Više od 600 ranjenih u istočnom Alepu, hitno potrebna evakuacija

Foto: fah

Zamjenik UN-ova izaslanika za Siriju Ramzy Ezzeldine Ramzy rekao je u četvrtak da treba evakuirati stotine ranjenika iz opkoljenoga istočnoga grada Alepa gdje su iscrpljene medicinske zalihe, a hrane ima za četvrtinu stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Procjenjuje se da najmanje 600 ranjenika ne može dobiti primjerenu pomoć”, rekao je novinarima nakon tjednog sastanka posvećenog humanitarnim pitanjima.

“Stoga je krajnje potrebno” evakuirati stotine ranjenika, rekao je Ramzy.

Prosirijske vladine snage preuzele su nadzor nad logorom Habdarat sjeverno od Alepa u četvrtak, rekao je predstavnik pobunjenika, a to je drugi put da su ga osvojili od početka vladine ofenzive prošli tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakarija Malahifi, dužnosnik pobunjeničke skupine Fastakim, potvrdio je da je logor ponovno pao u ruke vladinih snaga. Prije toga vladine snage osvojile su ga u subotu te dan poslije u protunapadu pobunjenika izgubile.

Sirijski opservatorij za ljudska prava, koji ima sjedište u Velikoj Britaniji, također je rekao da su sirijska vojska i njezini saveznici preuzeli kontrolu nad logorom.

Zašto Asad želi osvojiti Alep?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snage sirijske vlade prije nekoliko su dana uz veliku zračnu podršku Rusa i oštru osudu zapadnih zemalja krenule u veliku ofenzivu na Alep, a analitičari to smatraju početkom možda i konačne bitke za taj ključni sirijski grad, piše BBC.

Alep je važan. To je jedno od rijetkih urbanih središta koje sirijski pobunjenici, u ovom slučaju djelomično, imaju pod svojom kontrolom.

Prije rata Alep je bio najvažnije sirijsko komercijalno središte i kao takav je ključna strateška i psihološka nagrada sirijskog građanskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve dok su dijelovi grada pod ustaničkom kontrolom, on je trn u vladinu oku.

Ako vladine snage osvoje Alep bit će to važan korak do ruskog strateškog cilja – jačanja pozicije Bašara al-Asada kako ga se ne bi moglo izbjeći u bilo kakvim budućim mirovnim aranžmanima i njegov konačan opstanak na vlasti.

Ovakva situacija u Alepu zapravo je već viđena. Ranije ove godine sirijske snage su zajedno s raznim proiranskim milicijama pokrenule veliku ofenzivu koja je rezultirala opkoljavanjem istočnog dijela grada pod pobunjeničkom kontrolom.

Ali samo nekoliko tjedana poslije ustanici su krenuli u protunapad i uspjeli presjeći glavne komunikacije na jugozapadu Alepa čime su efektivno okružili područje koje vladine snage drže pod svojom kontrolom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I tako svaka strana drži teritorij one druge pod pritiskom. Ruski i sirijski zapovjednici sada su, čini se, odlučili riješiti problem Alepa jednom za svagda.

U međuvremenu, u razrušenu gradu civili su zatočeni i pate na obje strane. Na području pod vladinom kontrolom, na zapadu, živi oko 1,2 milijuna ljudi. Na istočnoj strani ih je oko 250 tisuća. Vladine snage k tome bez ikakva obzira napadaju civilne i medicinske ciljeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.