi u praksi, blisko ćemo surađivati s Vladom i Povjerenikom tijekom 12-mjesečnog razdoblja implementacije kako bismo razvili pristup koji uravnotežuje privatnost, sigurnost i praktičnost. Kao i uvijek, Snap će se pridržavati svih primjenjivih zakona i propisa u Australiji,” izjavio je Snapchat.
Kritičari tvrde da vlada pokušava uvjeriti roditelje kako štiti njihovu djecu uoči općih izbora koji se trebaju održati do svibnja. Vlada se nada da će joj birači priznati odgovor na zabrinutosti roditelja zbog ovisnosti njihove djece o društvenim mrežama. Neki smatraju da bi zakon mogao izazvati više štete nego koristi, piše AP news.
Među kritikama su tvrdnje da je zakon prebrzo prošao kroz Parlament, da je neučinkovit, predstavlja rizik za privatnost svih korisnika i podriva autoritet roditelja u donošenju odluka za svoju djecu.
Protivnici također tvrde da će zabrana izolirati djecu, uskratiti im pozitivne aspekte društvenih mreža, potaknuti ih na korištenje dark weba, obeshrabriti mlađe korisnike da prijavljuju štetne sadržaje te smanjiti poticaje platformama za poboljšanje online sigurnosti.
>Brazil: Na tisuće prosvjednika protiv zabrane društvene mreže
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Associated Press News