Nedjelja, 18 svibnja, 2025
19.9 C
Zagreb
Pratite nas:

Djela slikara iz razdoblja romantizma u bečkome muzeju Albertini

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izložba “Svjetovi romantike”, koja kroz 160 umjetničkih djela daje pogled u slikarski svijet najvažnijih austrijskih i sjevernonjemačkih predstavnika romantizma, otvara se u četvrtak navečer u muzeju Albertini u Beču.

“Epohalne ideje romantizma do danas nisu izgubile čarobnost”, rekao je na konferenciji za novinare ravnatelj Albertine Klaus Albrecht Schroeder. Beč je, dodao je, bio jedno od europskih središta nastanka romantizma, a izložba prikazuje likovno stvaralaštvo najznačajnijih predstavnika toga pravca u povijesti umjetnosti: bečkoga Bratstva sv. Luke (Lukasbund), utemeljenog 1809., te slikara iz sjeverne Njemačke s kraja 18. i početka 19. stoljeća.

“Željeli smo napraviti izložbu koja pruža novi pogled u slikarski svijet sjevernonjemačkog protestantizma i katoličke romantike u Beču”, rekao je ravnatelj Albertine.

Romantizam se u umjetnosti javlja kao reakcija na ideologiju i umjetnost klasicizma. Nasuprot klasicističkome umjetničkom stvaranju, često šabloniziranom u uske racionalističke propise, romantizam ističe potpunu slobodu mašte i tematike suprostavljajući se svim oblicima normiranog stvaralaštva jer za romantičare “svijet mora biti romantičan”.

Izložba obuhvaća oko 160 djela, ulja na platnu i crteža najznačajnijih bečkih slikara Bratstva sv. Luke Friedricha Overbecka, Josepha Fuerlicha, Franza Pforra, Johanna Scheffera von Leonhardshoffa, Leopolda Kupelwiesera, njemačkih slikara Caspara Davida Friedricha, Carla Blechena, Philippa Otta Rungea i drugih, sve do španjolskog slikara Francisca Goye.

Izložba je podijeljena je u nekoliko cjelina: Demon je u nama, Bečka akademija, Bratstvo sv. Luke, Karakteristično u portretu, Rimska knjiga portreta, Srednji vijek ne prestaje, Pieta Rudolfa von Habsburga, Srednji vijek kao projekcija identiteta, Carl Blechen – arhitektura i priroda, Friedrich Olivier i otkriće austrijskog krajolika, Caspar David Friedrich – šutnja slika i Svijetla krv slika.

“Romantično traganje za transcendentalnim u čovjeku i prirodi glavno je obilježje slikara romantizma koji posebnu pozornost pridaju oblikovanju kompozicije, poetičnom i alegorijskom izričaju, naglašenom koloritu, naglašavaju slobodu i razmah mašte, a izvorište temama traže ponajprije u legendama i povijesnim događajima. Kontrasti svijetla i sjene, blistave širine pejsaža i bijeg u osamu prirode specifični su za njihova djela”, rekao je kustos izložbe Christof Metzger.

Pripreme za izložbu, koja će biti otvorena do 21. veljače, trajale su dvije i pol godine, a organizirana je u suradnji s Likovnom akademijom u Beču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: Hannes Sallmutter

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci