-->
Subota, 11 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

6. siječnja Bogojavljenje – Bog se objavio svijetu i mudraci se pokloniše velikoj tajni!

Podijeli

Katolička crkva danas slavi Bogojavljenje ili Sveta Tri Kralja kao svetkovinu objavljenja Kristova božanstva svijetu i to preko – tri mudraca (kralja). Gospodinovo krštenje, koji se slavi prvu nedjelju nakon Bogojavljenja, završetak je blagoslovljenog Božićnog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mnogim krajevima kršćanskog Istoka u prvim kršćanskim vremenima čak i prije ustanvljenja blagdana Božića slavila se svetkovina Bogojavljenja kao svetkovina objavljenja Kristova božanstva. Prema Evanđelju po Mateju, mudraci s Istoka pratili su zvijezdu do Betlehema vjerujući da će ih ona dovesti do novorođenoga Kralja. Kad su u skromnoj i neuglednoj štali pronašli dijete s majkom Marijom, poklonili su mu se i prinijeli darove.  U Evanđelju se ne navodi njihova imena, no kroz tradiciju ustalilo su tri mudraca ili kralja: Baltazar, Melkior i Gašpar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bogojavljanje – kome se Bog objavio i na koji način?

Poruka je ove velike svetkovine: Isus Spasitelj za sve ljude, a to su naznačili mudraci kao prvi predstavnici poganskoga svijeta, izvan Božjeg naroda Izraela, koji su se došli pokloniti Isusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bili su to mudraci s Istoka, pučki poznati kao Sveta tri kralja.

Bog se objavio. Kome, kako i zašto?

Bog je izašao iz izraelskih okvira i objavio se svemu svijetu. To vidimo danas po različitim znakovima i samim različitim nazivima ove svetkovine koja je, usput budi rečeno, jedna od najstarijih svetkovina kako na Zapadu tako i na Istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski naziv svetkovine je više nego lijep – Bogojavljanje. Naziv svetkovine kao Tri Kralja ima svoje simboličko značenje. Upravo preko ova tri visoka gosta Isus se objavljuje i drugim narodima. Zanimljivo je da u ovom izvješću nema ništa nevažno da bi se podrazumijevalo, pa zbog toga izostavilo. Još jedan manje poznati naziv blagdana je Vodokršće zbog svečanog obreda blagoslova vode koji je, na određen način, uključivao i spomen na krsnu vodu.

Jedna zanimljivosti današnjeg evanđelja je i protokol dolaska kraljeva. Tri kralja ne idu odmah u Betlehem, već prvo u Jeruzalem. Tu se raspituju za rođenje djeteta kod zemaljskih vladara, poštujući njihov dignitet za koji su smatrali da im ga Bog daje kao svjetovnim vladarima. Nose svoje darove onome za koga su čuli da je novorođeni kralj. Velike darove za veliku osobu, kako je i uobičajeno. Zlato nose jer je kralj, tamjan jer je Bog, smirnu jer je Spasitelj – ti darovi su zapravo jedna vrsta proroštva o tome tko je malo dijete u kolijevci, tko je Krist i zašto je pohodio ovaj naš svijet.

Prorok Izaija lijepo, još sedam stoljeća prije rođenja Krista, kaže da je “narod koji je hodio u tmini vidio svijetlost veliku”. Bog je objavio tajnu koju je oduvijek imao u naumu: malo Betlehemsko Djetešce je Spasitelj ne samo izabranoga izraelskoga naroda, već je On Spasitelj svih naroda na zemlji, svih ljudi, čitavog čovječanstva – nitko nije izuzet iz milosti!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, Katolička crkva danas slavi Bogojavljenje ili Sveta Tri Kralja kao svetkovinu objavljenja Kristova božanstva svim narodima svijeta.

Mudraci traže Isusa – trebam li ga i ja tražiti?

Pored toga što se Bog preko djeteta Isusa objavljuje svim narodima, postavlja se pitanje kako ja mogu do njega doći i trebam li ga tražiti kao mudraci. Ne zaboravimo da je hod mudraca i kraljeva, njihovo traženje, raspitivanje za Isusa veoma važna i velika stvar – i za nas. Nije dovoljno naći Isusa i samo prepoznati u njemu Spasitelja ljudskoga roda općenito, onoga koji će vratiti čovjeku dostojanstvo, ili tolike uopćeno izrečene stvari.

Isus je prije svega i iznad svega za mene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bog koji je postao čovjek, Riječ što je tijelom postala – za mene.

Kraljevsko zlato neka znači za mene moju ljubav prema Njemu vrjedniju od svega zlata, tamjan moj poklon njemu i moje molitve njemu koje se uzdižu poput tamjana, a smirna neka znači moje pouzdanje i vjeru u Svevišnjega, moje pomazanje “masti koje je moja vjera” u moć i otkupiteljsku snagu Riječi koja je čovjekom postala – Isus Krist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Našli smo Boga i sada nam ne preostaje nego živjeti sa svojim Bogom u punom zajedništvu. Više nema razloga za raspitivanja i traženja “istine” posvuda i nigdje. “Ja sam put, istina i život”, rekao je Isus za sebe. On se objavio meni i tebi, mi smo ga našli i mi smo ga prihvatili, sada slijedi samo jedno – živjeti s Njime. Ali svatko mora naći svoj osobni put kao osobno blago: svatko mora donijeti Isusu svoje zlato, svoju smirnu i svoj tamjan, svatko mora svoju dušu prinijeti Gospodinu kao najljepši dar.

Mudraci su našli dijete i veseli otišli svojim domovima.

Stavimo sve svoje povjerenje, sav svoj život u Isusa, blaženog sina Marijinog, i otiđimo radosni u život. Mudraci su imali, kao i svi naraštaji vjernika, i dalje nakon što su pronašli Isusa, u svom životu muka, boli, prepreka, tama, pa i grijeha, ali od onoga trenutka kada je u njihovim srcima zasjala Betlehemska zvijezda – bili su novi ljudi radosti i života.

Tako neka Bog učini i u našem životu.

Ne zaboravimo: Betlehemska zvijezda je pobijedila tamu i pozvala nas sve da živimo u svijetlu koje možemo gledati samo očima naše vjere.

“Ja sam svijetlo svijeta”, govori Gospodin i ta riječ izrečena ostaje zauvijek odzvanjati u prostranstvima svemira, ali i u našim srcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci