Uskoro plan o ponovnom pokretanju Aluminija, Federacija BiH će uplatiti novac za mirovine

Foto: fah

Uprava nedavno ugašenog mostarskog Aluminija će do kraja srpnja izraditi plan o restrukturiranju tvrtke i ponovnom pokretanju proizvodnje te isplati otpremnina za radnike koji su stekli uvjete za mirovinu, dok su se vlasti Federacije BiH obvezale uplatiti zaostale doprinose za mirovinsko osiguranje, zaključeno je u četvrtak nakon sastanka vodstva kompanije, malih dioničara i predstavnika radnika te političkih predstavnika bosanskohercegovačkih Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grmoja: ‘Za propast Aluminija krive su političke elite, Dragan Čović ne može pobjeći od odgovornosti’

Mostov Grmoja upozorava: ‘Devetsto radnika Aluminija na ulici zbog političkog kadroviranja jedne stranke’

Američki veleposlanik u BiH Nelson: Propast ‘Aluminija’ rezultat je utjecaja stranačke politike

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je priopćeno nakon sastanka, pružena su usmena jamstva kako će svim zaposlenicima Aluminija Vlada Federacije BiH, koja je 44-postotni vlasnik, uvezati radni staž. O tome će, rečeno je, vlada donijeti odluku u najkraćemu mogućem roku.
Za 900 radnika posrnule mostarske kompanije uprava godinu i pol nije uplaćivala doprinose za mirovinsko osiguranje.

U zaključcima je utvrđeno da će do kraja srpnja biti usvojen plan restrukturiranja kompanije s novom organizacijskom sistematizacijom. Taj će dokument pratiti i Plan zbrinjavanja zaposlenika. Precizira se kako će zajedno s time biti osigurana sredstva za otpremnine te omogućen odlazak u mirovinu onima koji su stekli zakonske uvjete za to. Sa sastanka je najavljeno kako će planom restrukturiranja biti predviđeno postupno oživljavanje proizvodnoga procesa, počevši od Ljevaonice, Anoda do Elektrolize.

Predstavnici uprave najavili su nastavak razgovora s vodstvima komercijalnih banaka o reprogramu kredita i drugih zaduženja zaposlenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Neovisnog sindikata zaposlenika Aluminija Romeo Biokšić izjavio je nakon sastanka kako je uprava usmeno dala jamstva o ispunjenju zahtjeva sindikata, a najvažnije se odnosi na uvezivanje staža.

“Opet je ostalo na obećanjima i zaključcima. Do kraja srpnja bi se trebao kreirati program zbrinjavanja radnika po pogonima. Bit će ponuđena otpremnina”, rekao je Biokšić. Tek nakon toga znat će se koliko bi radnika ostalo raditi, te kome će se ponuditi otpremnine. Po njegovim riječima na sastanku nije predstavljeno kakvi će biti uvjeti novih ugovora s novim poslodavcem.

“Ovo nam ne ide u korist jer je ovo produbljivanje agonije. U ovom trenutku je o brojevima radnika jako teško govoriti”, dodao je predsjednik sindikata. Po njegovim riječima radnici mostarskog Aluminija u komercijalnim bankama imaju oko 7,5 milijuna eura zaduženja, dok nisu poznati iznos kredita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstavnici radnika ranije nisu isključili mogućnost organiziranja novih prosvjeda ukoliko se ne udovolji njihovim zahtjevima.

Mostarski Aluminij prekinuo je sredinom srpnja s radom nakon što su dugovanja dosegnula oko 200 milijuna eura, a uprava više nije bila u stanju platiti račune za nabavku električne energije i sirovina. Razlozi za gomilanje dugovanja donose se na visoki cijenu električne energije te loše ugovore.

Uz Federaciju BiH koja je najveći pojedinačni suvlasnik, još 44 posto dionica imaju mali dioničari, uglavnom radnici, dok Vlada RH ima udjel od 12 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.