Utvrđen uzrok smrti osmero mladih iz Posušja

Split, 12.01.2021 - Pred Zgradom tri fakulteta odžana komemoracija za tragicno preminule studente iz Posušja. foto HINA/ Mario STRMOTIC/ ms

Nalaz vještačenja krvi potvrdio je kako je trovanje ugljičnim monoksidom uzrok smrti osmero mladih koji su prvog dana nove godine pronađeni mrtvi u vikendici u Tribistovu, u općini Posušje, kazao je u izjavi za Fenu tužitelj Tužiteljstva Zapadnohercegovačke županije Josip Aničić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Kod svih osmero nastradalih vještačenjem je utvrđena smrtonosna koncentracija ugljičnog monoksida u krvi – kazao je Aničić kako piše Fena, a prenosi večernji.ba.

> BiH tuguje za osmero mladih poginulih kod Posušja – u njihovom gradu 3 dana žalosti

Tužiteljstvo ZŽH-a još čeka nalaz vještaka protupožarne zaštite i zaštite na radu, koji je bio na mjestu događa i koji će utvrditi način na koji je došlo do ulaska smrtonosnog plina u prostoriju gdje su mladi boravili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Vještak je uzeo sve potrebne mjere i agregata i kuće, zapisnik očevida i fotodokumentaciju, te će na temelju svega toga obaviti vještačenje te utvrditi je li ugljični monoksid, s obzirom na raspored u kući i gdje je bio taj agregat, mogao doći u prostoriju gdje su boravili nastradali – kazao je Aničić.

Agregat se nalazio u ostavi na kojoj je bio mali prozor koji je bio otvoren “na kip”, jer je kroz njega bio provučen kabel preko kojeg je u prostoriju gdje su bili mladi provedena struja. Podsjetimo, svih osmero mladih: Žana Pavković, Marija Pavković i Stipe Pavković, Ivan Miličević, Mia Soldo, Stipe Romić, Mirela Rezo i Stjepan Jukić, rođeni su 2001. godine. Preminule četiri djevojke i četiri mladića pronašle su osobe iz susjedne vikendice koje su s njima slavile Novu godinu, ali su otišli na spavanje u drugu kuću.

Ugljični monoksid može biti ozbiljna prijetnja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grijanje zimi predstavlja potencijalno vrlo opasnu stavku jer sa sobom može donijeti i neželjenog gosta – ugljični monoksid. Ipak, i u ljetnim mjesecima postoji rizik od ovog “tihog ubojice”. Naime, premda znakovi trovanja ugljičnim monoksidom mogu biti vrlo suptilni, radi se o situaciji gdje je ugrožen život.

Riječ je o bezbojnom plinu, bez mirisa i okusa, koji ne iritira sluznice – što ga praktički čini neuočljivim dok ne postane prekasno. Ugljični monoksid nastaje kao produkt izgaranja tvari što sadrže ugljik bez dovoljne količine kisika u zraku, što se u kućanstvu događa pri gorenju drva u kaminu ili pećima te kod plinskih pećnica, uključujući i plinske bojlere. Osim toga, njime obiluju i automobilski ispušni plinovi, što može biti posebno opasno ako upalite auto u zatvorenoj garaži, a zatim ga pustite da radi kako bi se motor zagrijao.

Iako su otrovanja ugljičnim monoksidom posebice učestala zimi, ne zaboravite na njega niti u ostatku godine. Naime, kako do nastanka plina dolazi izgaranjem, i ljeti postoje aktivnosti koje ga mogu generirati, savjetuje pliva.zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedice djelovanja ugljičnog monoksida na organizam ovise o njegovoj koncentraciji u zraku i o duljini izloženosti: koncentracija od samo 0,04% (400 ppm – parts per million ili broj čestica na milijun čestica je učestala mjera za izražavanje koncentracije plinova) može biti smrtonosna ako izloženost traje dovoljno dugo. Smatra se da čak i stotinu puta manja koncentracija pri izloženosti tijekom punog radnog vremena može biti uzrokom glavobolje.

Primijetite li osobu za koju posumnjate da je otrovana ugljičnim monoksidom, odmah je odvucite na svjež zrak, pozovite Hitnu i pružite prvu pomoć. U slučaju teškog otrovanja, jedina efikasna medicinska pomoć sastoji se u dugotrajnom davanju 100%-tnog kisika na masku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.