Nedjelja, 9 veljače, 2025
3.3 C
Zagreb
Pratite nas:

12. ožujka sveti Josip Zhang Dapeng – mučenici posijali sjeme eksplozije kršćanstva u Kini danas!

Podijeli

Podijeli

Bio je duboko svjestan da je mučenička smrt najveća milost njegova života i to ga je ganulo do suza. Objesili su ga na vješala u obliku križa i zadavili konopima, pa je tako poginuo na križu kao i njegov božanski učitelj i uzor Isus Krist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Josip (Joseph) Zhang Dapeng, kineski mučenik, rođen je 1754. Duyunu, u pokrajini Guìzhōu (Kweichow), jugozapadna Kina. Dok se nije upoznao s kršćanstvom bio je najprije budist pa taoist. Od 1794. živio je u Guìyángu, glavnom gradu pokrajine Guìzhōu i bavio se trgovanjem svilom. Tada je došao u dodir s kršćanstvom. Marljivo je proučavao kršćanska djela, razmišljao o problemima vjere i razgovarao o njima s misionarom i drugim kršćanima. Shvatio je da samo kršćanstvo daje odgovor na najvažnija pitanja: o smislu života, o smrti i o prekogrobnom životu. Obratio se, ali se pokrstio tek 1800, u 46. godini, unatoč protivljenju svoje obitelji i poslovnih partnera. Naslijedio je kuću koju je stavio na raspolaganje misionarima i pripravnicima za krštenje. Postao je vatreni apostol Kristove vjere, a kršćanstvo su prihvatili i njegova žena i sin Antun (Dewang Dapeng, rođen 1793). Vodio je naročito brigu o siromasima, bolesnicima i djeci. U Guìyángu je 1808. otvorio i vodio školu, u kojoj je kao vjeroučitelj mnogo toga učinio za odgoj mladeži. Obratio je na kršćanstvo više od 1000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su 1811. započeli progoni kršćana, Josip je pobjegao u pokrajinu Sichuan.

Po želji tamošnjeg biskupa Dufressea vratio se u Guìyáng, iako je to bilo vrlo opasno. Progonitelji su najprije uhvatili Josipovog sina Antuna, koji nije htio odati sklonište svoga oca. Radije je pošao u progonstvo gdje je 1813. i umro. Josipa je progoniteljima 1814. izdao njegov šogor. Na suđenju su mu mandarini obećavali časti i novac, samo ako se odrekne vjere, ali on je bio čvrst i nepodmitljiv. Kad su ga vodili na stratište, plakao je. Neki ga je kršćanin bodrio da bude hrabar, a mučenik mu je odvratio da plače ne zbog nedostatka hrabrosti, već zbog sreće što za svoju vjeru ide u smrt. Bio je duboko svjestan da je mučenička smrt najveća milost njegova života i to ga je ganulo do suza. Objesili su ga na vješala u obliku križa i zadavili konopima, pa je tako poginuo na križu kao i njegov božanski učitelj i uzor Isus Krist. Njemu se mučenik suobličio u životu i smrti, pa je postao dionikom i njegova uskrsnuća. Josip Zhang Dapeng preminuo je mučeničkom smrću na današnji dan, 12. ožujka 1815, u Guìyángu. Blaženim ga je proglasio 12. veljače 1909. papa Pio X, a svetim 1. listopada 2000. papa Ivan Pavao II.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatak:

Strašni progoni katolika pod Mao Ce Tungom

Mao Ce Tung, bivši šef kineske Komunističke partije, bio je nemilosrdan komunistički vođa i ubojica kriv za smrt milijuna ljudi. Mao je bio klasični satrap koji je ubijao sve i svakog koji bi mu se našao na putu, a osobita meta su mu bili katolici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 1960., Mao je pokrenuo „Veliku Proletersku kulturnu revoluciju”, u kojoj je teško progonio sve vjerske i političke organizacije. U stvari, samo jedna vrlo mala grupa tadašnjih ljevičara bila je zaštićena od njegove brutalnosti. Crkve i hramovi bili su uništeni. Pastiri, redovnici i katolički svećenici bili su ubijeni ili poslani na rad u teške logore.

Međutim, niti jedna religija desetljećima nakon Maove smrti u Kini nije doživjela ovakvu eksploziju obraćenja kao što je to kršćanstvo. Samo u Changshi (Maovom gradu) ima oko 100 tisuća kršćana. Sociolozi tvrde da su Kinezi jednostavno u potrazi za novim moralnim stupovima i nekom vrstom moralnog kompasa koji može organizirati društvo. ‘U Kini ljudi religiju vide kao vrijednost koja im pomaže u organizaciji života. Spominje kako je nakon Maove smrti kršćanstvo bilo underground, ali da su uspjeli preko malih i skrivenih zajednica očuvati i raširiti kršćansku vjeru (većinom katolici i protestanti). Fenggang Yang direktor Centra za Religiju i kinesko društvo na Sveučilištu Purdue koji istražuje eksploziju kršćanstva dodaje da ako kršćanstvo nastavi ovim tempom da bi Kina mogla postati najveća kršćanska zemlja na svijetu.

Eksplozija kršćanstva u Kini danas!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema sociologu Rodneyu Starku, broj kršćana u Kini raste stopom od 7 posto godišnje što je obrazložio u knjizi „Zvijezda na Istoku: Rast kršćanstva u Kini“, koju je napisao u suautorstvu s Xiuhuaom Wangom. Pretpostavljaju kako je 1980. godine u Kini bilo oko 10 milijuna kršćana, a da ih je 2007. godine bilo oko 60 milijuna. To znači 2014. godine u Kini bilo oko 100 milijuna kršćana, za godinu dana 2020. oko 150 milijuna, dok bi 2040. godine, ako se nastavi takav rast, bilo nevjerojatnih 579 milijuna kršćana u Kini.

Sociolozi tvrde da je ovo povećanje broja kršćana u Kini povezano s obraćenjima obrazovanijeg stanovništva koji doživljavaju „nepodudaranje kultura“, one tradicionalne azijske kulture i industrijsko tehnološke koja ostavlja duhovnu pustoš na što kršćanstvo ima odgovora.

„Kineski su intelektualci uvjereni kako se moraju okrenuti prema Zapadu kako bi razumjeli svijet u kojem žive te su, po meni, uvjereni kako se istočne religije ne uklapaju u moderni svijet u kojem žive pa samim time gledaju prema Zapadu kako bi pronašli prikladne filozofije i vjere,“ rekao je sociolog Rodney Stark.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci