Na današnji dan 22. srpnja 1862. godine dovršen je postupak dogovaranja kojim je u Zagreb poslan jedan od njegovih danas najvrjednijih arheoloških spomenika – tzv. Zagrebačka lanena knjiga.
Riječ je o najdužem zapisu na etruščanskom jeziku ikada pronađenom, što čini taj objekt predmetom od svjetskog značenja. Zapis se nalazi na lanenom povoju kojim je bila omotana jedna egipatska mumija, koja je istom prilikom također darovana Zagrebu.
Kako je u Zagreb dospjelo to bogatstvo? Naime, jedan austrijski činovnik hrvatskog podrijetla – Mihael Barić – kupio je oko 1848 . ili 1849. godine prilikom boravka u Egiptu jednu mumiju i donio ju je u Beč u kojem je stanovao. Već je u Barićevom stanu mumija bila smještena tako da su povoji bili odmotani i zasebno izloženi. Međutim, u to doba nitko još nije znao da se radi o vrijednom etruščanskom natpisu. Barić je pred smrt izgleda izrazio želju da mumiju i njene povoje naslijedi neka od hrvatskih institucija – bilo Akademija, bilo Narodni muzej. Za izvršenje te namjere pobrinuo se pokojnikov brat – Ilija Barić, inače svećenik i župnik. Na današnji dan izvršene su formalnosti oko osiguranja prijevoza iz Beča u Zagreb. Transport je izvršen željeznicom i kolima, u tri sanduka, a sve je pristiglo u Zagreb vjerojatno već prije 25. srpnja te godine.
„Zagrebačka lanena knjiga“ i pripadna mumija danas se nalaze u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Mumija je za života bila ženska osoba, imena Nesi-hensu, a bila je supruga Paher-hensua iz Tebe.
Tekst na etruščanskom jeziku sastoji se od otprilike 1130 riječi. Zanimljivo je da etruščanski jezik kao cjelina danas još nije do kraja razumljiv, zbog relativno malog broja sačuvanih natpisa. Na „Zagrebačkoj lanenoj knjizi“ radi se svojevrsnom liturgijskom kalendaru s navedenim datumima i vjerskim pravilima u vezi sa žrtvenim prinosima pojedinim božanstvima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: wikimedia