U Gorjanima kod Đakova u nedjelju je na blagdan Duhova, odnosno Pedesetnice, održan Proljetni ophod kraljica ili ljelja, a taj hrvatski narodni običaj ove godine navršava 10. obljetnicu UNESCO-ove zaštite kao nematerijalnog kulturnog dobra.
Ljelje su djevojke iz sela Gorjani kod Đakova koje u proljeće, o blagdanu Duhova, odjevene kao kraljice obilaze selo i izvode ritual sastavljen od osobitih pjesama i mačevnog plesa.
Običaj je to koji je ranije bio proširen u Slavoniji, Baranji i Srijemu, a u većini mjesta počinje se gubiti krajem 19. stoljeća. U Gorjanima na đakovačkom području, uz pauzu od 1956. do 2005., običaj ponovno oživljava u izvornom obliku Kulturno umjetničko društvo Gorjanac. Također KUD Gorjanac ima prava i skrb nad tim UNESCO-vim nematerijalnim kulturnim dobrom.
Obnovom 2005. godine, u Gorjanima se Proljetni ophod kraljica ili ljelja održava svake godine, u vrijeme blagdana Duhova. Običaj seže u vrijeme Turaka, a počiva na legendi da su Turci zarobili sve seoske muškarce koje oslobađaju seoske žene, prerušivši se u muškarce.
Ljelje su jutros prvo bile na svetoj misi u župnoj crkvi sv. Jakova apostola, a potom su održale program ispred crkve, te krenule u obilazak po selu, posjetivši više seoskih domova gdje su bogato ugošćene, jer ugostiti ljelje je – čast.
KUD Gorjanac ljeljama u čast organizirao je trodnevne sadržaje, koji završavaju danas.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.