Postoje teorije da je grof Zeppelin upravo od Zagrepčanina Davida Schwarza (najčešće židovsko prezime u starom Zagrebu) preuzeo ideju za upravljivi zračni brod. Naime, Schwarz je prvi čovjek u svijetu koji je napravio upravljivu letjelicu lakšu od zraka, i to od u to vrijeme još rijetkog i skupog materijala – aluminija.
Na današnji dan 1917. umro je za vrijeme Prvog svjetskog rata graditelj zračnih brodova Ferdinand von Zeppelin. On je bio bogati njemački aristokrat s titulom grofa, sin jednog ministra njemačke pokrajine Württemberg. Po zanimanju je grof Ferdinand von Zeppelin bio vojnik i dostigao je čin generala. Zanimljivo je da je bio vojni promatrač u Američkom građanskom ratu, gdje je prvi put letio balonom. Od tada ga je počelo zanimati kako napraviti balon kojim bi se moglo upravljati.
S vremenom je grof Zeppelin došao na ideju da napravi zračni brod s metalnim kućištem i pogonskim strojem. Za Hrvate je zanimljivo da je na istu ideju možda i prije Zeppelina došao jedan Zagrepčanin – David Schwarz. Postoje teorije da je grof Zeppelin upravo od Schwarza i preuzeo ideju za upravljivi zračni brod. Naime, Schwarz je prvi čovjek u svijetu koji je napravio upravljivu letjelicu lakšu od zraka, i to od u to vrijeme još rijetkog i skupog materijala – aluminija.
Schwarz je bio i prvi koji je primijenio novu leguru – duraluminij, koji je u to doba bio poznat i pod nazivom Schwarzov aluminij. U svakom slučaju, Schwarz je svoju ideju patentirao prije Zeppelina, a ovaj je od Schwarzove udovice otkupio patent, za 15,000 maraka. Zeppelin je ideju razvio do kraja i osnovao tvornicu za proizvodnju zračnih brodova.
Bio je tako uspješan da se ti strojevi danas i nazivaju po njemu – cepelini.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.