Odvjetnik Mišetić: Hoće li MUP podnijeti prekršajnu prijavu protiv Bijelog dugmeta?

jugoslavija
Foto: snimka zaslona, thinstock, Montaža: Narod.hr

Glazbeni sastav Bijelo dugme u subotu je u Splitu imao koncert koji će se pamtiti gotovo isključivo po jednom incidentu. Izvedena je pjesma „Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo“. Iza benda se na ekranima isticala zastava Jugoslavije s petokrakom. Prvi su prijavu podnijeli branitelji. Odvjetnik Luka Mišetić je na svom X profilu označio službeni kanal MUP-a Republike Hrvatske i pitao hoće li i nadležno ministarstvo nešto poduzeti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Jugoslavenska fešta Bijelog dugmeta s petokrakom u Splitu, samo branitelji podnijeli prijavu

Nakon koncerta mnogi su odmah ovaj slučaj povezali s onim Marka Perkovića Thompsona. Najpopularniji hrvatski pjevač ove je godine u Imotskom okupio velik broj ljudi na dva koncerta. Policija je na pritisak medija i politike podnijela niz prekršajnih prijava protiv zastave HOS-a, pozdrava „Za dom – spremni“ i pjevanja ustaških pjesama te isticanja ustaških simbola. U isti koš policija je stavila HOS i ustaštvo, iako je HOS legalna postrojba Hrvatske vojske.

> Jutarnji iznenadio nadahnutim tekstom novinara Čadeža o Imotskom: Nećete udbašiti nad emocijama naše djece

Mišetić: Hoće li MUP RH podnijeti prijavu?

Najpoznatiji hrvatski odvjetnik, branitelj generala Gotovine u Haagu, Luka Mišetić napisao je na X-u: “Zanima me hoće li @mup_rh protiv Bijelog dugmeta podnijeti prekršajnu prijavu zbog isticanja zastave koja nije službena zastava Republike Hrvatske“. Svojoj objavio priložio je i sliku anonimnog profila na X-u koji promiče zločinačku komunističku ideologiju. Profil „Socijalist“ komentirao je slučaj osobe koja je dobila kaznu zbog ukrajinske zastave: „Zna večernji dobro da je riječ o prekršaju. Ka šta je riječ i kad stave zastave sa prvim bilin poljem. Ka šta je i onaj sa zastavom Jugoslavije dobija kaznu“.

Mišetić: Petokraka je prije svega simbol komunizma 

Prije dva dana, Mišetić je također komentirao status jednog korisnika koji je pokušao opravdati petokraku iz Domovinskog rata. Tvrdio je kako je ona ubrzo zamijenjena srpskim znakovljem, stoga se ne može promatrati isto kao i 1940-ih. Mišetić je ovako odgovorio: „Ispravak: petokraka je prije svega simbol komunizma, još od boljševičke revolucije. Bio je simbol komunističkog antifašizma tijekom WW2, ali ne i zapadnog demokratskog. Nakon 1989. uklonjen je iz službene uporabe u gotovo svim postkomunističkim zemljama kao simbol komunizma“.

Mišetić
Foto: Snimka zaslona, Luka Mišetić/X

Branitelji Vukovara prvi su podnijeli prijavu

Udruga Zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara prijavili su organizatore koncerta Bijelog dugmeta u Splitu i odgovorne osobe Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske. Kao razlog navode promicanje osuđene komunističke ideologije i njenih simbola te propale tvorevine čije politike su odgovorne za stravične zločine počinjene tijekom srpsko-crnogorske agresije na Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prijavi piše: „Dana 31.8.2024. godine u Splitu ispred novog kluba „Porat“ na Sitnicama je održan koncert Bijelog Dugmeta na kojem je Alen Islamović oko 22:30 sati pjevao pjesmu “Pljuni i zapjevaj Jugoslavijo” uz fotografiju jugoslavenske zastave na ogromnom ekranu pozornice. Sukladno Rezolucijama Vijeća Europe 1481 te 2819 a koje je Hrvatski sabor ratificirao odnosno dao svoj pristanak na obvezivanje međunarodnim ugovorom, tražimo da se organizatori ovog koncerta kazne sukladno pozitivnom zakonodavstvu Republike Hrvatske, a Alen Islamović proglasi nepoželjnom osobom u Hrvatskoj“.

> Čudne ideje glazbenih kritičara u Jutarnjem listu: Umjesto Jugoslavije zabraniti Čavoglave

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.