Na zahtjev predstavnika srpskog naroda otkazana sjednica Vijeća ministara BiH

Foto: fah

Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, koja je trebala biti održana u utorak u Sarajevu, otkazana je na zahtjev ministara iz reda srpskog naroda čime se nastavlja produbljivati politička kriza u toj zemlji nastala nakon najave podnošenja zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde (ICJ) protiv Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri sigurnosti i vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Dragan Mektić i Mirko Šarović potvrdili su kako je otkazivanje sjednice izravni rezultat političkih problema u državi.

“Ne želimo sudjelovati u radu Vijeća ministara dok se ne riješi status revizije presude ICJ-a”, kazao je lokalnim medijima ministar Mektić, dok je njegov kolega Šarović najavio kako će se do daljnjeg održavati samo telefonske konzultacije o hitnim pitanjima vezanim uz ranije postavljene rokove.

Ostavljena je mogućnost da se Vijeće ministara BiH okupi na sjednici idućeg tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici iz političkih stranaka sa srpskim predznakom u parlamentu BiH još su prošlog tjedna najavili kako neće sudjelovati na parlamentarnim sjednicama sve dok je otvoreno pitanje revizije tužbe protiv Srbije pa tako ni u tom tijelu neće biti uvjeta za donošenje odluka i usvajanje zakona.

Svi oni sada čekaju što će se dogoditi u četvrtak, za kada je predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić zakazao izvanrednu sjednicu državnog vrha na kojoj bi se raspravljalo o pokretanju revizije presude protiv Srbije.

Bošnjački član Predsjedništva BiH uvjetovao je sudjelovanje na toj sjednici načinom na koji će biti formuliran dnevni red odnosno mogući zaključci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izetbegović želi spriječiti donošenje bilo kakve odluke koja bi ranijem zastupniku BiH pred ICJ-em Sakibu Softiću uskratila mogućnost formalnog podnošenja zahtjeva za reviziju presude iz 2007. kojom je bivša SR Jugoslavija, odnosno današnja Srbija kao njena sljednica, oslobođena odgovornosti za planiranje i provedbu genocida nad Bošnjacima na području Srebrenice.

Softić bi taj zahtjev, kako je Izetbegović ranije najavio, tajništvu ICJ-a trebao podnijeti u petak.

Stalne političke napetosti tjeraju ulagače

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Bruno Bojić upozorio je u utorak kako sadašnje političko stanje u BiH izravno ugrožava sve napore na oživljavanju gospodarstva i tjera inozemne investitore.

On je novinarima u Sarajevu kazao kako zbog stalnih političkih napetosti u 2016. godini gotovo da nije bilo nikakvih inozemnih investicija u BiH i za sve krivi političare za koje je kazao da svojim postupcima samo otežavaju poslovanje i trgovinu.

“Pozivamo ih da ohlade glave i nađu kompromisno rješenje jer je to jedini izlaz”, kazao je Bojić.

Upozorio je kako zbog svega ogroman broj kvalificiranih i obrazovanih građana BiH napušta zemlju. Samo je Njemačka u 2016. izdala 14.600 radnih dozvola osobama s putovnicama BiH, a uz njih valja računati na tisuće onih koji u Njemačku iz BiH odlaze s hrvatskim putovnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bojim se da ćemo ostati bez dobrih radnika i svih onih koji čine proizvodni sektor u BiH”, kazao je Bojić ističući kako je duboko zabrinut stanjem u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.