Site icon narod.hr

Žigmanov: Hrvati u Srbiji imaju status najnegativnijeg u javnosti označenog naroda

vukovar žigmanov

Foto: fah

Hrvatski jezik se i dalje negira u Srbiji. Osnovnoškolci i sada uče kako se Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci služe srpskim jezikom. Tako će, po svemu sudeći, ostati i sljedeće školske godine. O tome je prije nekoliko mjeseci premijer RH Andrej Plenković razgovarao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Međutim, izostala je Vučićeva reakcija. Također, Hrvatsko nacionalno vijeće u Srbiji se obratilo pučkom pravobranitelju. I on je zatražio povlačenje spornih udžbenika za 8. razrede. Ali ništa se nije dogodilo, izvijestio je Dnevnik.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pučki pravobranitelj u Srbiji traži povlačenje udžbenika jer se tvrdi da Hrvati govore srpski jezik

Stav pučkog pravobranitelja

Hrvatsko nacionalno vijeće u Srbiji zatražilo je da se udžbenici povuku. Pučki pravobranitelj Srbije je od tamošnjeg ministarstva obrazovanja zatražio:

“Da se do početka iduće školske godine povuče iz upotrebe udžbenik za srpski jezik za osmi razred osnovne škole u kojem se negira postojanje hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika. Sve to u cilju poštovanja jezika nacionalnih manjina koji su priznati u Republici Srbiji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaka je institucija ‘oprala ruke'”

Jasna Vojnić iz Hrvatskog nacionalnog vijeća u Srbiji je ispričala:

“Kad je svaka institucija pojedinačno oprala ruke, donijet je zaključak ministarstva da su se ispoštovale sve procedure i da nema osnova za povlačenje udžbenika”. Jasna Vojnić je najavila da će se, ako tako ostane, obratiti predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

“Nažalost, to je praksa ovdje. Ja bih voljela da se time pozabave institucije EU-a za pristupne pregovore jer nije ovo jedino pitanje kada je očito da ne postoji vladavina prava”, objasnila je J. Vojnić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krši se Ustav Srbije

Tomislav Žigmanov, predsjednik demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini kaže: “Valjanost pravnih normi je puno važnije u svakoj državi od mišljenja i katedre i srpske akademije nauke i umjetnosti. Mi moramo znati da želimo živjeti u državi koja će se pridržavat pravnih normi.”

Iz Udruženja pravnika za ljudska prava poručuju – negiranjem hrvatskog i drugih manjinskih jezika krši se Ustav Srbije.

Štetno za mlade naraštaje

“Situacija u kojoj udžbenik za srpsku djecu, prije svega za one koji koriste srpski jezik u obrazovnom sistemu, negira postojanje drugih manjinskih jezika je vrlo štetan, prije svega za te mlade naraštaje. Oni također trebaju rasti uz vrijednosti poštovanja ustavnih prava svih svojih građana”, rekla je Katarina Golubović, predsjednica YUCOM-a (Komitet pravnika za ljudska prava).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I nije to jedini problem – svojata se dubrovačka književnost, bunjevački dijalekt proglašava se službenim jezikom.

> Grlić Radman: ‘Srbija će zbog otimanja hrvatske kulturne baštine snositi posljedice u pristupnim pregovorima’

> HAZU o ‘bunjevačkom jeziku’: ‘Politički plan identitetskoga rastakanja hrvatske bunjevačke zajednice u Vojvodini’

“Ova preporuka predstavlja samo prvi mali korak, i to ne prema nekom poboljšanju ili razvoju, nego prema tome da se stanje vrati onako kako je bilo prije godinu dana. Žalosno je što uopće o ovim temama moramo razgovarati”, rekao je Zvonko Milas iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žigmanov dodaje: “Hrvati u Srbiji imaju status najnegativnijeg u javnosti označenog naroda, što za posljedicu ima da smo mi najomraženija zajednica. Pretekli smo po stupnju omraženosti i negativnim stereotipima i albansku zajednicu.”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version