Petak, 24 siječnja, 2025
7.2 C
Zagreb
Pratite nas:

26. siječnja 1939. Barcelona – Franco osvojio središte republikanskih i komunističkih snaga

Podijeli

Barcelona je bila glavni grad republikanskih snaga koje su se u Španjolskom građanskom ratu borile protiv nacionalista Francisca Franca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem se pojavio kada se Francova nacionalistička struja objedinila sa Falangom, španjolskom fašističkom strankom, a republikanci sa međunarodnim komunistima, boljševicima i svim vrstama lijevih ekstremista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poznato je da su Njemačka i Italija pomagale su Franca, ali manje je poznato da je Sovjetski savez pomagao republikance želeći na katoličkom europskom jugu stvoriti novo komunističko carstvo. Upravo su komunisti počinili najveće zločine u Španjolskom građanskom ratu po obrascu već isprobanom zločinačkom obrascu ruske komunističkih revolucije – „ubiti ili zatvoriti svakog tko nije za nas“.

Na današnji dan 1939. godine trupe Francisca Franca zauzele su Barcelonu, glavni grad Katalonije. Zanimljivo je da je tijekom Španjolskog građanskog rata, još od 1937., Barcelona funkcionirala kao glavni grad republikanskih snaga protivnih Francovim nacionalistima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi razumjeli španjolski građanski rat potrebno je znati da to nije bio prvenstveno sukob pokrajina Kastilje, Baskije i Katalonije, već ideološki sukob u kojem se za ostvarenje cilj nisu birala sredstva.

Za ilustraciju ekstremnosti događanja u Španjolskoj dovoljno je čuti što je objavio Radio Barcelona je 20. srpnja 1936.: „Potrebno je razoriti Crkvu i sve ono što je s njom povezano. Što znači ako su crkve spomenici kulture? Dobar vojnik ne će se pred tim zaustaviti. Neophodno je razoriti Crkvu!”. To je i učinjeno jer su komunisti u tom ratu ubili tisuće svećenika i časnih sestara, desetine tisuća katolika i srušili brojne crkve. Samo u Barceloni je zapaljeno 58 crkava, a pošteđena je ostala samo katedrala.

Komunističko paljenje crkava u Barceloni vidi se na slici snimljenoj s obližnjeg brda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je to najveći pokolj katolika na europskom tlu i takav je ostao do danas, a o kome se tako malo zna u europskoj javnosti. On je poznat u svjetskoj povijesti kao Terro Rojo (Crveni teror).

Dva mjeseca kasnije Franco ulazi u Madrid koji su branile međunarodne komunističke snage tzv. „španjolskih boraca“ iz cijelog svijeta. U tim snagama jedno vrijeme je bio i Josip Broz Tito, kao i mnogi komunisti iz Hrvatske i bivše Jugoslavije. Po istom obrascu, poneseni krvavim iskustvom iz Španjolske, ubijali su i mučili svećenike, časne sestre i katolike u Hrvatskoj za vrijeme i nakon II. svjetskog rata.

2007. Crkva je beatificirala 498 mučenika iz Španjolske koje su ubili komunisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj poraz svjetski komunisti i masonerija nisu nikada mogli oprostiti generalu Francu. Zato nisu prestali u najgorem svijetlu prikazivati španjolski takozvani “građanski rat”, izostavljajući cjeloviti prikaz o uzrocima i posljedicama. Tako su uvijek prešućivali ideološku, revolucionarnu i izrazito protuvjersku osnovu oružanih sukoba u Španjolskoj.

Vrlo je važno da se Francisco Franco, usprkos tome što je bio fašistički diktator, uspio oduprijeti Hitleru i Španjolsku sačuvati od velikog svjetskog rata u koji je bila uključena cijela Europa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: dreamingofcities

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci